Warsztaty larpowania w wodzisławskiej książnicy

11 maja br. odbyły się pierwsze warsztaty LARP'u w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim w ramach wydarzenia Fantastyczna biblioteka LARP “Kontener”.
W środę, 11 maja br. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim odbył się pierwszy LARP w ramach wydarzenia Fantastyczna biblioteka LARP “Kontener”. Warsztaty z przygotowania do gier fabularnych poprowadzili Dawid Legierski i Jarosław Bech. Twórcy wielu LARP-ów, wieloletni członkowie Stowarzyszenia Grupa Inicjatyw Twórczych, współtwórcy Larpu Fort, ojcowie założyciele Larpu-Szwardzwald, doskonali Mistrzowie Gry oraz bezbłędni odtwórcy ról niezależnych w niezliczonych scenariuszach.
- Wszystko może być LARP'em jeśli chodzi o temat, potrzeba do tego tylko trochę kreatywności i chęci. Żywy teatr jest ograniczony tylko wyobraźnią, a jego główną zasadą jest generowanie rozrywki, która jest taka jaką chcemy - mówił jeden z prowadzących.
Mężczyźni przedstawili uczestnikom tematy, które istotne są przy tworzeniu LARP'ów. Są to:
- pomysł - cokolwiek, co wpadnie nam do głowy,
- fabuła - wszystko to, co w ramach danego LARP'a może się wydarzyć,
- postacie - są najważniejszym elementem LARP'a poza wątkiem fabularnym. Do postaci należą: gracze, mistrz gry, który jest sędzią rozgrywki, bohaterowie niezależni, którzy są graczami, ale mają większą wiedzę o fabule,
- mechanika - interakcje pomiędzy graczami,
- prowadzenie - każdy musi wiedzieć kto jest kim,
- oprawa - miejsce, kostiumy, rekwizyty itp. oraz
- podsumowanie - wymiana informacji.
Gdy wszystkie etapy zostaną wymyślone należy spisać scenariusz.
Uczestnicy mieli szansę sporządzenia i przeżywania opowieści, a następnie odgrywania ról. Wszyscy bardzo się zaangażowali, a przy okazji świetnie się bawili.
Z kolei dzień później, 12 maja, odbyły się kolejne warsztaty LARP'u w ramach wydarzenia Fantastyczna biblioteka LARP “Kontener”. Ponownie poprowadzili je Dawid Legierski i Jarosław Bech. Twórcy wielu LARP-ów, wieloletni członkowie Stowarzyszenia Grupa Inicjatyw Twórczych, współtwórcy Larpu Fort, ojcowie założyciele Larpu-Szwardzwald, doskonali Mistrzowie Gry oraz bezbłędni odtwórcy ról niezależnych w niezliczonych scenariuszach.
Tym razem uczestnicy omawiali jeden z elementów LARP'a - oprawę, czyli kostiumy i rekwizyty. Tematem przewodnim było materialne tworzenie gier fabularnych.
- Walki w postaci interakcji dwojga graczy są bardzo istotne w grach fabularnych. W LARP'ie używana jest m.in. broń bezpieczna, którą można kupić, ale także zrobić samemu. Do zbudowania takiego rekwizytu wystarczy podejść do sklepu budowlanego i zaopatrzyć się w potrzebne materiały, które pozwolą nam ją przygotować - opowiadali prowadzący warsztaty.
Wydarzenie zrealizowane w projekcie "Biblioteka BLISKO Ciebie" dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz