Dobrą wolę przekazuje od 30 lat

Osoba wrażliwa i o otwartym sercu - te słowa najlepiej ją opisują. Od dawna aktywnie angażuje się w sprawy społeczne, w których szczególne miejsce zajmują działania na rzecz najmłodszych. Ma na swoim koncie wiele odznaczeń, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Za najważniejszą nagrodę uważa jednak uśmiech drugiej osoby. O kim mowa? Wiesława Kiermaszek-Lamla od 1992 roku była prezesem zarządu fundacji „Wspólnota Dobrej Woli”. Po 30 latach pracy na rzecz organizacji rezygnuje z pełnienia funkcji prezesa.
Ikona wodzisławskiej społeczności. O Wiesławie Kiermaszek-Lamli można byłoby napisać wiele, gdyż większość swojego życia poświęciła pracy skupiającej się na człowieku oraz jego realnych problemach. Dziś, tj. 31 maja br. podczas zebrania sprawodawczego Fundacji "Wspólnota dobrej woli" po 30 latach pracy na rzecz organizacji Wiesława Kiermaszek-Lamla zrezygnowała z pełnienia funkcji prezesa. W trakcie spotkania obecni byli m.in. prezydent Mieczysław Kieca, członkowie zarządu Fundacji czy przedstawiciele Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży.
- Chciałbym podziękować Pani za pracę w Zarządzie. Jeżeli miałbym wymienić wszystkie dobre rzeczy, które spotkały wodzisławskie rodziny dzięki Pani wsparciu bez względu na granice administracyjne naszego powiatu i nie tylko, zabrakłoby nam czasu. Po trzydziestu latach rezygnuje Pani z pełnienia funkcji prezesa, w trzydziestą drugą rocznicę ukonstytuowania wolnego samorządu w Polsce. To dobitnie świadczy o tym, że jest Pani ikoną i historią. Każdego dnia udowadnia Pani, że kierując się w życiu wartościami, mając otwarte serce, otaczając się dobrymi ludźmi i mając cel, który prowadzi do pomocy drugiemu człowiekowi można czynić wielkie rzeczy - powiedział włodarz miasta.
Prezydent miasta Wodzisławia Śląskiego wręczył rezygnującej z funkcji prezes, zostając prezes honorową kwiaty oraz obraz przedstawiający wodzisławski Rynek, ponieważ od wielu lat Wiesława Kiermaszek-Lamla tworzy nasze miasto.
- Jako świadkowie trzydziestoletniego zaangażowania Wiesławy w tworzenie Fundacji, chcemy Ci serdecznie podziękować. Entuzjazm i pasja, które cechowały Twoją postawę pozwalały Ci przez lata realizować koncepcje takiej Fundacji, która była obecna w ważnych momentach i miejsca życia społecznego. Właśnie w ich trakcie pod Twoją ręką udawało nam się otwierać oczy ludzi na krzywdę dzieci, które są chore i potrzebują pomocy - mówił ks. prałat Bogusław Płonka.
- Jestem tak wzruszona, że nie wiem czy będę w stanie coś powiedzieć. Czuję wdzięczność w stosunku do wszystkich ludzi, którzy stanęli na mojej drodze. Gdybym sama miała tworzyć Fundację, nie byłoby takich efektów. Miałam wokół siebie wspaniałych ludzi, którzy pomagali mi w dążeniach do wspólnego celu. Każda podejmowana współpraca była niezwykle budująca i to mnie dopingowało do działania. Nikt nigdy nie odrzucał moich próśb, a cel zawsze był najważniejszy - dodała Wiesława Kiermaszek-Lamla.
Społecznik z powołania
Wiesława Kiermaszek-Lamla w latach 1989-1991 była posłanką na sejm RP X kadencji. Od 1992 roku angażowała się w pracę społeczną w Radzie Miejskiej, jako członek Komisji Rozwoju Miasta. Od 1994 do 2010 roku, nieprzerwanie przez sześć kadencji, pełniła funkcje Radnej Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego. W 1992 roku objęła funkcję prezesa zarządu fundacji „Wspólnota Dobrej Woli”, którą pełniła nieprzerwanie przez 30 lat do 2022 roku. Celem fundacji było i jest niesienie pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej. Jednym ze sposobów realizacji tego celu była budowa ośrodka rehabilitacji, w którym dzieci potrzebujące leczenia rehabilitacyjnego mogłyby uzyskać specjalistyczną pomoc. I tak też się stało. Od momentu rejestracji fundacji Wiesława Kiermaszek-Lamla rozpoczęła intensywne poszukiwania źródeł budowania ośrodka, zwracała się z prośbą do władz samorządowych, angażowała się w organizację aukcji, loterii, festynów i charytatywnych balów prezydenckich. Ośrodek stanął w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się żłobek, do użytku oddano go w 1998 roku. Pierwszym zakupem był sprzęt do hydroterapii.
Warto wspomnieć, że prezes Fundacji była długoletnim członkiem Rady Dzielnicy Kokoszyce. Za swoją postawę i działalność otrzymała wiele cennych i ważnych odznaczeń w tym między innymi: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Srebrny i dwukrotnie Złoty za zasługi dla pożarnictwa, czy medal za zasługi dla miasta Wodzisławia Śląskiego nadanym przez Radę Miejską w 1985 roku. 10 sierpnia 2017 roku w dniu patrona miasta świętego Wawrzyńca podczas mszy świętej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odebrała zaszczytne wyróżnienie - statuetkę „Złotego Wawrzyna”.
Wodzisławski Ośrodek Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży
Postać Wiesławy Kiermaszek-Lamli nierozerwalnie kojarzy się ze wspierciem funkcjonowania Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży. Silną wolę i determinację założycieli Fundacji w dążeniach do powstania ośrodka, widać dziś jak na dłoni. Praktycznie każdego miesiąca na rehabilitację do WORiT dowożonych jest blisko 700 dzieci. Z pobytu dziennego korzysta kilkudziesięciu małych i młodych pacjentów. Ze wsparcia korzystają dzieci, poczynając od tych najmłodszych kilkutygodniowych, kilkumiesięcznych, które ze względu na zagrożenie nieprawidłowym rozwojem psychoruchowym wymagają intensywnego usprawniania oraz stymulacji rozwoju.
To bardzo istotne, by rehabilitację rozpocząć jak najwcześniej. Kolejną grupę pacjentów stanowią dzieci z niepełnosprawnościami spowodowanymi następstwami uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i układu ruchu, z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponowo-rdzeniową, Zespołem Downa lub innymi wadami genetycznymi. Niepełnosprawności tych nie można wyleczyć, ale zdecydowanie można pomóc dzieciom w tym, by osiągnęły wszechstronny rozwój zaradności i aktywności społecznej, niezależności w życiu codziennym. Ośrodek opiekuje się także dziećmi, u których zostały rozpoznane wady postawy, płaskostopie, koślawość kolan czy skolioza. W tych przypadkach stosowane są różne metody rehabilitacji, których celem jest przywrócenie możliwie maksymalnej sprawności fizycznej. Współpraca Fundacji z Wodzisławskim Ośrodkiem Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży przekłada się na poprawę zdrowia, komfortu życia i usamodzielniania wielu młodych mieszkańców nie tylko naszego miasta i powiatu.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz