Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 kwietnia 201708:58

Kolorowe skarpetki dla zespołu Downa

Kolorowe skarpetki dla zespołu Downa  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski: Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, w ramach którego Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. zorganizował Niebieski Happening. Pod koniec marca obchodziliśmy też jednak dzień poświęcony innej grupie podopiecznych ZPSWR - osobom z zespołem Downa.

Motto tegorocznych obchodów: „Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty” precyzyjnie oddaje przesłanie wieloletniej już działalności wodzisławskiej placówki. Ciepłą i serdeczną atmosferę tworzą tutaj wszyscy − uczniowie otaczani troską i wsparciem oraz oddani swoim wychowankom pracownicy.

Światowy Dzień Zespołu Downa w ZPSWR uczczono wzruszającą akademią w udekorowanej kolorowymi skarpetkami sali. To właśnie skarpetki nie do pary stały się symbolem akceptacji osób charakteryzujących się obecnością dodatkowej niesparowanej kopii w 21 parze chromosomów, nazywanej trisomią 21, jak w genetyce określa się zespół Downa.

Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu osób niepełnosprawnych z zespołem Downa pt.: „Zbudujemy lepszy świat”. Potem uczestnicy zapoznali się z prezentacją multimedialną pt.: „Zostań ze mną” przybliżającą problematykę związaną ze schorzeniem. Spore emocje wywołał pokaz slajdów z postaciami uczniów z niepełnosprawnością, którzy są bardzo dobrze znani w swoim środowisku. Dzieci te uczą się i bawią każdego dnia, tworząc jedną wielką społeczność szkolną, w której każdy odnajduje swoje miejsce.
Akademię uświetniła wyjątkowa oprawa muzyczna oraz występy uczniów. Uroczystość tradycyjnie zakończyła piosenka pt.: „Mamela” autorstwa Tadeusza Woźniaka napisana specjalnie dla jego syna, który urodził się z zespołem Downa.

W ramach obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa w szkole odbyły się też warsztaty rękodzieła zatytułowane „Skarpetkowe twory”. Dzieci wspólnie z rodzicami miło i twórczo spędziły czas, tworząc zabawne maskotki z kolorowych skarpetek, pod czujnym okiem instruktorek z ZPSWR. Była też fotobudka, którą dla dzieciaków zorganizował Leszek Budka.

Fot. Leszek Budka, Martyna Sobek-Maksymiuk.

Autor: WR , dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.