DKMS: zostań dawcą szpiku. Akcja w Marklowicach

Postanowili pomóc
Grupa przyjaciół 45-letniego mieszkańca Marklowic postanowiła nawiązać współpracę z Fundacją DKMS i przyłączyć się do poszukiwań nowych potencjalnych Dawców. Być może wśród zarejestrowanych, znajdzie się ktoś, kto realnie pomoże choremu Krzysztofowi, który obecnie przebywa w szpitalu. W powrocie do zdrowia pomóc mu tylko może przeszczepienie szpiku kostnego bądź komórek macierzystych.
Telefon może zadzwonić w każdej chwili
Potencjalnym Dawcą może zostać każdy z nas. Należy mieścić się w przedziale wiekowym: 18-55 lat, być ogólnie zdrowym oraz należy mieć pełną świadomość rejestracji. Dołączając dzisiaj do grona fundacji DKMS nie oznacza, że już jesteśmy Dawcami, ale osobami, które chcą pomóc potrzebującym. Po zarejestrowaniu się do bazy, w każdej chwili Fundacja może do nas zadzwonić, i poinformować, że ktoś czeka na naszą pomoc. Taki telefon możemy otrzymać do 60 roku życia - później jesteśmy automatycznie wyrejestrowywani. Sama rejestracja przebiega bardzo szybko. Na początku wolontariusz przeprowadza wstępny wywiad medyczny, który określa czy dana osoba może zostać Dawcą. Jeśli okaże się, że tak - to należy wypełnić formularz rejestracyjny, a później najważniejsza czynność, czyli wymaz z wewnętrznej strony policzka. Całość rejestracji trwa do 10 minut.
Dwie metody
Rejestrując się w bazie, potencjalny Dawca informowany jest o metodach pobrania. Są dwie. Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (tzw. pobranie peryferyczne, afereza). Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. W przypadkach, kiedy w ciągu jednego dnia nie uda się zebrać wystarczającej ilości komórek macierzystych, konieczne jest powtórzenie procesu kolejnego dnia. Druga metoda stosowana jest w pozostałych dwudziestu procentach przypadków. W przypadku tej metody komórki macierzyste pobiera się z talerza kości biodrowej (nie mylić z rdzeniem kręgowym) za pomocą igły punkcyjnej. Cały zabieg trwa około 60 minut i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu konieczne jest wykonanie dwóch niewielkich nacięć, których proces gojenia przebiega z reguły bardzo szybko. W tym przypadku pobiera się około jednego litra mieszanki składającej się z krwi i szpiku kostnego. Pobrany materiał regeneruje się całkowicie w czasie 2-3 tygodni. Ze względu na znieczulenie ogólne Dawca z reguły przyjmowany jest do kliniki pobrania na jeden dzień przed zabiegiem i pozostaje tam około 2-3 dni. Procedura pobierania krwiotwórczych komórek macierzystych z talerza kości biodrowej odbywa się w warunkach całkowitej sterylności (sprzęt i narzędzia są jednorazowe, wysterylizowane).
Dwudniowa akcja
W Marklowicach akcja rejestracji trwa dwa dni. Dzisiaj można zarejestrować się na Słonecznej Wyspie do godziny 18.00, jutro w Urzędzie Gminy w godzinach 8.00 - 15.00. Więcej informacji o Fundacji DKMS oraz o rejestracji można znaleźć TUTAJ.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz