Mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym?

Zakup mieszkania to poważna decyzja, która dostarcza mnóstwo wątpliwości. Zanim zaczniemy szukać odpowiedniej nieruchomości, musimy sobie odpowiedzieć na wiele pytań. Jednym z nich jest kwestia czy lepsze będzie mieszkanie z rynku pierwotnego, a może wtórnego? Poznajcie wady i zalety każdego z tych rozwiązań!
Mieszkanie z rynku pierwotnego – wady i zalety
Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się ogromną popularnością. Ogromny wpływ na to ma fakt, że można je od początku zaprojektować według własnych preferencji. Dzięki temu, od podstaw zaprojektujemy wymarzone przytulne gniazdko. Kawalerki na sprzedaż w Katowicach wykorzystują nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania, a koszty ich utrzymania są znacznie niższe. W nowych mieszkaniach płacimy mniejszy czynsz (bez składek na fundusz remontowy), a na rachunki ma wpływ innowacyjna izolacja cieplna oszczędzająca ogrzewanie. Dodatkowo deweloper udziela 5-letniej gwarancji na wybudowane lokale. Należy też pamiętać, że nowe bloki dysponują podziemnymi miejscami parkingowymi, komórkami lokatorskimi oraz bezawaryjnymi windami.
Niestety zakup nieruchomości pochodzących bezpośrednio od dewelopera wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie ma pewności, czy inwestycja zostanie skończona na czas. Zdarza się, że odbiór mieszkania wydłuża się o miesiące lub nawet lata. Nigdy nie wiemy też, jak dokładnie będzie się prezentować mieszkanie – swoje wyobrażenie musimy opierać na makietach i wizualizacjach. Mieszkania z rynku pierwotnego bardzo szybko się wyprzedają, więc trzeba się spieszyć z ich zakupem. W przeciwnym wypadku pozostanie nam bardzo ograniczona oferta. W efekcie na nieruchomość możemy czekać nawet przez kilka lat. W końcu każdy z sąsiadów będzie na eta320pie urządzania swojego mieszkania.
Jakie są mocne i słabe strony mieszkania z rynku wtórnego?
Nieruchomości z rynku wtórnego cieszą się znacznie mniejszą popularnością. Jednak warto pamiętać, że również one mają swoje zalety. Przede wszystkim takie mieszkania najczęściej są dostępne od zaraz i nie trzeba czekać kilka lat, aby się do nich wprowadzić. Dodatkowo kawalerki na sprzedaż w Katowicach z rynku wtórnego są zdecydowanie tańsze niż te z pierwotnego. W tym przypadku mamy też większe możliwości negocjacji. Mieszkania z rynku wtórnego są też lepiej zlokalizowane, a starsze osiedla znajdują się w pobliżu najważniejszych obiektów. Tu mamy też pewność, że na przestrzeni lat ich okolica nie ulegnie znaczącej zmianie.
Niestety, takie nieruchomości mają również swoje wady. Często są one w niskim standardzie, a jakość wykończenia pozostawia wiele do życzenia. Może się więc okazać, że remont mieszkania z rynku wtórnego będzie się wiązał z wysokimi kosztami. Zdarza się, że trzeba do nich doliczyć demontaż wielu elementów starego wyposażenia, a nawet wymianę instalacji elektrycznych, gazowych oraz wodociągowych. Nieruchomości z rynku wtórnego mogą też generować wysokie koszty eksploracyjne. Jeżeli kupimy mieszkanie w starej kamienicy, to mogą się pojawić w nim problemy związane z ogrzewaniem lub systemem wodociągów. Nieruchomości z drugiej ręki rzadko też dysponują prywatnymi miejscami parkingowymi, tylko nieliczne z nich mają garaże.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz