W WCK debatowali o rozwoju budownictwa mieszkaniowego [FOTO i WIDEO]
![W WCK debatowali o rozwoju budownictwa mieszkaniowego [FOTO i WIDEO] W WCK debatowali o rozwoju budownictwa mieszkaniowego [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com](img/archiwum-mini.jpg)
2. Wodzisławska Debata Społeczna za nami. 28 października do Wodzisławskiego Centrum Kultury, by porozmawiać o rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Wodzisławiu Śląskim, przybyli mieszkańcy i paneliści. Wśród nich: prezydent miasta i jego zastępcy, prezes spółki ...DOMARO, architekt miejski, urbanista.
Debata została podzielona na dwie części. W pierwszej głos został oddany prelegentom. W drugiej dyskusja oparła się na pytaniach wodzisławian.
- Wszyscy chcemy, aby miasto Wodzisław Śląski się rozwijało, aby było miastem, które próbuje przyciągać nowych mieszkańców. Aby ten cel był wykonany, musimy poważnie porozmawiać o rozwoju budownictwa mieszkaniowego - rozpoczął prezydent miasta Mieczysław Kieca. - Nie ma rozwoju miasta bez przygotowania terenów pod rozwój budownictwa mieszkaniowego - mówił. - Nie ma w naszym mieście oferty na wynajem. Jest wyłącznie wynajem komercyjny - dodawał włodarz.
- Mamy dużo obszarów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, w przeważającej jednak mierze dotyczy to budownictwa indywidualnego bądź szeregowego. Zbyt mało jednak mamy terenów pod budownictwo wielorodzinne - zaznaczył architekt miejski Winicjusz Kulej. - W planach wyraźnie widać w Wodzisławiu Śląskim brak terenów pod zabudowę wielorodzinną. Z naszych analiz wynika, że to najwyżej 4 hektary - uzupełnił urbanista Adam Nowak. Wojciech Krzyżek, II zastępca prezydenta miasta, w trakcie debaty zwrócił uwagę, że procedura zmiany planu zagospodarowania przestrzennego miasta jest bardzo długa. Odbywa się ona na zasadzie umowy społecznej.
Jeden z uczestników zapytał o to, czy w związku z budownictwem mieszkaniowym brany był pod uwagę teren za ogródkami działkowymi Róża w okolicach ulicy Staszica. - Niestety nie jest to możliwe. Z dwóch powodów: nie pozwala na to plan zagospodarowania przestrzennego i przede wszystkim to, że teren ten nie należy do miasta, jest to teren prywatny - udzielił odpowiedzi prezydent.
Barbara Chrobok, prezes spółki ...DOMARO, czyli wodzisławskiej spółki zarządzającej nieruchomościami należącymi do jej majątku, budynkami gminnymi i wspólnot mieszkaniowych, przedstawiła, jakimi dokładnie terenami pod zabudowę wielorodzinną, dysponuje miasto. - Są to trzy obszary: rzeczone tu Osiedle Batory, teren na ulicy Skrzyszowskiej, który nie ma drogi dojazdowej oraz działka na ulicy Olszyny, pomiędzy dwoma budynkami wielorodzinnymi, tam jednak brakuje parkingu - wymieniła.
Bardzo ważnym punktem debaty były pytania dotyczące ekologii. W tym momencie dyskusja skupiła się na kwestii przygotowania terenu pod budowę mieszkań komunalnych na osiedlu batory. - Dlaczego we wszystkich wypowiedziach pomijany jest aspekt ekologii? Czy rzeczywiście dla 60 mieszkań musimy wyrżnąć las? - pytał jeden z uczestników debaty. - Gdyby to były tereny leśne, trudno byłoby tam opracować plan zagospodarowania. Musielibyśmy wystapić do marszałka o zmianę gruntów leśnych na tereny nieleśne, a to trwa kilka lat. To nigdy nie był teren leśny. Zarówno w mapach, jak i planie miejscowym nie było tam terenu leśnego. Natomiast to przed projektantem stoi zadanie utrzymania jak największej ilości zielonych terenów - powiedział urbanista Adam Nowak. - Ekologia jest ważna, natomiast my próbujemy też odpowiedzieć na pytanie, jak miasto będzie funkcjonować za kilka, kilkanaście lat. Mamy miasto starzejące się - wskazywał prezydent Mieczysław Kieca.
Co dalej w dyskusji na temat rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Wodzisławiu Śląskim? - W najbliższym czasie ogłoszę pytania i formę konsultacji społecznych. Nie tylko w formie elektronicznej, ale również w formie papierowej - zapowiedział prezydent Mieczysław Kieca.
Wiele ważnych głosów wodzisławian oraz prelegentów padło podczas 2. Wodzisławskiej Debaty Społecznej. Wydarzenie transmitowane było na miejskiej stronie w portalu Facebook.
Geneza - jak doszło do debaty
Rozbudowa osiedla Batory - o tej kwestii mówi się w Wodzisławiu Śląskim od kilkudziesięciu lat. W 1994 roku ówczesne władze miejskie podjęły stosowne decyzje i uchwalony został plan zagospodarowania przestrzennego dający możliwość budowania na tym terenie budynków mieszkalnych.
W 2016 roku radni miejscy potwierdzili plan budowy mieszkań na tym obszarze, uchwalając nowy plan zagospodarowania przestrzennego. W tzw. międzyczasie miasto, w celu zachęcenia inwestorów, wybudowało odpowiednie drogi, czyniąc wskazany, uzbrojony teren dostępnym.
W październiku 2018 roku prezydent miasta zaprezentował m.in. w sieci bardzo wstępną koncepcję rozbudowy osiedla i uzupełnienia go o ofertę mieszkań wybudowanych przez samorząd (mieszkań komunalnych).
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli przeniesienia własności na potrzeby budownictwa mieszkaniowego części nieruchomości gruntowych niezabudowanych położonych w Wodzisławiu Śląskim przy ulicy Stefana Batorego na rzecz ...DOMARO Sp. z o.o z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim trafił pod obrady sesyjne w czerwcu br. (zgłoszony przez prezydenta miasta). 10 spośród 19 obecnych na posiedzeniu rajców wyraziło poparcie dla wniosku radnego Romana Kapciaka, by projekt ten wrócił na merytoryczne komisje (w sierpniu).
Punkt “Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia woli przeniesienia własności na potrzeby budownictwa mieszkaniowego części nieruchomości gruntowych niezabudowanych położonych w Wodzisławiu Śląskim przy ulicy Stefana Batorego na rzecz ...DOMARO Sp. z o.o z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim” znalazł się następnie w porządku obrad sesji Rady Miejskiej 25 sierpnia (z negatywną opinią Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska i pozytywnymi opiniami Komisji Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Społecznych oraz Komisji Strategii i Rozwoju Miasta). W trakcie sesji radny Adrian Jędryka zaproponował, by temat wrócił na (wrześniowe) posiedzenia komisji. Większość Rady podzieliła jego opinię.
Projekt uchwały intencyjnej we wrześniu zyskał pozytywną opinię Komisji Strategii i Rozwoju Miasta i negatywne opinie Komisji Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Społecznych oraz Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
27 września odbyła się wizja lokalna, w czasie której doszło do dyskusji na temat planowanej inwestycji. Wzięli w niej udział mieszkańcy dzielnic Trzy Wzgórza i Jedłownik Szyb, z ramienia Urzędu Miasta I zastępca prezydenta miasta Izabela Kalinowska zajmująca się obszarem mieszkalnictwa komunalnego, radni Rady Miejskiej i radni rad dzielnic. W czasie wizji mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw przeciwko budowie mieszkań komunalnych na terenie osiedla Batory. Nie spodobało się im, że budynek zastąpi 1 ha lasu (teren przeznaczony pod budowę, ale zarośnięty drzewami). Zebrawszy 500 podpisów, opowiedzieli się za konsultacjami społecznymi w tej sprawie.
27 września za pośrednictwem swojego konta w portalu Facebook oraz na łamach “Gazety Wodzisławskiej”, której poprzedni numer ukazał się 29 września, prezydent miasta Mieczysław Kieca poinformował o podjęciu dwóch decyzji. - Bardzo mocno zależy mi na rozwoju naszego pięknego miasta. Na jego rozbudowie, upiększaniu, budowaniu lepszej przyszłości. Ale nie mniej, podkreślę - nie mniej, zależy mi na Waszym spokoju i komforcie oraz jakości życia w mieście. Dlatego też widząc, jak wiele negatywnych emocji przynosi nam temat rozwoju osiedla Batory, po wielu rozmowach, szerokim oglądzie sytuacji, podjąłem parę decyzji - informował. - Pierwsza: wycofuję uchwałę dotyczącą rozwoju budownictwa komunalnego z porządku obrad sesji Rady Miejskiej. Druga: pragnę już teraz zaprosić Was wszystkich do rozmowy na temat rozwoju miasta w obszarze budownictwa mieszkaniowego. W najbliższym czasie zaproponuję Wam szerokie konsultacje oraz stosowną debatę “na żywo”. Wierzę, że znów razem znajdziemy najlepszą dla nas i naszej wspólnoty ścieżkę - przekazywał prezydent.
29 września na sesji Rady Miejskiej radni przyjęli stanowisko autorstwa Adriana Jędryki. - Tereny zielone powinny być ograniczane tylko w ostateczności. Przede wszystkim decyzje o kluczowym znaczeniu dla miasta, takie jak budowa mieszkań komunalnych na terenach zalesionych, powinny być podejmowane po wysłuchaniu opinii mieszkańców, najlepiej w formie konsultacji społecznych - czytamy w stanowisku, które poparło 16 rajców, a czterech wstrzymało się od głosu.
2. Wodzisławska Debata Społeczna odbyła się 28 października. Konsultacje społeczne planowane są na listopad tego roku.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz