Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes11 lipca 201113:09

Czy ta spółka ma w ogóle sens?

Czy ta spółka ma w ogóle sens? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Powiat:

Założenie było słuszne, ale wykonanie nastręcza teraz poważnych problemów. Samorządy naszego regionu założyły spółkę, która ma kontrolować obrót ciepłem, tak by mieszkańcy kupili je jak najtaniej. Niestety, nie wiadomo, czy ktokolwiek sprzeda spółce energię.

Racibórz, Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Wodzisław oraz Żory utworzyły Spółkę Obrotu Energią sp. z o.o. Chcą wziąć udział w prywatyzacji jastrzębskiego PEC-u i same dostarczać ciepło na swoim terenie. Dzięki temu, jak argumentują, powstrzymają wzrost cen energii, co nastąpi jeśli firmę przejmie inwestor prywatny.

Kłopot w tym, że same intencje gmin nie wystarczą. Ministerstwo skarbu, które wystawiło jastrzębski PEC na sprzedaż (dokładnie 85 proc. akcji spółki), liczy na spory zysk z transakcji. Samorządy zaś pieniędzy na kupno przedsiębiorstwa nie mają. Prywatny inwestor na pewno nie odda im kontroli nad dystrybucją energii, bo to - poza jej produkcją - poważne źródło dochodów.

Funkcjonowanie Spółki Obrotu Energią będzie w tym roku kosztowało gminy 500 tys. zł. Gmina Racibórz ma 1/5 udziałów o wartości 50 tys. zł. - Jesienią ma być gotowa strategia działania. Obawiam się jednak, że to przedsięwzięcie skazane jest na niepowodzenie, bo nabywca PEC-u nie sprzeda spółce energii cieplnej. Jest pomysł, aby spróbowała zorganizować przetarg na kupno dla gmin-udziałowców energii elektrycznej. Tu można liczyć na oszczędności - mówi prezydent Mirosław Lenk. Założenie słuszne, ale nie wiadomo, czy w przetargu cena będzie rzeczywiście niższa (boleśnie przekonał się o tym Wodzisław Śląski) i czy utrzymywanie z tego powodu spółki ma sens ekonomiczny.

PEC w Jastrzębiu-Zdroju jest ostatnim przedsiębiorstwem ciepłowniczym, w którym Skarb Państwa ma 100 proc. udziałów, a którego prywatyzacja na dobre się jeszcze nie zaczęła. Firma zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją oraz obrotem ciepła. Wielkość sprzedaży ciepła kształtuje się na poziomie 3 mln GJ. Przedsiębiorstwo zakresem swego działania obejmuje gminy Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Kuźnia Raciborska, Pawłowice, Racibórz, Rybnik, Wodzisław-Śląski, Żory. Ma swoją ciepłownię w Studziennej w Raciborzu.

(waw)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202612:18

Brawura na drodze kosztowała prawo jazdy

Brawura na drodze kosztowała prawo jazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Aktualności22 kwietnia 202616:09

PSZOK czasowo nieczynny. Komunikat Służb Komunalnych Miasta

PSZOK czasowo nieczynny. Komunikat Służb Komunalnych Miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202612:28

Młodzi na starcie kariery. Podsumowano IV edycję Zawodowego Debiutu

Młodzi na starcie kariery. Podsumowano IV edycję Zawodowego Debiutu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202611:23

Szkoła bliżej biznesu. Powiat Wodzisławski i Izba Gospodarcza z nową inicjatywą

Szkoła bliżej biznesu. Powiat Wodzisławski i Izba Gospodarcza z nową inicjatywą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności22 kwietnia 202611:42

Jaśniej i bezpieczniej w Wodzisławiu. Miasto inwestuje w oświetlenie uliczne

Jaśniej i bezpieczniej w Wodzisławiu. Miasto inwestuje w oświetlenie uliczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202611:34

Muzyka, emocje i ważne przesłanie. Artyści Łez odwiedzili rodzinę zastępczą

Muzyka, emocje i ważne przesłanie. Artyści Łez odwiedzili rodzinę zastępczą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.