Muzeum szuka pasjonatów

Muzeum wodzisławskie chce współpracować z mieszkańcami. - Szukamy pasjonatów, którzy aktywnie włączyliby się w życie naszego miasta - mówi Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego Muzeum. Spotkanie w tej sprawie odbędzie się 18 lutego w Muzeum.
- Naszym celem jest stworzenie grupy badaczy przeszłości ziemi wodzisławskiej. Chcemy włączyć w życie naszego Muzeum przede wszystkim miłośników historii, pasjonatów, którzy byliby chętni do pomocy przy szerzeniu wiedzy o Wodzisławiu Śląskim - mówi dyrektor Muzeum.
Nie wiadomo na razie, w jakiej formie grupa miałaby działać, nie wiadomo także jaki będzie odzew ze strony mieszkańców miasta. Pasjonatów historii ziemi wodzisławskiej jest wielu, i to właśnie ich wodzisławskie Muzeum chciałoby zaprosić do aktywnej promocji regionu.
- Planów na zagospodarowanie takiej grupy jest bardzo wiele. Zajęcia w szkołach, lekcje muzealne to tylko niektóre z pomysłów. Chcielibyśmy zaszczepić miłość do naszej ziemi przede wszystkim u najmłodszych mieszkańców. Mamy w planie opracowanie podręcznika edukacji regionalnej oraz zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Tego rodzaju pasję rozwijać należy od najmłodszych lat, najlepiej od wieku przedszkolnego - dodaje Sławomir Kulpa.
Spotkanie historyczne odbędzie się 18 lutego 2011 r. o godzinie 15.00 w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Połączone będzie z warsztatami skierowanymi przede wszystkim do wodzisławskich nauczycieli, studentów, modelarzy i wszystkich zainteresowanych historią miasta mieszkańców i pasjonatów, a także osób i instytucji gotowych do podjęcia szeroko rozumianej współpracy z Muzeum.
Podczas spotkania przedstawione zostaną również najnowsze wyniki badań historycznych dotyczących ziemi wodzisławskiej. Muzeum przedstawi również swoją ofertę edukacyjną.
Program imprezy:
15.00 – Przywitanie uczestników spotkania. Dyrektor Muzeum Sławomir Kulpa. W imieniu nauczycieli i zaproszonych gości: Marian Maćkowski historyk, doradca metodyczny na terenie powiatu wodzisławskiego. Rozpoczęcie sesji historycznej. Prowadzący spotkanie Piotr Hojka.
15.05 - Najnowsze badania archeologiczno - architektoniczne Pałacu Dietrichsteinów. Sławomir Kulpa.
15.15 - Kształtowanie się samorządu komunalnego w latach 20. XX wieku w Wodzisławiu Śląskim. Krzysztof Witosz - historyk, nauczyciel ZST w Wodzisławiu.
15.25 - Problemy badawcze badań nad II wojną światową w Wodzisławiu. Piotr Hojka.
15.35 - Przedstawienie oferty edukacyjnej Muzeum, wraz z multimedialną prezentacją zdjęć z poprzednich Spotkań z Historią. Kinga Kłosińska.
15.50 - Dyskusja uczestników spotkania. Możliwe formy wsparcia placówki.
16.05 - Krótka prezentacja grupy rekonstrukcyjnej i możliwości dołączenia do niej i współpracy z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.
16.30 - Zakończenie spotkania.
Iwona Jeszka
Komentarze (1)
Dodaj komentarz