Co to jest bezsenność i jak sobie z nią poradzić?

Przynajmniej raz w życiu problemy ze snem zgłasza nawet połowa populacji. Przyczyn trudności z zaśnięciem lub przedwczesnego wybudzania się jest wiele. Często są one spowodowane nieprawidłowymi nawykami lub stresem. Niekiedy jednak są związane z poważnymi chorobami. Zobacz, skąd bierze się bezsenność i jak sobie z nią poradzić.
Objawy bezsenności
Bezsenność to określenie na grupę różnego rodzaju zaburzeń związanych ze snem. Jej objawy to:
- problemy z zaśnięciem,
- wybudzanie się w nocy,
- przedwczesne budzenie się,
- zła jakość snu.
Wszystkie powyższe prowadzą do sytuacji, w której organizm nie ma zapewnionego wystarczającego odpoczynku i czasu na regenerację. W konsekwencji dochodzi do pojawienia się jeszcze innych objawów. Już po jednej nieprzespanej nocy występuje zmęczenie i nadmierna senność w ciągu dnia. Częste są też: zaburzenia pamięci, trudności z koncentracją, obniżony nastrój, złe samopoczucie, rozdrażnienie. Jeżeli bezsenność trwa przez dłuższy czas lub często nawraca, wzrasta ryzyko depresji, zaburzeń lękowych, chorób układu krążenia i otyłości.
Przyczyny bezsenności
Bezsenność może mieć kilka przyczyn. Jest to jeden z objawów chorób przewlekłych. Mowa m.in. o: depresji, zaburzeniach psychicznych, przewlekłym bólu, przeroście gruczołu krokowego, chorobach tarczycy lub uszkodzeniu układu nerwowego. Bezsenność jest częstą przypadłością ciężarnych – zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży.
Bezsenność nie musi być związana z chorobami. Często jest skutkiem niezdrowego stylu życia. Prowadzi do niej brak aktywności fizycznej, brak regularności, stosowanie używek, nadużywanie kofeiny, drzemki w ciągu dnia, niekomfortowe warunki w sypialni. Wiele osób ma problemy z zasypianiem związane z narażeniem na stres.
Leczenie bezsenności
W leczeniu stosuje się środki farmakologiczne i niefarmakologiczne. Tabletki na bezsenność to głównie neuroleptyki lub leki przeciwdepresyjne. Dostępne są także środki bez recepty. Zawierają one melatoninę lub substancje ziołowe, które ułatwiają zasypianie.
Niefarmakologiczne sposoby na bezsenność
Niefarmakologiczne sposoby na bezsenność obejmują:
- zapewnienie komfortowych warunków w sypialni,
- kładzenie się spać i wstawanie o stałej porze,
- zrezygnowanie z drzemek w ciągu dnia,
- zrezygnowanie z używek,
- ograniczenie spożycia kawy i napojów energetycznych,
- nauczenie się technik radzenia sobie ze stresem,
- ograniczenie czasu spędzanego w łóżku.
Bardzo ważne jest zrezygnowanie z pobudzających aktywności wieczorem (np. intensywny trening fizyczny).
Komentarze (0)
Dodaj komentarz