Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie10 maja 201606:38

Podpisano umowę o współpracy Funduszu z GIG

Podpisano umowę o współpracy Funduszu z GIG  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Umowa o współpracy pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach a Głównym Instytutem Górnictwa podpisana została 9 maja w Katowicach. W uroczystości z udziałem dziennikarzy śląskich mediów uczestniczyli także: Henryk Mercik – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Andrzej Pilot – prezes Funduszu, Stanisław Prusek – Naczelny Dyrektor GIG oraz Jan Bondaruk – Zastępca Naczelnego Dyrektora GIG.  

– WFOŚiGW w Katowicach od ponad dwudziestu lat służy regionowi w jego przekształcaniu się z typowo przemysłowego charakteru w przyjazne środowisku miejsce do życia i pracy – mówi Andrzej Pilot, prezes Funduszu. – Wartość wsparcia udzielonego ze środków WFOŚiGW w województwie śląskim przekroczyła 6 mld zł. Jestem przekonany, że wspólne wykorzystanie możliwości i doświadczeń Głównego Instytutu Górnictwa oraz Funduszu pomoże w realizacji wielu działań, których celem będzie m.in. przeciwdziałanie niskiej emisji czy rewitalizacja terenów poprzemysłowych – powiedział prezes Pilot.

 W ramach umowy obie strony deklarują wspólne działania na rzecz:
- intensyfikacji kompleksowych procesów rewitalizacji terenów poprzemysłowych, 
- wypracowania efektywnych i nowoczesnych rozwiązań systemowych ograniczających presję terenów zurbanizowanych na środowisko, 
- wypracowania systemowych rozwiązań techniczno-organizacyjnych mających na celu przeciwdziałanie niskiej emisji, 
- opracowywania i wdrażania systemowych rozwiązań dotyczących gospodarki wodno-ściekowej z uwzględnieniem zrównoważonej gospodarki wodami opadowymi, w szczególności na terenach przekształconych działalnością przemysłową i procesem urbanizacji, 
- wypracowania systemowych rozwiązań w gospodarce odpadowej, w tym wdrażania technologii odzyskiwania surowców ze strumienia odpadów oraz technologii efektywnego zagospodarowania osadów ściekowych, 
- poprawy efektywności energetycznej sektora komunalnego oraz na rzecz rozwoju energetyki opartej o odnawialne źródła energii, 
- efektywnego monitoringu środowiska z wykorzystaniem innowacyjnych technik informatycznych, 
- waloryzacji i kształtowania zielono-błękitnej infrastruktury na terenach zurbanizowanych, 
- waloryzacji i ochrony obszarów oraz gatunków cennych przyrodniczo, 
- obszarów związanych z programowaniem strategicznym ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz ekonomiczną wyceną skutków działań proekologicznych. 
Planowane są również wspólne działania na rzecz szeroko pojętej edukacji ekologicznej, w tym prowadzenie programów szkoleniowych dedykowanych różnym grupom interesariuszy (podmiotów gospodarczych, organizacji branżowych, organów administracji centralnej i jednostek samorządu terytorialnego) obejmujących problematykę zrównoważonego rozwoju. 

– Problematyka ochrony środowiska jest niezmiennie istotnym elementem wpływającym na poziom życia mieszkańców oraz atrakcyjność regionu. Podpisana umowa pomiędzy WFOŚiGW oraz GIG wyznacza ramy wspólnych działań na rzecz ograniczania skutków działalności przemysłowej na środowisko – mówi Stanisław Prusek, Naczelny Dyrektor GIG. GIG od szeregu lat świadczy usługi oraz prowadzi prace badawczo-rozwojowe ukierunkowane na monitorowanie stanu środowiska oraz wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań i technologii zarówno do przemysłu, sektora komunalnego, jak i administracji. Jesteśmy przekonani, że w oparciu o wieloletnie doświadczenie WFOŚiGW oraz potencjał badawczy i kompetencje GIG wypracujemy modelowe rozwiązania w tym zakresie. Mając nadzieję na wspólne inicjatywy projektowe będziemy sukcesywnie doskonalili warsztat badawczy oraz rozbudowywali zaplecze techniczne naszego Centrum Inżynierii Środowiska. 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach 
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach powstał w 1993 roku. Jest publiczną instytucją finansową, realizującą politykę ekologiczną województwa śląskiego. Celem Funduszu jest zapewnienie systematycznej i trwałej poprawy stanu środowiska w województwie śląskim oraz zachowanie i przywracanie na jego obszarze terenów o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Realizując swoją misję, Fundusz koncentruje się na: wspieraniu działań proekologicznych podejmowanych przez administrację publiczną, przedsiębiorców, instytucje i organizacje pozarządowe, zarządzaniu środkami europejskimi ukierunkowanymi na ochronę środowiska i gospodarkę wodną.

Główny Instytut Górnictwa 
Zespoły badawcze GIG realizują średnio rocznie ponad 100 zadań statutowych, około 70 projektów badawczych różnego typu, a także ponad 4500 prac badawczo-usługowych zamówionych przez klientów rynkowych polskich i zagranicznych, których tylko w ostatnim roku jest około 1500. Centrum Inżynierii Środowiska GIG prowadzi kompleksowe prace w zakresie nowych technologii i rozwiązań, które mają ograniczać skutki oddziaływania człowieka na środowisko, wspomagać ochronę zasobów naturalnych i ich użytkowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. GIG wspiera systemowe działania w zarządzaniu zasobami oraz rozwijanie innowacyjnych technologii ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia emisji do powietrza, wód i gleb oraz zagospodarowania strumienia odpadów. Badania, które prowadzi Instytut, obejmują praktycznie wszystkie czynniki mające wpływ na jakość środowiska: od analiz poszczególnych elementów środowiska po ocenę stanu powietrza, gleby, wód, ścieków i osadów, poprzez monitoring zdegradowanych terenów poprzemysłowych, aż po badania produktów rolnych i spożywczych. W Instytucie funkcjonuje Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej im. Marii Goeppert-Mayer, najnowocześniejsze tego typu laboratorium w Polsce, które zajmuje się badaniami promieniotwórczości naturalnej oraz skażeniami promieniotwórczymi w środowisku pracy, domach mieszkalnych i środowisku naturalnym.

Autor: WFOŚiGW,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności16 maja 202511:21

Wypadek w Pszowie. Kierowca skutera poważnie ranny po zderzeniu z autobusem

Wypadek w Pszowie. Kierowca skutera poważnie ranny po zderzeniu z autobusem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pszów:

AKTUALIZACJA. W piątek, 16 maja tuż przed godziną 10:00 rano, na ulicy Karola Miarki w Pszowie doszło do poważnego zdarzenia drogowego z udziałem skutera i autobusu. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierowca jednośladu doznał poważnych obrażeń w wyniku zderzenia z większym pojazdem.

red., fot. KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności15 maja 202511:15

Ważne rozmowy na temat transportu w powiecie wodzisławskim

Ważne rozmowy na temat transportu w powiecie wodzisławskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności15 maja 202509:32

Na wodzisławskim rynku stanął Escape Truck

Na wodzisławskim rynku stanął Escape Truck - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Dorota Piecha/UM
Reklama
Aktualności15 maja 202509:50

Sala warsztatowa ZSP w Pszowie będzie rozbudowana

Sala warsztatowa ZSP w Pszowie będzie rozbudowana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.