Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie4 lipca 201919:57

Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe nie sprawiają zawodu

Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe nie sprawiają zawodu - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Absolwenci studiów I stopnia PWSZ są bardziej ukierunkowani do wejścia na rynek pracy i częściej łączą studia z pracą zawodową. Osoby kończące studia II stopnia są bardziej zagrożone bezrobociem – jednak dotyczy to tylko tych absolwentów, którzy przed uzyskaniem dyplomu nie mieli doświadczenia zawodowego. Takie dane wynikają z analiz przeprowadzonych przez system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA). 

O determinacji absolwentów studiów I stopnia PWSZ w zdobywaniu rynku pracy świadczy m.in. większy udział osób podejmujących pracę i ponad dwukrotnie większy procent osób rejestrujących się jako bezrobotni. Absolwenci PWSZ rzadziej decydują się na podjęcie studiów II stopnia (46%) niż pozostali absolwenci studiów licencjackich (54%). W okresie dalszych studiów są również bardziej skłonni do łączenia ich z pracą zarobkową – przepracowują średnio o 15% więcej czasu, niż przeciętny absolwent. 

W przypadku studiów II stopnia procent przepracowanych miesięcy po dyplomie przez absolwentów uczelni zawodowych jest podobny jak wśród ogółu absolwentów (odpowiednio 80% i 77%). Są jednak bardziej narażeni na ryzyko bezrobocia – problem ten dotyczy przede wszystkim tych absolwentów PWSZ, którzy przed ukończeniem studiów nie mieli doświadczenia pracy etatowej ani samozatrudnienia. Ci absolwenci PWSZ, którzy mieli takie doświadczenie, bywali bezrobotni nie częściej niż przeciętny absolwent. 

Zarobki absolwentów studiów II stopnia na PWSZ były nieco niższe niż u ogółu absolwentów: wynosiły odpowiednio 2900 zł i 3300 zł brutto miesięcznie. Różnica ta wynika przede wszystkim z tego, że absolwenci PWSZ mieszkają w powiatach o niższej przeciętnej płacy. Po uwzględnieniu średniego poziomu zarobków w powiecie zamieszkania różnica prawie znika – absolwenci PWSZ zarabiają tylko o 2% średniej lokalnej mniej niż przeciętny absolwent (odpowiednio 75 i 77 procent średniej poziomu zarobków). 

ELA wie wszystko o Ekonomicznych Losach Absolwentów

System monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów ELA jest tworzony na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym. Jego celem jest przekazywanie jak najbardziej wyczerpujących informacji o sytuacji absolwentów na rynku pracy. Głównym źródłem informacji w systemie są dane administracyjne pochodzące z dwóch źródeł – systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dane m. in. o sytuacji zawodowej absolwentów: zatrudnieniu, bezrobociu, wynagrodzeniach) oraz z systemu POL-on, czyli systemu informacji o szkolnictwie wyższym wspierającego pracę MNiSW (zawiera informacje m.in. o wykształceniu absolwentów szkół wyższych). Aktualnie ELA generuje pięć typów raportów o ekonomicznych losach absolwentów uczelni: Poszukiwanie pracy i bezrobocie, Wynagrodzenia, Praca przed i po dyplomie, Praca a dalsze studia, Geograficzne zróżnicowanie losów absolwentów.

Nowy portal dla maturzystów, studentów i doktorantów

ELA stała się częścią nowego portalu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego STUDIA.GOV.PL – stworzonego z myślą o maturzystach, studentach i doktorantach. To jedyne w swoim rodzaju kompendium wiedzy stworzone z myślą o młodych ludziach chcących studiować i robić doktorat.

STUDIA.GOV.PL bazuje na trzech podstawowych narzędziach: 
• Ekonomicznych Losach Absolwentów szkół wyższych, 
• wyszukiwarce Wybierz Studia, 
• rankingach najpopularniejszych kierunków studiów.

Zawiera także praktyczne informacje o tym, co zmieniło się po wejściu w życie nowej ustawy – Konstytucji dla Nauki. Studenci i doktoranci znajdą na portalu m.in. informacje o szkołach doktorskich, pomocy materialnej, stypendiach, grantach, konkursach, a także pomocy, na jaką mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością. 

Rys. w galerii: Względny wskaźnik zarobków i względny wskaźnik bezrobocia wśród absolwentów PWSZ z poszczególnych obszarów studiów II stopnia i wśród ogółu absolwentów studiów II stopnia w tych obszarach.

#mnisw

Autor: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Sport28 marca 202411:19

Martyna Pietroszek z medalami mistrzostw Polski. Sztafeta też na podium

Martyna Pietroszek z medalami mistrzostw Polski. Sztafeta też na podium - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. KS Ski Team Wodzisław Śląski
Reklama
Sport27 marca 202410:51

Młodzi sportowcy z gminy Godów ze stypendiami

Młodzi sportowcy z gminy Godów ze stypendiami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. FB/Gmina_Godów
Kultura i Edukacja27 marca 202412:19

XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski w rydułtowskim Feniksie

XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski w rydułtowskim Feniksie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Tekst: Justyna Kampik, fot. UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport27 marca 202410:45

Burmistrz Rydułtów z wizytą w KS Stein Academy

Burmistrz Rydułtów z wizytą w KS Stein Academy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. KS Stein Academy
Reklama
Aktualności27 marca 202418:13

Gala Kultury i Sportu Powiatu Wodzisławskiego [FOTO]

Gala Kultury i Sportu Powiatu Wodzisławskiego [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Telegraf28 marca 202414:30

Zmiana czasu na letni, a podróże koleją

Zmiana czasu na letni, a podróże koleją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
PKP Polskie Linie Kolejowe
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.