Zespół ekspertów ds. ograniczenia niskiej emisji przyjechał do Rydułtów

Spotkali się, aby wypracować spójny plan ograniczenia niskiej emisji w Subregionie Zachodnim. Do Rydułtów przyjechali eksperci z dziedziny ekologii, którzy postawili przed sobą wyjątkowo trudne zadanie. Poprawa jakości powietrza nie może odbić się na sektorze górniczym, który stanowi ważną gałąź ekonomii naszego regionu. Pogodzenie interesów obu stron to karkołomne zadanie, które musi zakończyć się wypracowaniem kompromisu, a czasu jest coraz mniej.
Walka o czyste powietrze w Subregionie Zachodnim trwa. Specjaliści z dziedziny ochrony środowiska robią co mogą, aby nadejście okresu zimowego widać było tylko na termometrach, a nie także w powietrzu. W tym celu powołano do życia specjalne gremium, które od marca tego roku pracuje nad planem ograniczenia ilości pyłu zawieszonego oraz innych szkodliwych gazów. Dla Rydułtów oraz całego Subregionu Zachodniego to ważny problem, z którym trzeba się uporać tak prędko, jak to możliwe. Zespół ekspertów postawił przed sobą wyjątkowo ambitny cel. Poprawa jakości powietrza w naszym regionie nie może odbyć się kosztem gospodarki, która oparta jest na węglu. Górnictwo i ekologia muszą mówić wspólnym głosem, a że to zadanie trudne, nikogo nie trzeba przekonywać.
Trzeba rozmawiać. Tylko w ten sposób można osiągnąć porozumienie, które usatysfakcjonuje zarówno sektor górniczy, mieszkańców oraz włodarzy gmin i miast wchodzących w skład Subregionu Zachodniego. Porozumienie nie będzie możliwe bez szeroko pojętej akcji edukacyjnej. Zanieczyszczenie powietrza w głównej mierze pochodzi z pieców centralnego ogrzewania zainstalowanych w domach jednorodzinnych. Od tego, co w nich ląduje zależy jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Zmienić mentalność ludzi jest trudno, ale warto prosić i tłumaczyć. Przekonać ich do ekologii ma ekonomia (mandaty). Jeśli przestanie się opłacać wrzucanie do paleniska wszystkiego co popadnie – jakość powietrza w naszym regonie poprawi się. To kij, zaś marchewką ma być dofinansowanie do montażu pieców ekologicznych oraz instalacji solarnych wykorzystujących energię słoneczną. Wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych pozwoli usystematyzować gospodarkę niskoemisyjną w przyszłości, co zdecydowanie przełoży się na jakość powietrza.
Czekamy na wyniki prac zespołu z wielką niecierpliwością. Jej obradami w zakresie merytorycznym kieruje Tadeusz Dragon – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim. Jego zastępcą i sekretarzem został Jarosław Kuźnik – naczelnik Wydziału Ekologii Urzędu Miasta w Rybniku. Pozostali członkowie zespołu to eksperci z zakresu ochrony środowiska pracujący w urzędach gmin i miast wchodzących w skład Subregionu Zachodniego. Obrady są burzliwe, ponieważ każda gmina ma inne uwarunkowania geograficzne, społeczne oraz ekonomiczne. Wypracowanie spójnego kompromisu w tych warunkach jest trudne, ale konieczne. Im prędzej uda się osiągnąć spójny plan walki z niską emisją, tym prędzej będziemy oddychać czystym powietrzem.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz