Śląscy terytorialsi pomagają w walce z podtopieniami w Rydułtowach [FOTO]
![Śląscy terytorialsi pomagają w walce z podtopieniami w Rydułtowach [FOTO] Śląscy terytorialsi pomagają w walce z podtopieniami w Rydułtowach [FOTO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com](img/archiwum-mini.jpg)
Śląscy terytorialsi walczą ze skutkami podtopień w Rydułtowach. W mieście po nawałnicy zalanych zostało wiele domów i przedsiębiorstw w tym małych sklepików, podmyte zostały chodniki, a ulice zalało błoto. Na reakcję żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie trzeba było długo czekać.
Od samych mieszkańców Rydułtów strażacy otrzymali ponad 200 zgłoszeń, a w sumie ponad 300 w powiecie wodzisławskim. Ze zniszczeniami po nawałnicy walczyli także mieszkańcy Rybnika, Wilczej czy Pilchowic. Żołnierze już w sobotę ruszyli z pomocą, wspólnie z mieszkańcami i strażakami, usuwali szlam i odpompowywali wodę z zalanych piwnic i sklepów. W poniedziałek zakończyli swoje działania w Rydułtowach.
- Zawsze kiedy jest taka potrzeba i gdy tylko mamy taką możliwość pomagamy mieszkańcom naszego regionu, w końcu po to jesteśmy by bronić ich w czasie wojny i być dla nich wsparciem w sytuacjach kryzysowych - podkreśla st. sierż. Tomasz Brózda.
Terytorialsi nieprzerwanie od ponad roku wspierają także służby medyczne i mieszkańców województw śląskiego i opolskiego w walce z pandemią. Obecnie działają przede wszystkim w szpitalach tymczasowych, w szpitalach gdzie stworzone zostały oddziały covidowe a także w punktach szczepień. W 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie blisko 1 500 żołnierzy. Stacjonują oni w batalionach w Gliwicach, Cieszynie i Brzegu oraz w Kompanii Dowodzenia i Kompanii Logistycznej w Bytomiu.
Aby zostać terytorialsem najpierw trzeba wypełnić wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej. Wniosek można złożyć przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP lub pobrać ze strony www.terytorialsi.wp.mil.pl, wypełnić go i dostarczyć do WKU właściwego dla swojego miejsca zameldowania osobiście lub pocztą. Wniosek możesz też wypełnić w WKU. Następnie trzeba przejść szkolenie – „podstawowe” trwające 16 dni jeśli wcześniej nie służyło się w wojsku lub „wyrównawcze” trwające 8 dni jeśli już wcześniej służyło się w wojsku i składało Przysięgę Wojskową.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz