Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 października 202208:35

W Oazie Aktywności rozmawiali o dobrej przyszłości osób niepełnosprawnych

W Oazie Aktywności rozmawiali o dobrej przyszłości osób niepełnosprawnych - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

W Oazie Aktywności w Wodzisławiu Śląskim odbyło się posiedzenie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

We wtorek starosta Leszek Bizoń wspólnie z Radą zaprosili lokalne NGO do wspólnej rozmowy nt. dobrej przyszłości osób niepełnosprawnych w ramach Forum Dyskusyjnego. Brak wystarczającej oferty pomocowej dla osób niepełnosprawnych, które ukończyły 25 rok życia, wypracowanie narzędzi, dzięki którym asystenci osób niepełnosprawnych będą lepiej dobierani, brak przepisów, które w sposób wystarczający regulują działalność opieki społecznej, potrzeby w obszarze mieszkalnictwa i samodzielnego życia, potrzeby związane z transportem i przemieszczaniem się, stygmatyzacja osób z niepełnosprawnościami i potrzeba edukacji społeczeństwa w zakresie niepełnosprawności. To główne wnioski z kilkugodzinnego forum dyskusyjnego, które w powiecie wodzisławskim w takiej formule zorganizowano po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni. Inicjatorem Forum jest starosta Leszek Bizoń.

– To spotkanie to integracja osób pomagających osobom niepełnosprawnym. Zachęcam do mniej formalnego, a bardziej roboczego spotkania i rozmów, dzięki którym, mam nadzieję, wypracujemy wspólne strategie działania na rzecz rozwoju naszego powiatu – mówił starosta Leszek Bizoń.

Na początek programy sztandarowe

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Marcina Chroszcza, dyrektora Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, podczas którego przedstawił sztandarowe programy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, z których mogą korzystać podmioty oferujące pomoc osobom niepełnosprawnym, a także same osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny. Sztandarowe programy:

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – TUTAJ
„Opieka wytchnieniowa” – TUTAJ
„Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”
„Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” – TUTAJ

Rada działa od 3 lat

Później w wielkim skrócie przypomniano o istocie funkcjonowania Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Rada została powołana w 2019 roku, na kadencję 2019-2023. Jej przewodniczącą jest Joanna Rduch-Kaszuba. Rada jest organem opiniodawczo – doradczym. Do jej zadań należy:

1. Inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do:

a) integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
b) realizacji praw osób niepełnosprawnych.

2. Opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
3. Ocena realizacji programów.
4. Opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez radę powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.

Silna reprezentacja i cenna wymiana doświadczeń

Najważniejszą część spotkania stanowiły rozmowy uczestników. Prócz przedstawicieli NGO wzięli w nich reprezentanci Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim, Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Hiacynta i Franciszka Caritas Archidiecezji Katowickiej, fundacji „Wspólnota Dobrej Woli”, Powiatowego Ośrodek Wparcia PERŁA, Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim, RAFA – Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, Stowarzyszenia Przy Dziupli, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gorzycach, Polskiego Związku Niewidomych, Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Połomi, Fundacji Donum Caritatis im. ks. Zdzisława Tronta, Towarzystwa Charytatywnego „Rodzina”, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Wodzisławiu Śląskim, Stowarzyszenia „Radlińska Przystań” oraz Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Dyrektorzy, kierownicy, pracownicy oraz wolontariusze podjęli problem braku kadry w placówkach. Zwracali uwagę na to, że wielu pracowników jest już w wieku przedemerytalnym, a wśród młodych osób nie ma chętnych do podjęcia pracy w ośrodkach świadczących pomoc i opiekę osobom niepełnosprawnym. Ponadto duża część wykwalifikowanej kadry przechodzi do placówek oświatowych bądź do systemu ochrony zdrowia, gdzie zarobki są większe. Zwracano również uwagę na potrzebę wprowadzenia zmian, dzięki którym trafniej będą dobierani asystenci osobiści osób niepełnosprawnych. Mówiono też sporo o zbyt niskich subwencjach i dofinansowaniu ośrodków, świadczących usługi dla osób niepełnosprawnych, które ukończyły 25 rok życia, w tym dla warsztatów terapii zajęciowej.

Co z osobami 25+?

Podczas spotkania wybrzmiało sporo problemów. Za najpilniejszą potrzebę uznano wsparcie dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Osoby te po ukończeniu 25. roku życia, tracą ustawowe prawo do przebywania w placówkach oświatowych – mogą przebywać w innych, jak np. WTZ czy ZOL, ale subwencja przyznawana na taką osobę jest już o wiele mniejsza – choć nie mniejsze są potrzeby. Osoba po 25 roku życia traci też możliwość korzystania ze specjalnego transportu do placówek, zapewnianego do tej pory przez gminę.

Między innymi z myślą o tych osobach – o dorosłych osobach niepełnosprawnych, władze powiatu wodzisławskiego planowały otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. To oferta pobytu dziennego lub całodobowego dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Centrum miałoby się mieścić w budynku dawnego oddziału wewnętrznego rydułtowskiego szpitala. Do pozyskania środków na stworzenie takiego centrum Powiat Wodzisławski i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie podchodziły czterokrotnie. Do tej pory jednak nie udało się pozyskać środków. Co najważniejsze, dyrektor Chroszcz z Urzędu Wojewódzkiego zadeklarował wolę współpracy i wspierania nadal Powiatu w staraniach na rzecz utworzenia w powiecie kolejnego ośrodka na rzecz osób z niepełnosprawnościami 25 plus. Podkreślał też dobrą współpracę ze starostą Leszkiem Bizoniem oraz Powiatową Społeczną ds. Osób Niepełnosprawnych.

Na końcu spotkania zwrócono uwagę na potrzebę edukacji społeczeństwa w temacie niepełnosprawności. Mówiono, aby informować o godności osób niepełnosprawnych i aby ich nie stygmatyzować. Kolejne tego typu spotkanie ma się odbyć za kilka miesięcy. Wtedy też najważniejsza będzie odpowiedź na pytanie, które z wypracowanych podczas spotkania zmian, udało się wprowadzić w życie.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202420:05

Zaczynają się prace na ul. Głożyńskiej i ul. Rymera w Radlinie

Zaczynają się prace na ul. Głożyńskiej i ul. Rymera w Radlinie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności26 marca 202420:14

Droga łączącą Uchylsko i Olzę do modernizacji

Droga łączącą Uchylsko i Olzę do modernizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport27 marca 202410:45

Burmistrz Rydułtów z wizytą w KS Stein Academy

Burmistrz Rydułtów z wizytą w KS Stein Academy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. KS Stein Academy
Aktualności27 marca 202418:13

Gala Kultury i Sportu Powiatu Wodzisławskiego [FOTO]

Gala Kultury i Sportu Powiatu Wodzisławskiego [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.