Nie bądź obojętny wobec hejtu

Internet modyfikuje relacje międzyludzkie. Bezpośrednia komunikacja zastępowana jest przez wirtualne kontakty, których nie ogranicza czas ani przestrzeń. Ma to swoje pozytywne i negatywne strony.
Poczucie anonimowości, nieograniczona liczba potencjalnych ofiar i bezkarność sprzyjają cyberprzemocy, która jest znacznie łatwiejszym rozwiązaniem niż otwarty atak w świecie realnym. Jak radzić sobie z słowną agresją w przestrzeni wirtualnej? Zapraszamy na cykl poświęcony pozytywnemu zachowaniu w sieci w ramach kampanii „Bądź człowiek, nie cZŁOwiek”.
I. Nie bądź obojętny
Zastanów się czy kiedykolwiek byłeś/aś świadkiem mowy nienawiści? Jeśli odpowiedź jest twierdząca przypomnij sobie, co zrobiłeś/aś, żeby temu przeciwdziałać.
Obojętność to ciche przyzwolenie. Twoja pomoc może okazać się dla kogoś nieocenionym wsparciem. Być może osoba mierząca się z hejtem, którego jesteś świadkiem nie ma takiej siły przebicia, boi się lub brak jej odwagi. Milczenie z jej strony nie musi oznaczać bagatelizowania problemu i braku zainteresowania. Należy pamiętać, że unikanie tematu cyberprzemocy może nieść za sobą poważne konsekwencje takie jak: stres, stany lękowe, nerwica, bezsenność, obniżone poczucie własnej wartości, a w najgorszym przypadku myśli samobójcze. Twoja reakcja może uratować komuś życie, poprawić mu samopoczucie, dodać pewności siebie i umocnić go w przekonaniu, że są ludzie, którzy chcą pomóc.
Możesz okazać wsparcie anonimowo. Nie musisz bezpośrednio odpowiadać nadawcy wrogiej treści. Na tych stronach internetowych możesz zgłosić mowę nienawiści oraz znajdziesz przydatne informacje:
http://hejtstop.pl/
http://www.zglosnienawisc.otwarta.org/
https://www.mowanienawisci.info/
Jeśli jesteś ofiarą hejtu, pamiętaj, nie jesteś sam #SWDprzeciwkohejtowi.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz