Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie1 grudnia 201607:49

Zabytkowa Kopalnia Srebra w walce o listę UNESCO

Zabytkowa Kopalnia Srebra w walce o listę UNESCO  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

7 listopada dwanaście śląskich instytucji, w tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, powołało na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach Komitet Sterujący, którego celem jest realizacja planu zarządzania kompleksem pogórniczym. Został on zgłoszony do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To pierwsze tego typu wspólne przedsięwzięcie na rzecz dziedzictwa kultury przemysłowej w Polsce. 

Komitet Sterujący powstał na mocy porozumienia o wzajemnej współpracy na rzecz „Kopalni ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi". Ustalono, że najbliższe spotkanie śląskich instytucji uczestniczących w projekcie odbędzie się w styczniu przyszłego roku. Do tego czasu zostanie wypracowany regulamin wzajemnej współpracy. Konieczne będzie również wyznaczenie Koordynatora potencjalnego miejsca światowego dziedzictwa i powołanie Grupy Roboczej.

Złożenie podpisów przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, samorządów lokalnych z Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic, Starostwa Powiatowego, miejskich i wojewódzkich wodociągów, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Lasów Państwowych, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej otwiera nowy rozdział we wzajemnej współpracy w zakresie zarządzania dziedzictwem przemysłowym.

Katarzyna Piotrowska, pełnomocnik dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzicowa ds. wdrażania konwencji UNESCO i reprezentant Polski w Komitecie Światowego Dziedzicowa podkreślała w swoim wystąpieniu: -Dzisiejsze spotkanie to historyczna chwila. W historii polskich starań o wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO nie było jak dotąd tak skomplikowanej kandydatury, dlatego podpisanie dokumentów przez wszystkie zainteresowane strony świadczy o tym, że instytucje te są świadome odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa.

Wpis „Kopalni ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę światowego dziedzictwa UNESCO byłby pierwszym w województwie śląskim. To ogromny prestiż dla regionu, ale także wielka odpowiedzialność - mówił w czasie spotkania Henryk Mercik, Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

W historii rozwoju przemysłu Górnego Śląska Tarnowskie Góry odegrały ogromną rolę. To właśnie tutaj, pod koniec XVIII wieku, uruchomiono sprowadzoną z Anglii pierwszą maszynę parową służącą do odwadniania podziemi. Był to początek rewolucji przemysłowej tej części Europy – przypomniał zgromadzonym gościom Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

Marek Kandzia ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, instytucji która napisała wniosek oraz plan zarządzania na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, podziękował zaproszonym gościom za wolę uczestnictwa w projekcie oraz za zaufanie. - Mimo, iż tego zaszczytnego tytułu jeszcze nie mamy, to wszyscy wykazali wolę współpracy.

Wielostronne porozumienie to pierwszy krok związany z upowszechnianiem i zachowaniem dziedzictwa industrialnego dla przyszłych pokoleń. Sygnatariusze będą musieli nie tylko ściśle współpracować z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, ale także określić ogóle zasady działania i współpracy zapisane w Planie Zarządzania dobrem na lata 2016 -2020.

Dla organizacji eksperckiej ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków), której Komitet Światowego Dziedzictwa w Paryżu zleca ocenę i przygotowanie rekomendacji kandydatur na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, tego typu porozumienie to jedna z gwarancji skutecznej ochrony i zarządzania.

Decyzja o uznaniu tarnogórskiego kompleksu pogórniczego za dziedzictwo o uniwersalnym znaczeniu zapadnie najprawdopodobniej w lipcu 2017 r. podczas posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Byłby to pierwszy zabytek wpisany na tę prestiżową listę w województwie śląskim.

Autor: RDOŚ Katowice,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport10 lipca 202514:37

Z ziemi włoskiej do Polski. Mateusz Praszelik nowym zawodnikiem Cracovii

Z ziemi włoskiej do Polski. Mateusz Praszelik nowym zawodnikiem Cracovii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: cracovia.pl
Reklama
Aktualności11 lipca 202511:21

Poznaj rodzinę zastępczą z bliska

Poznaj rodzinę zastępczą z bliska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności10 lipca 202510:50

Modernizacja OSP Turzyczka. Oferty do 17 lipca

Modernizacja OSP Turzyczka. Oferty do 17 lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Natalia Maciejek/UM
Aktualności12 lipca 202510:29

Związki ostrzegają: redukcje załogi w Eko-Oknach mogą sięgnąć 50 proc.

Związki ostrzegają: redukcje załogi w Eko-Oknach mogą sięgnąć 50 proc. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
źródło: onet.pl, fot. mat. prasowe spółki
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.