Zmarł radlinianin Tadeusz Kijonka

- Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Kijonki - wieloletniego kierownika literackiego Opery Śląskiej i zasłużonego twórcy. Dla wielu z nas był Przyjacielem i Mistrzem, oddanym bez reszty bytomskiej scenie. Jego zasługi i wkład pracy, to obszar niezwykle ważnych dokonań, a te mają niewątpliwie odrębne miejsce w historii naszego Teatru. W naszej pamięci zapisze się nie tylko jako wybitny poeta i inicjator wielu ważnych, niezapomnianych wydarzeń artystycznych, lecz przede wszystkim - wyjątkowy Człowiek, o którym pamięć trwać będzie nieprzerwanie. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Cześć Jego pamięci! - czytamy na stronie internetowej Opery Śląskiej.
Tadeusz Kijonka (1936 - 2017). Przez ponad 60 lat był czynnym dziennikarzem, autorem setek artykułów, reportaży, szkiców literackich, esejów, portretów biograficznych, felietonów i opracowań. Działacz społeczny na wielu polach śląskiego życia i organizator życia literackiego. Założyciel i prezes Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego; w latach 1995 - 2013 - redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego "ŚLĄSK". Rozległy jest również dorobek Tadeusza Kijonki związany z muzyką - obejmujący libretta operowe, teksty oratoriów i pieśni. Z Operą Śląską w Bytomiu związany był od roku 1967, który to teatr stanowił zawsze nader ważny obszar jego dokonań, zaś spośród licznych wydawnictw i publikacji, za wydawnictwo pomnikowe trzeba uznać wielką księgę "Pół wieku Opery Śląskiej" liczącą ponad 500 stron w formacie A3, edycję dokumentującą historię oraz całość dorobku tej sceny. Znaczne zasługi miał także od początku w roli kierownika literackiego w formowaniu planów i programów repertuarowych, w kontaktach z autorami i realizatorami oraz mediami. Często też pojawiał się przy ważniejszych okazjach na scenie i przed kurtyną. Jego nazwisko pojawiało się także na afiszach jako autora, zaś wiele tekstów librett było opracowanych przez niego. Pełnił też rolę doradcy artystycznego oraz konsultanta w wielu innych kwestiach organizacyjnych i kadrowych. Jego osobistym kontaktom Opera Śląska zawdzięczała niejedną korzystną decyzję i życzliwe stanowisko. Tu należałoby wspomnieć, że dzięki jego poselskiej interwencji i staraniom Ministerstwo Kultury dofinansowało dwa tourne Opery Śląskiej po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie z "Halką" - a były to pierwsze wyprawy za wielką wodę polskiego teatru operowego.
Za najważniejszy rozdział swych twórczych zainteresowań uważał poezję, która stanowiła zawsze rdzeń jego literackich aspiracji i wrażliwości artystycznej. Pierwsza książka - zbiór liryków "Witraże" (1959) ukazała się jeszcze w okresie studiów polonistycznych na UJ i otrzymała nagrodę kulturalną Rybnickiego Okręgu Węglowego). Za tomik wierszy "Rzeźba w czarnym drzewie" (1967, Wyd. "Śląsk") Tadeusz Kijonka otrzymał po raz pierwszy przyznaną nagrodę im. Andrzeja Bursy. Kolejny zbiór wierszy "Kamień i dzwony" (1974, LSW, Warszawa) uzyskał dwie ogólnopolskie prestiżowe nagrody: im. Stanisława Piętaka i miesięcznika "Poezja" za książkę poetycką roku. Następnie m. in. wydał: poemat "Pod Akropolem" (Czytelnik, Warszawa,1979); tom liryków "Śnieg za śniegiem" (PIW, Warszawa, 1981); Wybór liryków pt. "Kijonka" w Bibliotece Poetów (LSW, Warszawa, 1982); tom wierszy "Czas zamarły" (zawierający ponad 70 utworów z okresu stanu wojennego, w tym poemat "Atlas losów" - Czytelnik, Warszawa, 1991); tom liryków "Echa" (Wyd. "Śląsk", 1992); zbiór 5 poematów polskich "Labirynty" - (Katowice 1993); tom liryków miłosnych "Z mojego brzegu" (Katowice, 1995). Ostanie publikacje to obszerny wybór poezji "Czas, miejsca i słowa" (Katowice 2013), "44 sonety brynowskie" nominowane do finału Poetyckiej Nagrody Orfeusza za najlepszy tom wierszy 2014 r . oraz tom liryków "Słowo w słowo" (Mikołów 2015).
Był laureatem licznych odznaczeń i nagród kulturalnych, w tym m. in. Nagród im. Karola Miarki, Wojciecha Korfantego, Medalu Zygmunta Glogera i Nagrody "Śląski Szmaragd"; Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, Złotej Odznaki Honorowej za zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Nagrody Kulturalnej miasta Katowic i Bytomia "Muza 2002"; Śląskiej Loży Liderów, dorocznej Nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, Nagrody "Hanysa" oraz Pegaza Teatru Śląskiego. Tadeusz Kijonka został też uhonorowany za rozległą działalność społeczną m. in. Złotym Medalem Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i Złotym Medalem Za Zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego, Honorową Śląską Nagrodą Kulturalną Dolnej Saksonii, Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był posłem na sejm dwu kadencji, a w plebiscycie "Gazety Wyborczej" znalazł się w gronie 100 najwybitniejszych Ślązaków XX wieku.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.