Reklama

Najnowsze wiadomości

Telegraf27 marca 202517:58

22. Rybnik Foto Festival w Galerii Sztuki Rzeczna

22. Rybnik Foto Festival w Galerii Sztuki Rzeczna - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

W ostatni weekend miesiąca, od 28 do 30 marca 2025 roku, Rybnik stanie się centrum sztuki fotograficznej. 22. edycja Rybnik Foto Festivalu odbędzie się w dwóch lokalizacjach – w Zabytkowej Kopalni Ignacy oraz Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku, gdzie zaprezentowanych zostanie sześć wyjątkowych wystaw, poruszających ważne społeczne i historyczne tematy.

Jedną z głównych wystaw tegorocznej edycji będzie „Tu jest wojna" – dokumentacja konfliktu w Ukrainie autorstwa Wojciecha Grzędzińskiego, laureata World Press Photo. Wystawa obejmuje zarówno fotografie znane z prestiżowych konkursów, jak i te pokazywane po raz pierwszy. Zdjęciom towarzyszą poruszające teksty Pawła Reszki, które ukazują wojnę nie tylko na froncie, ale także w życiu codziennym zwykłych ludzi. Ekspozycja wzbogacona została o filmy, pokazy slajdów oraz artefakty przybliżające realia wojny. Wszystkie materiały dostępne będą w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

Temat Ukrainy pojawi się również w pracach Justyny Mielnikiewicz, pierwszej Ślązaczki nagrodzonej World Press Photo. Fotografka od 2014 roku dokumentuje życie ludzi w zmieniającej się rzeczywistości wojennej, podążając za ich historiami i odwiedzając miejsca naznaczone konfliktem. Jej fotografie będzie można zobaczyć na wystawie „W Ukrainie”.

Wystawa „Right to Energy" autorstwa nowozelandzkiej dokumentalistki Miriam Strong koncentruje się na problemie ubóstwa energetycznego w Europie, w tym w Polsce. Część zdjęć powstała w Rybniku, m.in. w ramach inicjatywy „Wspólny stół", która zachęca mieszkańców do dzielenia się posiłkami. Projekt pojawi się na festiwalu dzięki kooperacji Galerii Sztuki Rzeczna z Wydziałe Rozwoju i Współpracy Urzędu Miasta Rybnika.

Temat pamięci historycznej i jej narracji eksploruje dr Agata Ciastoń w projekcie „Na środkowym pasie latem trawa była wysoka”, który analizuje propagandowy wizerunek niemieckich autostrad III Rzeszy oraz ich społeczne znaczenie po wojnie.

Ciekawy, subiektywny obraz współczesnej Polski przedstawi słowacki fotograf Adrián Švec w projekcie „The Polish Catalogue", wyróżnionym w ramach otwartego naboru festiwalu. Druga wyróżniona wystawa „Niezapominajki zakwitają w styczniu" autorstwa Marty Wojnarowskiej-Olszewskiej ukazuje, poprzez fotografie, proces zanikania wspomnień w kontekście choroby demencyjnej.

Rybnik Foto Festival to nie tylko wystawy, ale także okazja do spotkań z uznanymi fotografami i rozmów o współczesnej fotografii. W sobotę, 29 marca, odbędą się prezentacje takich twórców jak Wojtek Wilczyk, dr Marcela Paniak, dr Hubert Humka i dr Katarzyna Kalua Kryńska. W programie znalazły się również spotkania wokół jedenastu książek fotograficznych, w tym trzy premiery wydawnicze.

Podobnie jak w ubiegłym roku, festiwal dba o dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wydarzenia będą tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM), a oprowadzanie po wystawach zostanie wzbogacone o audiodeskrypcję dla osób niewidomych i słabowidzących. Galeria Sztuki Rzeczna jest dostępna architektonicznie, oferuje pokój wyciszeń, a na teren wydarzenia można wchodzić z psami.

Dla najmłodszych uczestników przygotowano warsztaty praktyczne, na które obowiązują wcześniejsze zapisy. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach: www.festiwal.rybnik.pl oraz www.galeriarzeczna.pl

Autor: Teatr Ziemi Rybnickiej, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności11 grudnia 202511:58

Tragiczne odkrycie w Rydułtowach. Z Machnikowca wyłowiono ciało mężczyzny

Tragiczne odkrycie w Rydułtowach. Z Machnikowca wyłowiono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

AKTUALIZACJA. W Rydułtowach doszło do tragicznego zdarzenia w Parku Machnikowiec. W czwartek, 11 grudnia, ze zbiornika wodnego przy ulicy Strzelców Bytomskich wyłowiono ciało mężczyzny. Informacja o zdarzeniu dotarła do wodzisławskiej policji przed godziną 9:00.

red., fot. KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności11 grudnia 202522:15

Potrącenie na Kokoszyckiej. Seniorka trafiła do szpitala

Potrącenie na Kokoszyckiej. Seniorka trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Do poważnego wypadku drogowego doszło w czwartek, 11 grudnia, na ulicy Kokoszyckiej w Wodzisławiu Śląskim, w rejonie sklepu Inter Cars. Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji, kierujący samochodem marki BMW potrącił pieszą.

opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Aktualności11 grudnia 202510:09

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością. Wodzisławski MOPS ogłosił nabór do programu na 2026 rok

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością. Wodzisławski MOPS ogłosił nabór do programu na 2026 rok - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 grudnia 202512:02

Wodzisławski PUP zmienia godziny otwarcia

Wodzisławski PUP zmienia godziny otwarcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności10 grudnia 202513:10

Wodzisław Śląski: Gala wolontariatu w I LO

Wodzisław Śląski: Gala wolontariatu w I LO - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności10 grudnia 202511:46

Zmiana godzin pracy Starostwa Powiatowego. 15 grudnia urząd czynny krócej

Zmiana godzin pracy Starostwa Powiatowego. 15 grudnia urząd czynny krócej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 grudnia 202511:21

Pomoc dla osób bezdomnych w okresie zimowym. Gdzie szukać wsparcia i kto może z niego skorzystać?

Pomoc dla osób bezdomnych w okresie zimowym. Gdzie szukać wsparcia i kto może z niego skorzystać? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Dorota Piecha
Reklama
Aktualności10 grudnia 202523:02

Najpiękniejszy prezent to ten z serca. Dołącz do akcji krwiodawców

Najpiękniejszy prezent to ten z serca. Dołącz do akcji krwiodawców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Oddział Rejonowy PCK w Wodzisławiu Śl.
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.