Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 listopada 202110:30

Dyskutowali o wpływie smogu na zdrowie

Dyskutowali o wpływie smogu na zdrowie - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Podczas Śląskiego Konwentu Klimatycznego lekarze i naukowcy dyskutowali w ramach panelu poświęconemu zanieczyszczeniu powietrza i zmianom klimatu, które mają dramatyczny wpływ na nasze zdrowie.

Z ramienia organizatora Śląskiego Konwentu Klimatycznego, jakim jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, w spotkaniu uczestniczyła członek zarządu województwa Izabela Domogała.

Już na początku dyskusji padły dwie szokujące liczby. 50 tysięcy Polaków umiera rocznie na skutek chorób wywołanych przez smog, z tego samego powodu na świecie ginie 7 mln osób w tym samym okresie.

W ciągu doby dorosły człowiek wdycha 10 500 litrów powietrza, z czego tylko 20 proc. to tlen. Zanieczyszczone pyłami powietrze wręcz bombarduje nasze płuca, układ krwionośny i mózg. Tymczasem dane Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające. Polska wciąż niestety jest w epicentrum koncentracji pyłów PM 2.5 w skali Europy. To wywołuje wady genetyczne i choroby już u nienarodzonych jeszcze dzieci.

- Badania, które przeprowadzono na grupie dzieci ze Śląska, u których wykryto raka mózgu, pokazały, jak wielkie znaczenie mają warunki środowiskowe, w jakich te dzieci przychodziły na świat – powiedziała w trakcie swej prezentacji dr Katarzyna Musioł, kierownik oddziału pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku. – Najwięcej z grupy chorych na ten nowotwór dzieci z naszego regionu pochodziło z obszarów Rybnika, Raciborza i Jastrzębia-Zdroju. A to te miasta są jednymi z najbardziej zanieczyszczonymi na Śląsku.

Kolejne dowody na to, że zatrute środowisko doprowadza do katastrofalnych zmian w organizmach dzieci, przytoczyła prof. Anita Olejek, wojewódzki konsultant ds. położnictwa i ginekologii. Przywołała przykład Miasteczka Śląskiego, w którym wówczas jeszcze funkcjonowała fabryka kadmu i ołowiu.

- Rodzące się na tym obszarze dzieci miała znacznie niższą masę ciała od średniej krajowej, u wielu z nich wykryto uszkodzony hormon tarczycy, co ma ogromny wpływ na dalszy rozwój mózgu – wyliczała prof. Anita Olejek.

Te jednak zjawiska widać także w innych zanieczyszczonych miastach na Śląsku. Dlatego prof. Małgorzata Kowalska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zaznaczyła, że paląc węglem trujemy własne dzieci i samych siebie.

- Od lat mówi się o brudnym trójkącie od Ostrawy poprzez Śląsk aż po Kraków. To nie prawda, że winny jest tylko przemysł ciężki, to gospodarstwa domowe emitują do atmosfery 40 proc. zanieczyszczeń – podała dane. – Zmieniając nasze niedobre nawyki, ratujemy środowisko i samych siebie.

Wyników badań nie da się oszukać. Mówił o tym prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Widać wyraźnie, że gdy tylko jakość powietrza się pogarsza, tak jak dzieje się to właśnie teraz, jesienią, lawinowo zwiększa się liczba pacjentów w szpitalach – podzielił się swoimi obserwacjami prof. Andrzej Lekston. – Gdy tylko mamy do czynienia z kolejnym alarmem smogowym, gdy pyły przekraczają nieraz po kilkaset razy dopuszczalne normy, właśnie wtedy rejestrujemy falę chorych. Zawały, udary, zatory płuc – liczba tych przypadków wówczas znacznie rośnie – alarmował.

Aby na bieżąco monitorować sytuację związaną z przekraczaniem norm pyłów zawieszonych z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego powstał projekt pod nazwą InfoSMOG-MED. O tym, jak on działa opowiadała członek zarządu województwa śląskiego Izabela Domogała.

- To połączenie bieżącej informacji dotyczącej aktualnego stanu zanieczyszczeń w powietrzu, medycyny oraz ochrony środowiska. System to aplikacja na telefon, po zainstalowaniu której każdy mieszkaniec otrzymuje 48-godzinną prognozę, która przygotuje go na to, jakie czekają go przekroczenia stężenia pyłów w atmosferze - wyjaśniała Izabela Domogała.

– Jeśli dodatkowo wpisze, na jakie schorzenia cierpi, to aplikacja przy pomocy współpracującej z nami grupy lekarzy wyśle mu spersonalizowane zagrożenia, jakie niesie za sobą bieżący, zły stan powietrza. Ta aplikacja podpowie, jak w danej sytuacji się zachować – dodała.

Autor: slaskie.pl, fot. Tomasz Żak/UMWS, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności30 czerwca 202510:00

Odszedł człowiek służby. Druh Rajmund Menżyk na wiecznej warcie

Odszedł człowiek służby. Druh Rajmund Menżyk na wiecznej warcie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: OSP Radlin II
Reklama
Aktualności30 czerwca 202510:54

Rozmowa o przyszłości dzielnicy. Spotkanie prezydenta z mieszkańcami

Rozmowa o przyszłości dzielnicy. Spotkanie prezydenta z mieszkańcami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202513:07

Szpital powiatowy z kolejnym umorzeniem pożyczki

Szpital powiatowy z kolejnym umorzeniem pożyczki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport30 czerwca 202508:48

Sukces zawodników KS Stein Academy na Copa Silesia 2025

Sukces zawodników KS Stein Academy na Copa Silesia 2025 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KS Stein Academy
Reklama
Aktualności30 czerwca 202512:31

ABC bezpiecznych wakacji 2025

ABC bezpiecznych wakacji 2025 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KWP Katowice, fot. pexels.com/Alex P
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.