Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie22 kwietnia 201607:12

Razem napisaliśmy już ponad milion Listów dla Ziemi. Inauguracja akcji w Katowicach

Razem napisaliśmy już ponad milion Listów dla Ziemi. Inauguracja akcji w Katowicach - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

26 kwietnia o godz. 11.00 na Rynku na wysokości Urzędu Miasta w Katowicach Fundacja Ekologiczna ARKA wspólnie z uczniami szkół inauguruje czwartą edycję ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Listy dla Ziemi”. W tym roku w akcji weźmie udział około 200 tys. dzieci i młodzieży. Jednym z partnerów akcji jest Urząd Miasta Katowic.

Na inauguracji zaprezentujemy widowiskowy happening o niskiej emisji, a także pięć przestrzennych gier, instalacji i warsztatów o tej aktualnej tematyce. 

Atrakcje na start 
W programie tegorocznej inauguracji akcji przewidziano m.in.: „Happening Transmisja -Czysta Emisja!”. Uczestnicy w ramach happeningu zostaną przygotowani do wykonania rytmu na instrumentach upcyklingowych (ze śmieci) w ramach warsztatu edukacyjnego. Jedna z klas/grup zagra publicznie rytm, którego hasłem głównym będzie nazwa happeningu czyli Transmisja - Czysta emisja". Dzieci i młodzież będą mogli dołączyć również swoje hasła, przez co jeszcze skuteczniej mają zachęcić widzów do troski o czyste powietrze. W tym celu użyjemy wielokrotnie sprawdzonych w takich akcjach rekwizytów, m.in. wielką dmuchaną kulę ziemską (śr. 2 m) oraz grę aktorów na szczudłach. 

- Happening jest sprawdzoną przez nas wielokrotnie formą przekazu publicznego. Jego głównym założeniem jest zaangażowanie jak największej liczby uczestników do świadomego udziału w atrakcyjnym wydarzeniu, promującym w tym wypadku walkę z niską emisją – wyjaśnia pomysłodawca Szymon Kułakowski. 

Przygotujemy także układanie puzzli ekologicznych oraz gry i warsztaty przestrzenne. Jednak główny element akcji to pisanie „listów dla Ziemi”, a także pisanie e-listów w specjalnie przygotowanej aplikacji. 

Zaangażowanych już ponad 1 000 000 uczestników 
Przygotowania do kolejnej edycji akcji ARKA prowadzi już od kilku miesięcy. W  kwietniu około 200 tys. młodych ludzi napisze ekologiczne listy do dorosłych. Cieszymy się, iż akcja tak bardzo się podoba i osiąga takie niezwykłe wskaźniki. Do tej pory uczestniczyło w niej:   
- 1 046 150 dzieci i młodzieży, 
- 9 360 przedszkoli i szkół, 
- 970 gmin. 

- To niezwykłe, iż niewielkiej organizacji z Bielska-Białej udało się przygotować taką akcję – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA. 

Głównym elementem akcji jest pisanie tematycznych listów przez młodych ludzi, które skierowane są do dorosłych. Tematyka listów i całego programu dotyczy prawidłowego zagospodarowania odpadów i niskiej emisji. W tym roku nowością jest pisanie listów także w formie cyfrowej dzięki aplikacji na stronie www.listydlaziemi.pl  

- Akcja to także ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Tysiące telefonów, maili, tabelki, a później ogromna wysyłką do jej uczestników – dodaje Anna Sobańska. 

Idea listów o ekologii 
Pisanie listów przez młodych ludzi jest poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. Listy pisane są na specjalnie przygotowanym i wydrukowanym na makulaturze papierze. Po napisaniu listów dzieci przekazują je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem podejmują się prostych działań ekologicznych, których opisy przesyłają do fundacji. W ten sposób dzieci edukują dorosłych, a akcja dociera do kolejnych uczestników. Listy są indywidualnymi pracami dzieci, ale zawierać mogą proste informacje merytoryczne dotyczące działań, które w każdym domu można zrealizować, aby przeciwdziałać niskiej emisji. 

- W tym roku będziemy zajmować się promocją gospodarki niskoemisyjnej oraz postaw i działań proekologicznych – wyjaśnia Wojciech Owczarz. - Dla przedszkoli i szkół przygotowaliśmy bezpłatne materiały edukacyjne, scenariusze lekcji dla każdej grupy wiekowej, pomysły na lokalne działania. Edukacja i wspieranie proekologicznych postaw obywatelskich to element gospodarki nowoczesnej, a także niskoemisyjnej – zaznacza. 

„Listy dla Ziemi” w 2016 roku będą traktowały o mądrym i proekologicznym życiu. O życiu niskoemisyjnym. Pełnym wyrzeczeń i ograniczeń, ale i wartości. O tym, że zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem i wyzwaniem przed jakim obecnie stoi ludzkość. Po globalnym porozumieniu w Paryżu w 2015 roku termin gospodarki niskoemisyjnej nabrał nowego znaczenia. Dlatego te postanowienia trzeba wcielić w życie – nie tylko na poziomie globalnym, państwowym, ale przede wszystkim indywidualnym.  

Akcja „Listy dla Ziemi” organizowana jest w ramach  kampanii „Zadbaj o klimat. Zadbaj o niskoemisyjny rozwój Polski” dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

Autor: Maciej Gramatyka,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności13 maja 202513:31

Trzy zarzuty dla nieodpowiedzialnego 26-latka

Trzy zarzuty dla nieodpowiedzialnego 26-latka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Styl życia13 maja 202514:16

Majowe śpiewanie dla Matki Boskiej w Syryni

Majowe śpiewanie dla Matki Boskiej w Syryni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło i fot: GOKSiR Lubomia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 maja 202509:48

Zebranie wiejskie w Skrbeńsku

Zebranie wiejskie w Skrbeńsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UG Godów, fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności15 maja 202509:50

Sala warsztatowa ZSP w Pszowie będzie rozbudowana

Sala warsztatowa ZSP w Pszowie będzie rozbudowana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.