Moneta z dziurką – historia korony norweskiej

Z czym kojarzy Ci się Norwegia? Z silnymi wikingami? A może niezwykłymi fiordami? Jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków skandynawskiego kraju są monety o nominale 1 i 5 koron, które na środku mają niewielką dziurkę. Te środki płatnicze wzbudzają ciekawość zwłaszcza wśród podróżujących. Poznaj ich historię!
"Dziurawa waluta" to żartobliwe określenie na norweskie monety. Korona norweska, bo tak brzmi oficjalna nazwa waluta w tym skandynawskim kraju, jako środek płatniczy została wprowadzona pod koniec XIX wieku. Od tamtej pory niejednokrotnie zmieniał się skład i wygląd monet, jednak charakterystyczna dziurka pozostała.
Dlaczego monety norweskie mają dziurkę?
Wiele osób, które pierwszy raz odwiedzają Norwegię, jest zaskoczonych widokiem dziurawych monet. Jednak to nie defekt ani pomyłka w produkcji.
Otwór na środku waluty jest pozostałością historyczną. Dawniej, zamiast obecnie noszonych portfeli i portmonetek, używano... sznurka. Dlatego monety złote i srebrne, które miały dziurkę, nawlekano na grubą nić i wieszano na szyi. Dzięki temu można było uniknąć kradzieży lub zgubienia pieniędzy. I choć dzisiaj monety obiegowe nie są już tak kosztowne, ciekawą tradycję kultywuje się po dziś dzień.
Inna plotka głosi, że dziurawienie koron stało się popularnie po zmianie sposobu produkcji waluty. Ostatnie monety złote przestały być wybijane w 1910 roku. Wtedy wprowadzono do obiegu pieniądze wykonywane z tańszych kruszców jak miedzionikiel. Dzięki dziurce można było z łatwością odróżnić, czy korona powstała z niklu, czy jest pokryta metalem szlachetnym. Dodatkowe oznaczenie utrudniało również podrabianie monet, co zmniejszyło problem oszustw.
Z kolei niektórzy uważają, że dziurka wewnątrz monet miała na celu zmniejszenie ich wagi oraz łatwiejsze sortowanie ich w automatach.
Aktualne przyczyny "dziurawienia" monet norweskich
Mimo wielu zmian w produkcji norweskiej waluty, dziurka pozostała nie tylko ze względów historycznych, ale także praktycznych. Otwór w monetach pozwala osobom słabowidzącym lub niewidomym rozróżniać wartość pieniędzy, które mają. Dzięki temu mogą samodzielnie płacić za zakupy i nie są narażone na oszustwa.
Dziurawe monety mogą stanowić ciekawe urozmaicenie kolekcji numizmatycznej. A jeśli szukasz innych ciekawych monet i medali, koniecznie sprawdź ofertę Skarbnicy Narodowej – tu czekają wyjątkowe kolekcje dla prawdziwych pasjonatów.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz