Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia4 grudnia 201908:50

Woda na oknach - przyczyny parowania szyb i sposoby zapobiegania

Woda na oknach - przyczyny parowania szyb i sposoby zapobiegania - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Przeważnie problem parowania szyb kojarzy nam się jedynie z wadliwą stolarką okienną. Jednakże to błędne przekonanie, gdyż woda na oknach to wynik naturalnego zjawiska związanego z występującą różnicą temperatur. Pojawia się ono na przykład w trakcie takich czynności jak gotowanie.

Przyczyny wilgoci na oknach

Przeważnie osoby borykające się z występowaniem wody na szybach, winią o to konstrukcję okien albo ich niewłaściwy montaż. Jednakże główną przyczyną wilgoci na oknach jest spora wilgotność w mieszkaniu oraz wysoka szczelność okien PCV. Przez sporą wilgotność powietrza wynoszącą ponad 60 procent dochodzi do powstania różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem mieszkania a temperaturą na zewnętrzu. Przez to dochodzi do skraplania wody na chłodnej powierzchni szyb.

W jaki sposób pozbyć się wody oraz pary na oknach?

Na samym początku walki z wodą na oknach należy przede wszystkim zbadać wilgotność powietrza w naszym domu. Powinna ona wynosić od 40 do 50 procent. Następnie warto sprawdzić działanie wentylacji, jeśli jej nie ma należy koniecznie ją stworzyć, a w razie usterki w krótkim czasie naprawić. Wentylacja odgrywa szczególną rolę w każdym domu. Musi działać bez zarzutów. W przypadku posiadania wentylacji grawitacyjnej, w razie niewystarczającego działania, dobrze ją zastąpić wentylacją mechaniczną.

W sytuacji pojawienia się wody na szybach, dobrze jest wymienić okna na te z mikrowentylacją. Funkcja ta zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, dzięki czemu usuwany jest nadmiar wilgoci z pomieszczenia. Kolejnym sposobem na walkę z wilgocią na oknach są nawiewniki. Można je zamontować także na ścianach. Dzięki nim pomieszczenia będą miały cały czas dostarczane świeże powietrze, nawet mimo szczelnie zamkniętych okien. Nawiewniki powinny charakteryzować się izolacyjnością akustyczną oraz wydajnością. Warto pamiętać także o regularnym wietrzeniu mieszkania, także jesienią i zimą. Okna wystarczy otworzyć na kilkanaście minut dwa razy na dzień, aby pozbyć się wilgotnego powietrza z mieszkania. Jeśli w domu jest duża wilgoć, wówczas przyda nam się osuszacz powietrza. Urządzenie to jest w stanie w ciągu paru godzin odciągnąć z powietrza kilka litrów wody.

Para wodna na zewnętrznej powierzchni szyby okiennej

Nowoczesne modele okien mają bardzo często problem ze skraplaniem się pary wodnej na ich zewnętrznej powierzchni. Dzieje się tak przez bardzo wysoką izolacyjność cieplną szyb w nich zastosowanych. Wysoki współczynnik izolacyjności powoduje, iż na zewnątrz pomieszczenia przedostaje się mała ilość ciepłego powietrza. Na zewnątrz szyba jest więc cały czas zimna, przez to pojawia się na niej woda. Kiedyś produkowano okna z niewielkimi właściwościami termoizolacyjnymi, przez co szyba na zewnątrz była cały czas ogrzewana ciepłem przedostającym się z wnętrza budynku. Jednakże przez te okna dochodziło także do sporych strat ciepła. Parowanie szyb na zewnętrznej stronie okna jest częstym zjawiskiem zwłaszcza na terenach o sporej wilgotności powietrza, czyli niedaleko zbiorników wodnych, gdzie rano powietrze nagrzewa się w krótszym czasie, aniżeli szyby okienne.

Para wodna pojawiająca się wewnątrz szyby zespolonej

Pojawianie się wody na zewnętrznej czy wewnętrznej stronie okna jest zupełnie naturalnym i częstym zjawiskiem, jednak gorzej w sytuacji, kiedy woda zauważalna jest wewnątrz okna. Przyczyną takiego stanu jest na przykład rozszczelnienie pakietu szybowego, jedynym sposobem na ten problem jest jego wymiana. Warto wówczas udać się po radę do profesjonalnego serwisu.

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.