Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 października 201114:39

Ustawa śmieciowa budzi niepokój

Ustawa śmieciowa budzi niepokój - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Obecnie właściciele nieruchomości sami podpisują z firmami umowę na odbieranie odpadów z posesji. Zgodnie z nową ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, to właśnie gminy w przetargach wybiorą firmy, które będą te odpady odbierać.

Z nowym, 2012 rokiem wejdzie w życie nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Już teraz wokół tego tematu jest sporo dyskusji. Zmiany mają dotyczyć m.in. zagospodarowania odpadów komunalnych. Według nowych przepisów to nie właściciele nieruchomości,jak obecnie, będą podpisywać z firmami umowy na odbieranie odpadów z posesji, a gmina. W jej imieniu odpady odbierać będzie firma, która wygra procedurę przetargową, czyli ta, która będzie najbardziej konkurencyjna i usługę tę wykona najtaniej.

Bezpośrednim płatnikiem za usługę będzie gmina. To ona będzie egzekwowała odpowiednią jakość usług i na ten cel od właścicieli nieruchomości będzie pobierać stosowne opłaty - tak jak za wodę czy ścieki.

Od rady gminy zależeć będzie, czy odpady odbierane będą wyłącznie z gospodarstw domowych, czy również od właścicieli nieruchomości, na terenie których prowadzona jest działalność. Gmina zmuszona będzie również określić wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami oraz szczegóły dotyczące sposobu i zakresu świadczenia takich usług.

Opisane wyżej zmiany w sporej mierze dotyczą działalności jednostek gminnych. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą gminne służby komunalne nie będą mogły odbierać odpadów komunalnych bezpośrednio od właścicieli nieruchomości. Dla nich ewentualnym rozwiązaniem może być likwidacja działu odbioru opadów, bądź wyodrębnienie tej części i przekształcenie w spółkę prawa handlowego, która jak inne podmioty będzie mogła przystąpić do przetargu na odbiór odpadów od mieszkańców. Spółka będzie mogła też utrzymać działalność w zakresie gospodarowania odpadami z wykluczeniem odbioru odpadów. Pozostanie jej więc działalność w ramach linii sortowniczych.

Zmiany te martwią m.in. pracowników Służb Komunalnych Miasta w Wodzisławiu Śląskim, ale o tym i o innych zmianach koniecznych do wprowadzenia w ramach ustawy śmieciowej napiszemy wkrótce.

(mim)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności6 czerwca 202523:26

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych i skrzyżowaniu. Skończyło się wysokim mandatem, mogło tragedią

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych i skrzyżowaniu. Skończyło się wysokim mandatem, mogło tragedią - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

Nieodpowiedzialne zachowanie 22-letniego kierowcy z Godowa mogło zakończyć się tragedią. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych oraz 15 punktami karnymi za wyjątkowo niebezpieczny manewr – wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz skrzyżowaniu w Gołkowicach.

red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202523:38

Wyścigi słoni na A1. Koniec pobłażania – czas na konsekwencje

Wyścigi słoni na A1. Koniec pobłażania – czas na konsekwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło i fot: KPP Wodzisław Śląski
Aktualności6 czerwca 202508:27

Nocne zwiedzanie w klimacie PRL

Nocne zwiedzanie w klimacie PRL - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport6 czerwca 202512:48

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W II, III i IV lidze ostatnie kolejki bieżącego sezonu. Ostatnie mecze rundy zasadniczej w A i B klasie Podokręgu Rybnik. Na boiska wybiegną także piłkarze Podokręgu Racibórz. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Aktualności6 czerwca 202513:08

Za tydzień rusza sezon letni na Balatonie

Za tydzień rusza sezon letni na Balatonie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Natalia Maciejek/UM
Kultura i Edukacja6 czerwca 202510:30

Zielony szlak pełen wyzwań. Wodzisławski Eko-Rajd za nami [FOTO]

Zielony szlak pełen wyzwań. Wodzisławski Eko-Rajd za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

W czwartek, 5 czerwca br., odbył się Wodzisławski Eko-Rajd - wydarzenie zorganizowane w ramach Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej (Green Week 2025) oraz projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”.

red., fot. Dorota Piecha/UM
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.