O autyzmie kolorowo i rokendrolowo w WCK

Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. jest organizatorem Powiatowych Obchodów Dnia dla Autyzmu, które w tym roku odbędą się 31 marca o godzinie 10:00 w Wodzisławskim Centrum Kultury pod hasłem: ,,O autyzmie kolorowo i rokendrolowo". Patronat nad imprezą objął Starosta Wodzisławski Tadeusz Skatuła.
Autyzm jest chorobą charakteryzującą się niezdolnością do utrzymywania emocjonalnych relacji z otoczeniem. Osoby autystyczne uciekają od rzeczywistości w świat marzeń lub urojeń. Dzieci autystyczne nie potrafią zaadaptować się do życia społecznego, mają trudności lub nawet niemożność uczenia się i komunikowania ze światem. - Celem naszego projektu jest zaprezentowanie osiągnięć dzieci obciążonych tą chorobą, które są uczniami szkoły podstawowej specjalnej, gimnazjum specjalnego oraz szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, funkcjonujących przy Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim – mówi Beata Raczka, dyrektor placówki.
Głównymi bohaterami projektu ,,O autyzmie kolorowo i rokendrolowo" są zatem uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnch w Wodzisławiu Śl. ze zdiagnozowanym autyzmem lub zespołem Aspergera. Łącznie 37 osób w wieku od 6 do 21 roku życia. Wezmą oni udział w warsztatach teatralnych szkolnego Teatru Ruchu ,,Mówimy Bez Słów", których celem jest przygotowanie spektaklu pt.: ,,W świecie barw". Przedstawienie stanowić będzie istotną cześć Gali, podczas której publiczności zaprezentowane zostaną także istotne informacje na temat samej choroby, stworzone zostaną warunki do zrozumienia jej istoty oraz zaakceptowania nietypowych zachowań osób obciążonych tą chorobą. W ten trudny i skomplikowany obszar publiczność zostanie wprowadzona dzięki obecności znanego terapeuty autyzmu w Polsce - Adriana Borowika, reprezentującego warszawską fundację ,,Być bliżej siebie", której podstawowym zadaniem jest pomoc rodzicom i dzieciom z autyzmem w poszukiwaniu najlepszych sposobów sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Adrian Borowik tego samego dnia spotka się także z rodzicami uczniów z autyzmem oraz innymi zainteresowanymi osobami na popołudniowych warsztatach. Ich celem będzie prezentacja metody ,,Son-Rise", jako skutecznej w terapii dzieci z autyzmem. Imprezą towarzyszącą Gali oraz warsztatom będzie wystawa fotograficzna pt. ,,My inni, choć tacy sami".
Komentarze (0)
Dodaj komentarz