Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 października 202010:44

Ekspert: bezobjawowe przejście COVID-19 nie oznacza braku powikłań

Ekspert: bezobjawowe przejście COVID-19 nie oznacza braku powikłań - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Bezobjawowe przejście COVID-19 nie oznacza, że choroba nie pozostawi w naszym organizmie śladów. To powikłania związane ze zwłóknieniem mięśnia sercowego i płuc - ostrzega prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA. 

"Brak objawów choroby COVID-19 wcale nie eliminuje średnioterminowych, czyli pojawiających się po dwóch, trzech, czterech miesiącach powikłań, które są najprawdopodobniej przewlekłymi stanami, które mogą powoli prowadzić do inwalidyzacji osoby. Być może nie w ciągu roku, ale po trzech, pięciu latach" - zauważył.

Wyliczył, że są to najczęściej problemy związane ze zwłóknieniem mięśnia sercowego i płuc. "To są zwłóknienia np. płuc po burzy cytokinowej. Obserwujemy to także u pacjentów w naszym szpitalu. Na razie nie wiemy jeszcze, czy te zmiany są trwałe i progresywne, czy tymczasowe" - wyjaśnił. Dodał też, że trudno na razie wyciągać daleko idące wnioski, bo COVID-19 jest chorobą nową i do końca niezbadaną, przede wszystkim jeszcze bez możliwości oceny długoterminowego wpływu na organizm.

Z kolei pytany o bieżącą sytuację w warszawskim szpitalu MSWiA, który od piątku jest jednym z 16 szpitali koordynujących, a od 15 marca praktycznie cały czas jednoimiennym, wyliczył, że obecnie hospitalizowanych jest w nim 160 pacjentów z koronawirusem, z czego 18 przebywa na intensywnej terapii. Łącznie, zgodnie z obowiązującą decyzją wojewody, dostępnych w tej placówce jest 404 łóżek szpitalnych i 42 miejsca respiratorowe dla pacjentów z COVID19.

Ekspert przedstawił też strukturę wiekową pacjentów z koronawirusem i to, jak ona w czasie epidemii zmieniała się. "W pierwszych dwóch, trzech miesiącach wiek większości naszych pacjentów wynosił powyżej 70 lat. To byli często pacjenci domów opieki społecznej lub zakładów opiekuńczo-leczniczych. Potem, w okresie lata, tych pacjentów ogólnie było mało. Trafiały raczej osoby młode, bo do zakażeń dochodziło w czasie wyjazdów, na basenach itp. W tej chwili, od 2-3 tygodni, mamy pełen przekrój wiekowy pacjentów. Od 30 do 101 lat, jednak z przewagą pacjentów 65 plus i z wielochorobowością" – wyjaśnił.

Przyznał jednak, że nie jest tak, że obecnie osoba czterdziestoletnia jest rzadkością wśród osób hospitalizowanych z powodu infekcji SARS-CoV-2. "Osoby w średnim wieku stanowią około 20 proc." – podsumował. (PAP)

Autor: Klaudia Torchała tor/ robs/, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202616:31

Luty w Wodzisławiu Śląskim pełen wydarzeń i atrakcji

Luty w Wodzisławiu Śląskim pełen wydarzeń i atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności29 stycznia 202612:14

Bankomat w Połomi przeszedł do historii

Bankomat w Połomi przeszedł do historii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Mszana
Reklama
Aktualności30 stycznia 202612:22

Kolejny etap projektu OZE w Wodzisławiu Śląskim

Kolejny etap projektu OZE w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Reklama
Aktualności29 stycznia 202610:13

Mszana: przywrócenie ruchu wokół Urzędu Gminy

Mszana: przywrócenie ruchu wokół Urzędu Gminy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Mszana
Reklama
Aktualności29 stycznia 202610:18

Kolejna odsłona Balu Księżnej Konstancji już 7 lutego

Kolejna odsłona Balu Księżnej Konstancji już 7 lutego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Aktualności30 stycznia 202613:23

Zmiany w 800+ dla obywateli Ukrainy

Zmiany w 800+ dla obywateli Ukrainy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Kultura i Edukacja29 stycznia 202610:00

2 marca startuje nabór do wodzisławskich szkół podstawowych

2 marca startuje nabór do wodzisławskich szkół podstawowych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202615:16

Odwołanie zebrania wiejskiego w Godowie

Odwołanie zebrania wiejskiego w Godowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów
Aktualności30 stycznia 202615:09

Strona konferencji WNET już dostępna

Strona konferencji WNET już dostępna - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności30 stycznia 202621:16

Zimowe pejzaże dla każdego w Pałacu Dietrichsteinów

Zimowe pejzaże dla każdego w Pałacu Dietrichsteinów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Maciejewska
Sport30 stycznia 202611:53

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności30 stycznia 202623:52

Oświadczenie o wartości sprzedaży alkoholu. Obowiązek do 31 stycznia

Oświadczenie o wartości sprzedaży alkoholu. Obowiązek do 31 stycznia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.