Poradnik pozytywnego internauty. Szukaj podobieństw

Różnice istnieją i nie ma w nich nic złego, a w wielu sferach życia są wręcz pożądane. Często zapominamy jednak, że pomimo różniących nas kwestii, jednocześnie wiele nas łączy. Dlaczego więc nasza uwaga skupia się głównie na tym co nas dzieli oraz dlaczego koncentrowanie się na podobieństwach przynosi większe korzyści?
Szukaj podobieństw
W przestrzeni publicznej bardzo często koncentrujemy się na różnicach i odwołujemy się do porównań społecznych. Skutki takich odniesień są niekorzystne dla naszego samopoczucia. Gdy zaczynamy dokonywać porównań okazuje się, że druga osoba ma lepiej i więcej niż my, co z kolei skłania nas do rywalizacji, ale również do życia w grupach. Otaczamy się ludźmi, którzy są podobni do nas, a odrzucamy tych, którzy się różnią.
- Różnić się pięknie to nie tylko dawać świadectwo przekonaniu, że drugi człowiek ma prawo być inny niż ja, a nawet mieć inne niż ja przekonania, to nie tylko akceptacja tej odmienności, lecz także dopuszczenie myśli, że on może mieć rację, a zarazem odrzucenie myśli, że przez swoją odmienność staje się a priori gorszy. Pod jednym wszakże warunkiem, że jego odmienność nie obraca się przeciwko innym ludziom - pisze profesor psychologii Wiesław Łukaszewski w książce „Pięknie się różnić, mądrze być podobnym”.
Należy także potrafić odróżnić przestrzeń wirtualną od prawdziwego życia. W Internecie wszystko można podkoloryzować. Co więcej każdy z nas mniej lub bardziej świadomie kreuje swój wizerunek w sieci. Opinia innych ludzi jest dla nas istotna, dlatego każdy chce pokazać się z jak najlepszej strony. Wszystko to sprawia, że kształtujemy sfałszowany obraz rzeczywistości, a przez takie porównania czujemy się mniej wartościowi zapominając, że nie pokazują one całej prawdy.
W perspektywie czasu zdecydowanie więcej korzyści przynosi współpraca. To dzięki szukaniu podobieństw czujemy więź z drugim człowiekiem. Każdy z nas jest wyjątkowy i wartościowy, dlatego różnice należy cenić, ale jednocześnie pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy tacy sami i każdy zasługuje na szacunek. #SWDprzeciwkohejtowi
Poradnik pozytywnego internauty
Internet modyfikuje relacje międzyludzkie. Bezpośrednia komunikacja zastępowana jest przez wirtualne kontakty, których nie ogranicza czas ani przestrzeń. Ma to swoje pozytywne i negatywne strony. Poczucie anonimowości, nieograniczona liczba potencjalnych ofiar i bezkarność sprzyjają cyberprzemocy, która jest znacznie łatwiejszym rozwiązaniem niż otwarty atak w świecie realnym. Jak radzić sobie z słowną agresją w przestrzeni wirtualnej? Poradnik pozytywnego internauty to cykl poświęcony dobremu zachowaniu w sieci, który prowadzony jest w ramach kampanii „Bądź człowiek, nie cZŁOwiek”.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz