Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 stycznia 201915:00

Międzypokoleniowy projekt realizują śpiewająco

Międzypokoleniowy projekt realizują śpiewająco - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Na multimedialną, międzypokoleniową integrację postawił Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach konkursu dotacyjnego „Seniorzy w akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Mowa o realizowanym projekcie „Zaśpiewaj mi babciu”, którego autorką jest Stanisława Wieczorek.

Uczestnikami projektu są dzieci z czterech świetlic środowiskowych, które wchodzą w skład Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego „Dziupla”. Towarzyszą im babcie – seniorki z Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Razem, podczas tematycznych warsztatów, pracują nad wydaniem płyty z piosenkami, jakie niegdyś, podczas zabaw, śpiewały ich babcie i dziadkowie. – Jako wolontariuszka WUTW razem z koleżankami chodziłam do przedszkoli, żłobka czy szpitala, gdzie razem z najmłodszymi spędzaliśmy czas na zabawie, także na wspólnym śpiewaniu. Zauważyłam, że dzieci bardzo ochoczo reagują na muzyką, że śpiewają chętnie. Pomyślałam wtedy, że znam dużo piosenek z dzieciństwa, sama uwielbiam śpiewać i że może warto moje zamiłowanie i ich zaciekawienie scalić w projekt – mówiła Stanisława Wieczorek.

– Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” wyszło z propozycjami napisania różnych projektów. Skorzystałam z tej okazji. Po selekcji Towarzystwo wybrało 33 projekty. Na tej liście znalazła się też moja propozycja „Zaśpiewaj mi babciu” – dodaje z satysfakcją.

Wspólna praca wre
Za uczestnikami projektu bardzo pouczające dla obu stron spotkania multimedialne. Na taką integrację postawił Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach konkursu dotacyjnego „Seniorzy w akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

– Dzieci był zachwycone tymi warsztatami, a ja byłam zachwycona dziećmi. Słuchały z wielkim zaciekawieniem, dopytywały o różne aspekty pracy z aparatem czy filmowaniem – akcentuje z uśmiechem inicjatorka projektu. – Bardzo zaangażowały się w ćwiczenia, wykonywały je z ochotą. Były bardzo zdyscyplinowane – dodaje.

Jak wyglądały warsztaty, czego nauczyli się uczestnicy zobaczyć na dedykowanej działaniom stronie internetowej, pod adresem www.zaspiewajbabciu.blogspot.com. Znajdziemy na niej nie tylko szczegółowe opisy, fotorelacje z działań, ale i filmy wykonane przez adresatów projektu.

Co więcej, jak podkreśla Stanisława Wieczorek, w ramach projektu „Seniorzy w akcji” miały miejsce szkolenia w Warszawie, na których prezentowano pomysły. – Mogliśmy je konsultować i wzbogacać, korzystając z życzliwych porad. Mogę powiedzieć, że te warsztaty bardzo dużo mi dały, bo dzięki nim dowiedziałam się więcej o pisaniu projektów, podpatrzyłam, jakie można mieć pomysły i jak ciekawie je kontynuować, o ile ma się zaplecze – uzupełnia. – „Zaśpiewaj mi babciu” to inicjatywa rozwojowa, bo musiałam napisać to, co chciałabym zrobić dalej i na bazie tego projektu stworzyć kolejny – dodaje.

Praktyka w cenie
O tym, że właściwe kamerowanie, utrzymywanie sprzętu, odpowiednie kadrowanie wymaga bystrego oka i pewniej wiedzy przekonali się młodzi uczestnicy. – Dzieci są zafascynowane dawnymi piosenkami, a proszę mi wierzyć, że inicjatorka ma bardzo bogaty repertuar. Potrafi śpiewać po rosyjsku, po czesku co dzieci niejednokrotnie sprawdzały, testowały – dodaje z uśmiechem Agnieszka Kozielska, odpowiedzialna za przeprowadzanie warsztatów multimedialnych. – Młodzi uczestnicy bardzo chcą słuchać tekstów śpiewanych gwarą. Widać, że młode pokolenie jest doskonale obeznane z komórkami, natomiast z aparatem fotograficznym już niekoniecznie. A kamera w aparacie to dla nich prawdziwa ciekawostka. Dziwili się, że kamerowanie nie jest łatwe, że aparat swoje waży, a mimo to trzeba statycznie go trzymać – wymienia.

Warsztaty w dużej mierze miały charakter praktyczny. Młodzi twórcy uczyli się na własnych błędach, a efekty nauki były imponujące. Co dalej będzie się działo w ramach projektu? Luty i marzec to czas dla seniorek na precyzyjny dobór repertuaru, opracowanie materiału i próby z najmłodszymi. W kwietniu projektowa ekipa odwiedzi studio nagrań i będzie, pod okiem profesjonalistów, kręcić filmiki ze wspólnych prób. Efektem końcowym zaś będzie płyta z nagraniami. Takie płyty można będzie pobrać ze strony internetowej projektu, będą dostępne dla przedszkoli, WUTW i świetlic, czyli adresowane będą do tych osób, które zechcą z nich skorzystać. – Śpiewać będą parami, obrazowo rzecz ujmując, babcia będzie uczyć wnuczka. Dla siebie i mojego muzycznego towarzysza wybrałam utwór „Gdzie żeś ty bywał czarny baranie”. Zaprezentujemy go w formie dialogu i każdy z nas wyśpiewa oddzielne partie. W zanadrzu trzymam utwór „Karliku, Karliku”. Każdy z uczestnikiem pracuje nad własnym pomysłem i jego realizacją. Bo najgorzej to narzucać coś komuś – akcentuje Stanisława Wieczorek. – Do repertuaru będziemy dostosowywać muzykę, opracuje ją fachowiec. Marzy mi się, by zakończyć cały występ „Trojakiem”. W tym przypadku także możemy liczyć na wsparcie doświadczonego choreografa. Babcie i dzieci razem go zatańczą w finale podczas zakończenia roku akademickiego WUTW na scenie WCK. Takie występy będą miały też miejsce w świetlicach środowiskowych, zaangażowanych w projekt. Nasze działania od razu zyskały pełne poparcie dyrektor WPWD „Dziupla” Krystyny Orbik-Skupień – dodaje. Dodatkową atrakcją, jaką proponuje TIT „ę” wynikająca z realizacji projektu, jest możliwość skorzystania ze wsparcia animatorów bądź wizyt studyjnych. Wodzisławska grupa zdecydowała się na drugą opcję.

Ważne zaangażowanie
Jaka wartość płynie z integracji międzypokoleniowej? Stanisława Wieczorek przekonuje, że korzyści są obopólne. – Starsze pokolenie, któremu wydaje się, że wszystko wie, może się wiele od dzieci nauczyć. Kocham pracę z nimi, to mi nie minęło. Pracowałam 46 lat w zawodzie i nadal to lubię. Dzieci są wspaniałe, tylko trzeba mieć do nich podejście i pomysł na wspólne spędzanie czasu. I należy je traktować poważnie. Pochwalić za to, że się od nich czegoś nauczyło. Między nami z pewnością zacieśniły się więzi – mówi inicjatorka projektu. – W naszych działaniach liczy się zaangażowanie. Tak naprawdę umiejętność śpiewania, dobry głos schodzą na dalszy plan. Poza tym głos spróbujemy wyćwiczyć, albo wypracować takie rozwiązanie, by każdy uczestnik znalazł w projekcie swoje miejsce – zaznacza.

Dla starszych uczestników „Zaśpiewaj mi babciu” to okazja do powrotu wspomnieniami do lat dziecinnych. – Jak sięgam pamięcią… zawsze śpiewałam. Kiedy pasłam krowę, kiedy spędzałam czas z rówieśnikami. Jakie były piosenki? Przede wszystkim śląskie. Co nie dziwi, bo bardzo imponowali mi artyści z zespołu Śląsk. Chciałam do nich dołączyć, zdałam egzaminy, ale równolegle marzyłam o tym, by zostać nauczycielką. Ostatecznie, rozważywszy wszystkie za i przeciw, wybrałam tę drugą opcję i nie żałuję. Miłość do nauczycielstwa zwyciężyła, choć miałam głos, byłam zgrabna, ale zdawałam sobie sprawę z tego, że kariera w zespole nie będzie trwała całe życie – wspomina Stanisława Wieczorek. – Gdyby sąsiedzi przysłuchali się mojemu repertuarowi, to z czasem potrafiliby zgadnąć, co w danej chwili robię. Gdy gotuję śpiewam „Był sobie król, był sobie paź”, pod prysznicem – „To ja wołam ciebie”, jak prasuję to towarzyszy mi piosenka „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” – mówi żartobliwie, dodając, że należała do chóru akademickiego WUTW, ale ze względu na stan zdrowia musiała z prób zrezygnować. – Marzę, żeby wrócić. Może kiedyś mi się to uda – puentuje.

fot. Agnieszka Kozielska

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności22 kwietnia 202411:12

Mieczysław Kieca ponownie prezydentem Wodzisławia Śląskiego

Mieczysław Kieca ponownie prezydentem Wodzisławia Śląskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Mieczysław Kieca
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202412:30

WIK porozmawia o Slow City, czyli mieście innowacyjnym

WIK porozmawia o Slow City, czyli mieście innowacyjnym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Dorota Piecha/UM
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202419:00

Nowa ulica w Rydułtowach ma już swą nazwę [FOTO]

Nowa ulica w Rydułtowach ma już swą nazwę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. UM Rydułtowy
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202411:35

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

Niespokojny wtorkowy poranek w regionie. Na ulicy Raciborskiej w Rydułtowach lądował śmigłowiec LPR. Choć w internecie i na wielu grupach WhatsApp pojawiła się informacja o potrąceniu, to do niego nie doszło. U pasażera jednego z przejeżdzających ulicą samochodów doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Poszkodowany trafił do szpitala w Jastrzębiu-Zdroju.

red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202411:40

Powiatowa Olimpiada będzie nosić imię Tadeusza Skatuły

Powiatowa Olimpiada będzie nosić imię Tadeusza Skatuły - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności22 kwietnia 202418:38

Nowy autobus w Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej [FOTO]

Nowy autobus w Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dzisiaj, 22.04., do taboru Wodzisławskiej Komunikacji Autobusowej oficjalnie włączony został kolejny nowoczesny autobus. To Iveco Crossway LowEntry wart 1,2 mln zł. To jednak dopiero początek wzmacniania zasobów powiatowej komunikacji. Już wkrótce na drogi powiatu mają wyjechać kolejne 4 nowe autobusy: 2 o napędzie elektrycznym i 2 hybrydowe, a w perspektywie są kolejne.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.