Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia18 lipca 202017:00

Aloes - co możesz dzięki niemu zyskać

Aloes - co możesz dzięki niemu zyskać - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
fot. własne
Reklama
Polska:

Stosowanie aloesu ma wiele zalet. Ta roślina, znana człowiekowi od tysięcy lat, już od dawna była wykorzystywana do leczenia różnych schorzeń, pielęgnacji urody oraz jako roślinna ozdobna. O jej niezwykłych właściwościach wiedział nawet Aleksander Wielki, który za jej pomocą leczył rany swoich żołnierzy odniesione w bojach. Wiedziała też Kleopatra, która wykorzystywała aloes do pielęgnacji urody. A co wiemy o nim współcześnie?

Aloes i jego właściwości na jakiś czas zostały przez nas zapomniane. Ludzie przestawili się niemal wyłącznie na medycynę akademicką i kosmetyki wytwarzane przez przemysł, nie bacząc na to, że natura kryje w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest właśnie aloes. Współcześnie znany przede wszystkim jako roślina ozdobna, powoli powraca do łask i znajduje liczne zastosowania. O wielu z nich można przeczytać na stronie Najlepszyaloes.pl.

Aloes ma wiele odmian

Dziś aloes jest obiektem wielu badań. Naukowcy potwierdzenia skuteczności działania tej rośliny szukają w jej składzie. W tym miejscu warto wspomnieć, że jej właściwości mogą się różnić w zależności od konkretnego gatunku. W przyrodzie występuje ich około 500. Przez człowieka wykorzystywanych jest jednak zaledwie kilka. Do najlepiej przez nas poznanych i najpowszechniej wykorzystywanych należy aloes zwyczajny Aloe vera L. Używa się w stosunku do niego także innej nazwy – aloes barbadoski Aloe barbadensis Mill. W kręgu zainteresowań człowieka znajduje się też aloes drzewiasty Aloe arborescens. Jednak to aloes zwyczajny jest dużo bardziej popularny. Obecnie wykorzystuje się go między innymi w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym.

Aloe vera na zdrowie

Nie zachęcamy do zastępowania aloesem przyjmowanych leków, warto jednak wiedzieć w przypadku jakich dolegliwości stosowano go w starożytności. Posiłkując się tą wiedzą i informacjami dostarczanymi przez naukowców na temat jego składu, można wysunąć wniosek, że aloes jest rośliną o cennych dla człowieka właściwościach.

W przeszłości stosowano go między innymi do leczenia ran. Jest to chyba najbardziej znane zastosowanie aloesu, ale nie jedyne. Jego zaletą jest bogaty skład, obfitujący w wiele cennych witamin i minerałów oraz aktywnych enzymów roślinnych. Mówi się o jego działaniu bakteriobójczym, przeciwwirusowym i przeciwzapalnym. Aloes może być stosowany do łagodzenia poparzeń słonecznych oraz jako lek przeczyszczający.

Stosowany jako kosmetyk

Aloes zwyczajny znajduje zastosowanie również w kosmetologii. Jest cennym składnikiem wielu produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała. Znajdziemy go w składzie takich kosmetyków jak balsamy do pielęgnacji oraz ujędrniania ciała, kremy do twarzy, szampony i odżywki do włosów oraz wiele innych. Niektóre z nich łączą w składzie aloes z innymi cennymi składnikami. Przykładem może być propolisowa pomadka do ust, czy aloesowo-propolisowa pasta do mycia zębów bez dodatku fluoru.

Wybieramy odpowiednie produkty

W tym miejscu warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach aloesowe produkty mogą nie mieć skutecznego działania. Dzieje się tak wtedy, gdy wybieramy preparaty, które aloesowe są tylko z nazwy. W rzeczywistości natomiast w składzie niewiele mają z tej rośliny. Dlatego zawsze warto dokładnie czytać etykiety. Wskazówką mogą być też przyznane certyfikaty, o których informacje znajdziemy na opakowaniu. Wśród nich bardzo ważny jest certyfikat Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu (International Aloe Science Council, czyli IASC). Jest to organizacja, która czuwa nad czystością i jakością produktów aloesowych.

Autor: Artykuł sponsorowany, marek@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 maja 202412:20

Mundurowi z Gorzyc na pikniku w Czyżowicach

Mundurowi z Gorzyc na pikniku w Czyżowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności22 maja 202413:00

Od niedzieli korekta rozkładu jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

Od niedzieli korekta rozkładu jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej   - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności22 maja 202420:03

11-letni rowerzysta wjechał wprost pod samochód

11-letni rowerzysta wjechał wprost pod samochód - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności22 maja 202412:38

Pomagają, chronią i... spełniają marzenia. Urodzinowa niespodzianka dla Mai [FOTO]

Pomagają, chronią i... spełniają marzenia. Urodzinowa niespodzianka dla Mai [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Rodzice Mai, z okazji jej 7. urodzin zorganizowali spotkanie z policjantami wodzisławskiej komendy. Maja, której marzeniem jest zostać policjantką, wczoraj odwiedziła wodzisławską komendę. Radości i uśmiechu na twarzy dziewczynki nie było końca.

KPP Wodzisław Śląski
Aktualności22 maja 202419:31

Ponad tysiąc zarzutów dla psychoterapeutki

Ponad tysiąc zarzutów dla psychoterapeutki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.