Dobra tarcza do cięcia drewna – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wysoka jakość cięcia w drewnie zależy w dużym stopniu od rodzaju używanej tarczy. Trudno oczekiwać precyzyjnej i bezproblemowej obróbki materiału, gdy korzysta się z narzędzi niskiej klasy. Co wyróżnia dobrą tarczę tnącą do drewna? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?
Tarcze do cięcia drewna dostępne są w sprzedaży w różnych wariantach. Szeroki wybór tego typu produktu sprawia, że w ręce klienta trafić może zarówno dysk o ponadprzeciętnych możliwościach, jak i kompletny bubel, który nie poradzi sobie nawet z najprostszymi zadaniami. Aby mieć pewność, że decydujemy się na odpowiedni model, warto wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę w trakcie zakupu.
Liczba i budowa zębów
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na liczbę zębów tarczy. Element ten decyduje, jak szybko i sprawnie dysk wprawiony w ruch wejdzie w obrabiany materiał. Tarcz o mniejszej liczbie zębów używa się do cięcia drewna miękkiego. W jego przypadku nie ma potrzeby korzystania z wyjątkowo ostrego oraz mocnego narzędzia. Inaczej sprawa ma się, gdy obróbki wymaga drewno twarde. Tu lepiej zdecydować się na modele z większą liczbą zębów. Jednocześnie trzeba pamiętać, że dyski o takiej konstrukcji pracują wolniej, a przy tym precyzyjniej.
Ogólnie można przyjąć, że tarcze do drewna miękkiego posiadają maksymalnie 24 zęby. Do materiałów wyjątkowo twardych powinno używać się dysków o minimalnej liczbie ostrz wynoszącej 30.
Ponadto, należy zwrócić uwagę na budowę zębów. Jeśli zależy nam na precyzyjnym cięciu, ostrza powinny być pokryte węglikiem spiekanym bądź tytanem. Nie bez znaczenia jest też kształt zakończeń tarczy. Zęby płaskie i proste wykorzystuje się do twardego drewna. Lekko zgięte mają uniwersalny charakter i można je używać do każdego drewnianego materiału, choć przy bardzo twardych elementach nie zapewniają one maksymalnej precyzji.
Poziom wibracji
Gdy zastanowić się, co w głównej mierze przeszkadza w wykonaniu precyzyjnego cięcia, należałoby wskazać na wibracje, jakie pojawiają się w trakcie obróbki. Wysokiej klasy tarcze są jednak skonstruowane w taki sposób, by poziom drgań był możliwie najmniejszy. Informacje o tym parametrze można znaleźć na powierzchni dysku lub na jego opakowaniu. Zwykle znajduje się obok danych dotyczących stopnia wywoływanego hałasu. Ten parametr także powinien być najniższy, głównie ze względu na komfort pracy.
Materiał wykonania
Nie tylko konstrukcja zębów wpływa na precyzję cięcia. Cała tarcza powinna zostać wykonana z wysokiej klasy materiałów. Najczęściej w sprzedaży występują modele stalowe. Godne uwagi są dodatkowo hartowane dyski lub popularne egzemplarze diamentowe. Unikać z kolei należy tanich tarcz chińskich, tworzonych z nieodpornych na zniszczenia i korozję metali.
Wielkość tarczy
Tarcza powinna być dobrana do urządzenia, jakie wykorzystuje się do cięcia. Konieczne jest zatem wybranie dysku o odpowiedniej wielkości oraz otworze montażowym. Zbyt duża tarcza może bowiem spaść z elektronarzędzia i doprowadzić do wielu szkód. Za mała z kolei nie wykona takiego cięcia, jakiego oczekujemy. Informacje o rozmiarze tarczy znaleźć można na jej powierzchni i na opakowaniu. Dane te należy skonfrontować z możliwościami technicznymi używanego sprzętu.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz