Projekt Escapetruck na wodzisławskim rynku

W środę, 14 maja na wodzisławskim rynku zagości wyjątkowy projekt Escapetruck, czyli mobilny escape room, który zamiast klasycznej rozrywki oferuje coś znacznie ważniejszego: edukację i refleksję na temat współczesnych zagrożeń.
Ten holenderski projekt w formie mobilnej gry pokazuje, z jakimi trudnościami mierzą się ofiary handlu ludźmi i w jaki sposób działają sprawcy tego zjawiska. Dzięki interaktywnej formule uczestnicy będą mogli w bezpieczny sposób lepiej zrozumieć problem, który często pozostaje ukryty – mimo że dotyczy całego świata. Escapetruck będzie dostępny w godzinach od 10:00 do 18:00.
O projekcie
Escapetruck jest inicjatywą holenderskiej Fundacji Reshape i powstał przy wsparciu finansowym holenderskiej Policji oraz Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. Projekt został zainicjowany w naszym kraju przy ścisłej współpracy z Centrum Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz polską Policją i Strażą Graniczną.
Mobilny escape room na wodzisławskim rynku
W środę, 14 maja br. w godz. od 10:00 do 18:00 na wodzisławskim rynku zaparkuje wyjątkowy escapetruck – mobilny escape room, który w niecodzienny sposób przybliża temat handlu ludźmi. Choć forma gry sugeruje rozrywkę, uczestników czekają poruszające doświadczenia i autentyczne historie ofiar tego globalnego zjawiska.
Uczestnicy, w grupach od 6 do 8 osób staną przed wyzwaniem wydostania się z wnętrza specjalnie przygotowanej ciężarówki. Na ich drodze pojawią się interaktywne zagadki, szyfry do złamania oraz zadania oparte na prawdziwych losach osób, którym udało się uciec z rąk handlarzy dzięki pomocy służb ratunkowych. Ich celem będzie symboliczna pomoc wirtualnej ofierze oraz przeżycie jej historii i zrozumienie skali zagrożenia.
Pomieszczenia escapetrucka zaprojektowano tak, by jak najwierniej oddać warunki życia ofiar handlu ludźmi – to doświadczenie, które nie pozostawia obojętnym i ma na celu budowanie empatii oraz świadomości społecznej.
Po zakończeniu gry uczestnicy będą mieli możliwość udziału w rozmowach profilaktycznych z funkcjonariuszami Policji oraz Straży Granicznej. Spotkania te pomogą w spokojnym przepracowaniu emocji, jakie mogły pojawić się podczas gry, a także staną się okazją do zdobycia cennych wskazówek – jak rozpoznać symptomy zagrożenia, jak unikać niebezpiecznych sytuacji i gdzie szukać wsparcia. To ważny element edukacyjny akcji, którego celem jest budowanie świadomości i wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa.
Udział w projekcie jest bezpłatny i dostępny dla osób powyżej 16. roku życia.
Wydarzeniu towarzyszyć będą również stoiska miasta Wodzisław Śląski, Straży Miejskiej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim oraz Straży Granicznej.
Handel ludźmi w Polsce
Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa, jedno z najpoważniejszych przestępstw, które poważnie narusza podstawowe prawa człowieka. Godzi w niezbywalne prawo każdej jednostki do wolności i godności, które są chronione zarówno przez międzynarodowe umowy, jak i Konstytucję RP. Co roku około 2 miliony osób pada ofiarą tego przestępstwa, z czego aż jedna trzecia to dzieci.
Polska pełni różnorodne role w tym globalnym zjawisku: jest zarówno krajem pochodzenia, krajem tranzytowym, jak i docelowym dla ofiar handlu ludźmi. Niestety, liczba osób dotkniętych tym procederem nigdy nie była wyższa, a handel ludźmi stał się jednym z najbardziej dochodowych nielegalnych biznesów na świecie. Dlatego tak ważne jest dotarcie z działaniami profilaktycznymi w tym obszarze do możliwie jak największej liczby mieszkańców w Polsce.
To kolejna inicjatywa realizowana wspólnie przez miasto i Komendę Powiatową Policji w Wodzisławiu Śląskim.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany