Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 marca 202113:35

Co da nam pałac po remoncie?

Co da nam pałac po remoncie? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Roboty remontowo-budowlane w Pałacu Dietrichsteinów na Starym Mieście trwają. Co teraz słychać na placu budowy? Obecnie wykonywane są m.in. prace związane z montażem stolarki, instalacji. Widzimy za to już nowy kształt naszego największego zabytku. Co będzie się w nim działo już po remoncie? Co nowa wersja Pałacu Dietrichsteinów da nam, mieszkańcom miasta czy też gościom, którzy nas odwiedzają?

Wielki projekt remontu i przebudowy wodzisławskiego pałacu obejmuje przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i adaptacyjnych oraz dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Działania te przyczynią się do realizacji celu głównego projektu, jakim jest zwiększenie atrakcyjności pałacu i znajdującego się w nim Muzeum.

Po realizacji inwestycji oferta kulturalna w mieście zostanie wzbogacona o następujące elementy:

- współorganizację szkoleń historycznych (z innymi muzeami, w tym z Małopolski),
- rozszerzenie oferty lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży,
- rozszerzenie oferty warsztatów dla dzieci o nowe formy, w tym malowanie pisakiem na podświetlonym tle, teatr cieni, przedstawienia historyczne tworzone przez dzieci (mały teatr), muzealne tory przeszkód, warsztaty połączone z wykonywaniem dokumentacji archeologicznej i poszukiwaniem wybranych zabytków na wystawie stałej,
- warsztaty ceramiczne, historyczne i archeologiczne dla dorosłych odbywające się w weekendy,
- multimedialna diorama rynku wodzisławskiego z 1900 roku zajmująca całą salę,
- cykl spotkań „Śląsko godka też je fajno”; (nawiązanie do folkloru, kultury),
- otwarcie Klubu Młodego Historyka - regularne spotkania dla dzieci i młodzieży,
- muzyczne wieczorki (organizowane cyklicznie we współpracy z lokalnymi orkiestrami),
- spotkania pt. „Życie we wczesnośredniowiecznym grodzie”; (wykład połączony z zapoznaniem się z zabytkami z tego okresu i zabawami z grupą rekonstrukcyjną oraz degustacją średniowiecznej kuchni - cyklicznie),
- spotkania co kwartał z ludźmi nauki (archeolodzy, historycy, etnolodzy, historycy sztuki, itd.), którzy podzielą się wynikami swych prac, badań,
- udostępnienie części pałacowej (wystrój części wnętrz na piętrze zostanie przygotowana, tak aby odzwierciedlały dawny wygląd Pałacu ),
- wyeksponowanie odtworzonego w 2016 roku stroju wodzisławskiego oraz stała wystawa strojów,
- stworzenie miejsca regularnych spotkań wykładowych (lekcje, prelekcje, prezentacje
- organizacja kameralnych występów w nowej sali reprezentacyjnej – pałacowej – jedyne takie miejsce w Wodzisławiu Śląskim.

W wyniku realizacji projektu powstanie więc nowa oferta kulturalna, nastąpi udostępnienie części infrastruktury do tej pory nieużytkowanej z przeznaczeniem jej na cele kulturalne, przy jednoczesnym przeprowadzeniu prac w obiekcie, który był użytkowany.

Główną ideą projektową jest odtworzenie przypuszczalnego wyglądu pałacu i nadanie mu bardziej reprezentacyjnej formy poprzez zastosowanie dachu mansardowego z lukarnami. Odtworzenie dachu proponuje się w oparciu o podobne obiekty i motywy architektoniczne projektowane przez tego samego architekta. Projektuje się dach mansardowy typu polskiego. Wg zachowanych historycznych dokumentów, pierwotnie pałac wieńczył dach łamany, który po pożarze w latach 20-stych XIX wieku uległ zniszczeniu, a następnie został zmieniony na dach czterospadowy. Ze względu na zły stan zachowania więźby dachowej, w znacznej części powinna ona ulec wymianie, z tego względu przy tak dużej ingerencji w więźbę uznano, iż jest to dobra okazja, aby przewrócić pierwotny wygląd budynku, wzorując się na wielu zachowanych budynkach, które zaprojektował autor pałacu Antonin Grimm. Poddasze projektuje się jako dwupoziomowe. Planuje się również montaż nowej, drewnianej stolarki okiennej, na podstawie najstarszych zachowanych okien, a także konserwacja zachowanych tynków i detali architektonicznych.

W wyniku realizacji projektu powstanie infrastruktura odpowiadająca przede wszystkim potrzebom mieszkańców miasta oraz turystów chętnie odwiedzających Muzeum czy sam region. Projekt zakłada przeprowadzenie działań mających na celu odrestaurowanie zabytku oraz poprawę jego funkcji kulturowej. Korzyści społeczno-gospodarcze wynikające z realizacji projektu będą odczuwalne dla wszystkich mieszkańców miasta oraz odwiedzających turystów. Główne korzyści, jakie wywoła projekt to poprawa wizerunku i zwiększenie atrakcyjności Muzeum, wzrost liczby odwiedzających oraz powiększenie udziału i znaczenia branży kulturalnej i turystycznej w gospodarce regionu, stworzenie warunków sprzyjających integracji mieszkańców miasta i umacnianiu więzi społecznych. Realizacja projektu pozwoli na zwiększenie dostępu mieszkańców do kultury i historii miasta oraz wzmocni poczucie identyfikacji oraz ochronę wartości kulturowo – społecznych.

- Realizacja projektu pozwoli na zwiększenie oddziaływania kultury i turystyki na rozwój miasta oraz zwiększenie dostępu ludności i turystów do kultury i historii. Korzyści społeczno-gospodarcze wynikające z realizacji projektu będą odczuwalne dla wszystkich mieszkańców regionu, będą wykorzystywane przez społeczność lokalną oraz turystów odwiedzających miasto – mówi naczelnik Wydziału Funduszy Zewnętrznych Justyna Kubala-Grześ. Pośród głównych korzyści, jakie niesie ze sobą sztandarowy wodzisławski projekt, wymieniane są: poprawa wizerunku i zwiększenie atrakcyjności miasta, podniesienie konkurencyjności miasta w aspekcie turystycznym i społecznym, wzrost liczby turystów oraz powiększenie udziału i znaczenia branży turystycznej w gospodarce regionu, przeciwdziałanie bezrobociu w regionie, stworzenie warunków do spotkań towarzyskich na terenie miasta sprzyjających integracji mieszkańców miasta i umacnianiu więzi społecznych, zwiększenie tożsamości lokalnej.

Obiekt po remoncie będzie ogólnodostępny, otwarty 7 dni w tygodniu, nie mniej niż 5 godzin na dobę, w tym co najmniej raz w tygodniu w godzinach popołudniowych (do 20:00) oraz udostępniany każdorazowo na prośbę zwiedzających lub po uprzednim umówieniu zwiedzania.

Dofinansowanie z UE

Przypomnijmy, po wielu wymagających staraniach o kompleksową modernizację Pałacu Dietrichsteinów, marzenia nareszcie się spełniają. Jedna z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w Polsce jest remontowana dzięki zdobytym środkom unijnym. Dofinansowanie z uwzględnieniem budżetu państwa wynosi 11 150 445,72 zł (według pierwotnych umów). To 95% kosztów całej inwestycji.

Dofinansowanie zostało przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. Koszt całkowity remontu wodzisławskiego Pałacu to 11 937 180,23 zł (według pierwotnych umów).

Pałac Dietrichsteinów po remoncie

Parter: zakłada się zmianę funkcji biurowych na funkcje wystawiennicze oraz przeniesienie recepcji i szatni do pomieszczenia przy holu we wschodnim skrzydle. W pomieszczeniu tym znajduje się również hol windowy przy nowo projektowanej windzie. Powierzchnia wystawiennicza w amfiladowym układzie sal w całości ma być przekształcona i wyposażona we współczesne technologie.

Piętro: znajdują się na nim dwie duże sale: bankietowa oraz reprezentacyjna. W projekcie utrzymuje się funkcję głównej reprezentacyjnej sali, wzbogacając ją o możliwość mobilnej sceny, zastosowanie technik multimedialnych oraz wyposażając ją w klimatyzację i wentylację. Salę bankietową łączy się z salami obok, powiększając ją i zmieniając funkcję na salę koncertową z pełnymi multimediami, wentylacją i klimatyzacją. Sale po drugiej stronie korytarza w tym samym (wschodnim) skrzydle adaptuje się na potrzeby zaplecza dla artystów z łazienką, garderobą, salą dla gości oraz pomieszczeniem biurowym. Pomiędzy salą koncertową a pomieszczeniem artystów projektuje się wydzielony korytarz. Przy sali koncertowej utrzymuje się niewielką kuchnię jako zaplecze dla cateringu. Zachodnie skrzydło przeznacza się na cele ekspozycyjne. W górnym holu mieści się zespół toalet oraz klatka schodowa z windą. Druga klatka schodowa na poddasze znajduje się na końcu korytarza w skrzydle wschodnim i stanowi przebudowę istniejącej klatki schodowej na poddasze.

Poddasze 1 poziom

Nowo projektowane poddasze funkcjonalnie dzieli się na trzy części: pracownie dla pracowników muzeum, duża, nowocześnie wyposażona przestrzeń wystawiennicza o powierzchni ok. 200 m2, mieszcząca się w centralnej części oraz duża, współczesna sala audiowizualna, z zespołem toalet oraz klatką schodową z windą i dwoma pomieszczeniami pomocniczymi - magazynami służącymi np. do składowania sprzętu (sztalugi czy krzesła).

Poddasze 2 poziom

Nad zachodnim skrzydłem (nad częścią biurową) znajduje się pomieszczenie wentylatorni i klimatyzatorni, do którego przylega pomieszczenie elektryczne i magazynowe, oddzielające je od pozostałej części poddasza. Lokalizację tego pomieszczenia dobrano ze względu na możliwość wytłumienia dźwięków wydawanych przez urządzenia. Pomieszczenia poniżej mają obniżony sufit do 2,5 m, co umożliwia wytworzenie odpowiednich warunków dla tłumienia hałasu. Pozostałe pomieszczenia to trzy pracownie do opracowania i konserwacji zbiorów, przeznaczone do czasowego pobytu ludzi, pomieszczenia magazynowe, archiwa i pomieszczenie porządkowe. Na szczególną uwagę zasługuje sala audiowizualna, która zostanie wyposażona w sprzęt pozwalający na wprowadzenie znacznie bardziej konkurencyjnej oferty kulturalnej niż dotychczas.

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.