Zajmą się problemem przemocy w rodzinie

„Dzieciństwo bez przemocy 11 lat później” – to tytuł interesująco zapowiadającej się konferencji, która odbędzie się 25 października. Inicjatorem wydarzenia jest Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
To odniesienie do konferencji sprzed 11 laty, które ma na celu sprawdzenie tego, co zmieniło się w sposobie postrzegania istotnego problemu przemocy w rodzinie. Konferencja przebiegać będzie pod patronatem Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego i Burmistrza Radlina.
Wszechstronna weryfikacja
– Część konferencji poświęcona zostanie analizie ankiet, jakie przygotowujemy – mówi Anna Majdowska-Ryszka pracownik Biura Kultury, Sportu i Zdrowia, członek Zespołu Interdyscyplinarnego. Do weryfikacji zagadnienia posłużą dwa rodzaje ankiet. Pierwsze trafią do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Będą dostosowane do ich wieku. Drugie trafią do grona profesjonalistów, a więc między innymi do pracowników socjalnych, pedagogów i dzielnicowych. – Chcemy w ten sposób sprawdzić poziom ich wiedzy, w tym znajomość regulacji prawnych i tego, co wiąże się z omawianym zagadnieniem – podkreśla Majdowska-Ryszka. – W poprzednim badaniu ocena nie była zbyt pozytywna – dodaje.
Dodatkowo o swojej pracy i zakresie działań opowiedzą pracownicy sześciu instytucji: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Komendy Powiatowej Policji, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego „Dziupla”. Ta ostatnia zorganizowała dla podopiecznych konkurs plastyczny „Dzieciństwo bez przemocy”. Najlepsza praca stanie się inspiracją plakatu Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Coraz więcej wniosków trafia do komisji
- Zgromadzony materiał pomoże nam w pracy. Ankiety, choć będą w pełni anonimowe, mogą zasygnalizować problem a my będziemy mogli działać, w tym edukować – zaznacza członek zespołu interdyscyplinarnego. – Pod tym względem mamy jeszcze sporo do zrobienia. Kiedyś przemoc utożsamiana była wyłącznie z działaniem fizycznym. A przecież pod tym pojęciem kryje się przemoc ekonomiczna, emocjonalna i seksualna – wymienia. Jak dodaje, coraz więcej pism i wniosków trafia do rąk komisji zespołu. Aktualnie prowadzonych jest ponad 200 „Niebieskich Kart”. Wiele aktów przemocy ujrzało światło dzienne. Jednak są rodziny, których dramat rozgrywa się wyłącznie w obrębie czterech ścian.
Pomysł powołania zespołu okazał się bardzo dobrym rozwiązaniem. Przepływ informacji pomiędzy instytucjami zajmującymi się omawianym zagadnieniem jest znacznie lepszy. – Razem łatwiej znaleźć rozwiązanie. Każdy doradza poprzez pryzmat własnego doświadczenia. To pomoc kompletna – przekonuje Anna Majdowska-Ryszka.
UM Wodzisław Śl.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz