"Wypełniać testament ofiar to nasz obowiązek". Uczczono 76. rocznicę mordu w lasach katyńskich oraz pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

8 kwietnia 2016 roku w kościele p.w. W.N.M.P. w Wodzisławiu Śląskim, patriotyczną mszą św. uczczono 76 rocznicę mordu w lasach katyńskich oraz pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
6 lat temu w Smoleńsku doszło do największej tragedii w historii powojennej Polski, w której śmierć ponieśli prezydent RP z małżonką, szefowie NBP i IPN, parlamentarzyści oraz elita polskiej generalicji. 76 lat temu na tym samym terenie, w lasach katyńskich, w bestialski sposób wymordowano kwiat inteligencji polskiej: naukowców, generałów, profesorów, lekarzy.
„Tylko prawda nas wyzwoli” - zabrzmiało z ust księdza Stanisława Juraszka, którego wierni nagrodzili brawami na stojąco za wzruszające słowa homilii.
- Tragicznie zmarli polscy oficerowie i inteligencja w lasach katyńskich oraz ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem pozostawili testament, który wzywa nas do pielęgnowania pamięci historycznej, z myślą o teraźniejszości i przyszłości naszych pokoleń. Jesteśmy winni stać niestrudzenie na straży tej pamięci. Taki jest nasz obowiązek. – powiedziała poseł Teresa Glenc, organizator uroczystej mszy św.
Na uroczystość przybyła z Warszawy poseł Małgorzata Wypych, wdowa po Pawle Wypychu - ministrze w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. We mszy uczestniczyli również: poseł Krzysztof Sitarski, pułkownik - pilot w st. sp., prezes związku Piłsudczyków z Rybnika Tadeusz Dłużyński, wicestarosta powiatu wodzisławskiego Grzegorz Kamiński, wójtowie i burmistrzowie, radni miasta i powiatu wodzisławskiego, delegacja Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej, górnicy ze sztandarami, harcerze z Hufca Ziemi Wodzisławskiej oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Uroczystości uświetnił chór męski ECHO z Radlina.
Wiązanki kwiatów i znicze złożono w bocznej nawie kościoła, pod tablicą pamiątkową, poświęconą pamięci ofiar zbrodni w Katyniu, Miednoje i Charkowie oraz górników Górnego Śląska wywiezionych do morderczej pracy w kopalniach ZSRR.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz