O pieczęciach, czarownicy i franciszkanach

W ramach Muzealnych Spotkań z Historią, czyli cyklicznych warsztatów dla dzieci, których tematyka jest w jakiś sposób związana z działalnością muzeum, podczas ferii odbyły się zajęcia ze sfragistyki. Młodzi badacze dowiedzieli się też wiele o życiu w średniowiecznym Wodzisławiu.
Pod trudną nazwą "sfragistyka" kryje się nauka o pieczęciach. 20 i 21 stycznia dzieci dowiedziały się, jak i czym zapieczętowywano pisma i dokumenty. Miały też możliwość stworzenia własnego "dawnego" listu, zdobionego licznymi pieczątkami - odciskanymi w tuszu i plastelinie.
Tydzień później, 27 i 28 stycznia przyszła kolej na życie w średniowiecznym mieście. Najmłodsi zaskoczyli pozytywnie swoją wiedzą o tamtych czasach. Sporym wyzwaniem było wspólne rysowanie planu współczesnego Wodzisławia, zwłaszcza dla dzieci spoza miasta. Zadanie pokazało dobitnie, że Wodzisław jest założeniem średniowiecznym, a układ Starego Miasta praktycznie nie zmienił się przez ponad 700 lat! Poza tym pojawił się temat słynnej wodzisławskiej czarownicy, zakonu franciszkanów, średniowiecznych zabawek, a nawet styllusa - rylca, którym dawni uczniowie pisali w szkole po woskowych tabliczkach. Ogromną radość dzieci sprawiły kostiumy, za których pożyczenie organizatorzy serdecznie dziękują Teatrowi Wodzisławskiej Ulicy.
źródło: wodzislaw-slaski.pl
Komentarze (0)
Dodaj komentarz