Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 kwietnia 201706:51

Delegaci Gminnej Spółki Wodnej udzielili absolutorium przewodniczącemu

Delegaci Gminnej Spółki Wodnej udzielili absolutorium przewodniczącemu - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Mszana:

5 kwietnia w Gogołowej odbyło się zebranie Gminnej Spółki Wodnej, na której udzielono absolutorium. 

W spotkaniu uczestniczyło 6 na 9 delegatów Spółki, a także przedstawiciele Gminy i Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim oraz kierownik Rejonowego Związku Spółek Wodnych Melioracyjnych, Zygmunt Migas.

Przewodniczący Gminnej Spółki Wodnej, Łukasz Mura, przedstawił sprawozdanie z działalności w 2016 roku. Podał, jakie prace wykonano, na jakich rowach oraz ile pozyskano środków. Ściągalność opłat na spółkę wodną z roku na rok nieco wzrasta, niemniej zaledwie o kilka procent. Doskonale sytuacja wygląda w Gogołowej, gdzie ściągalność w minionym roku wyniosła ponad 91 procent. Z zakładanych 4467 złotych udało się zebrać 4081 zł.

Dużo gorsza jest ściągalność w Połomi, a to właśnie tam konserwacja rowów, zwłaszcza śródpolnych, jest bardzo ważna, bo to sołectwo rolnicze. W ubiegłym roku z zakładanych prawie 15 tys. złotych zebrano zaledwie 8,7 tys., czyli 58 procent. (Sołectwo Mszana nie jest członkiem Gminnej Spółki Wodnej od czasów, gdy zostało niemal w całości skanalizowane).

- Apelujemy do mieszkańców, aby regulować opłatę na spółkę wodną, która jest pobierana wraz z podatkiem. Dzięki tym pieniądzom będziemy mogli dużo więcej zrobić - mówił Łukasz Mura. Po swoim sprawozdaniu odczytał protokół Komisji Rewizyjnej, która nie stwierdziła nieprawidłowości i wniosła o udzielenie absolutorium. Zostało ono dla przewodniczącego udzielone jednogłośnie.

Następnie kierownik RZSWM przedstawił plan dochodów i robót na obecny rok. Spółka chce przeprowadzić prace konserwatorskie na 1380 metrach rowów w Połomi i 850 metrach w Gogołowej. Wszystko zależeć będzie jednak od wielkości pozyskanych funduszy. Oprócz opłat pobieranych od mieszkańców, GSW otrzymuje m.in. dotację z Urzędu Gminy w kwocie 15 tys. złotych, dotację z Urzędu Wojewódzkiego, stara się także o środki z PZD, ze starostwa i od kopalni w ramach odszkodowań za szkody górnicze.

Następnie dyskutowano m.in. o wysokości składek na przyszły rok. Ostatecznie, podobnie jak to już w tym roku uczyniły spółki wodne w innych gminach, GSW w Mszanie zdecydowała o podniesieniu składek: dla gospodarstw powyżej 1 ha - z 10 zł do 12 złotych za hektar oraz dla nieruchomości do 1 ha - z 12 do 14 złotych na rok. Zwiększone stawki zaczną obowiązywać od przyszłego roku.

Autor: UG Mszana, dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202420:05

Zaczynają się prace na ul. Głożyńskiej i ul. Rymera w Radlinie

Zaczynają się prace na ul. Głożyńskiej i ul. Rymera w Radlinie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności26 marca 202420:14

Droga łączącą Uchylsko i Olzę do modernizacji

Droga łączącą Uchylsko i Olzę do modernizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.