Projektanci zadbają o przestrzeń publiczną Radlina

Rozpoczęła się druga edycja „Design w terenie". Podczas siedmiodniowych warsztatów uczestnicy pod okiem uznanych projektantów będą rozwiązywać problemy związane z przestrzenią publiczną Radlina. Grupa młodych projektantów będzie miała za zadanie stworzyć koncepcję zagospodarowania i aktywizacji kluczowych miejsc w przestrzeni publicznej miejscowości.
Studenci kierunków projektowych śląskich uczelni pod okiem ekspertów na siedem dni zamieszkają w Radlinie, starając się jak najlepiej poznać gminę. Wywiady, konsultacje, ankiety i rozmowy z władzami gminy oraz mieszkańcami będą pierwszym krokiem w procesie projektowym. Zespół „Design w terenie" kładł będzie nacisk na te rozwiązania, które odpowiadać będą lokalnym potrzebom.
Efektem warsztatów będą propozycje rozwiązań konkretnych problemów, pełna dokumentacja i opis koncepcji projektowych, które później władze gminy będą mogły wdrożyć.
Do projektu zgłosiło się 13 gmin. Jury, jako miejsce, gdzie odbędą się warsztaty, wybrało gminę Radlin. Aplikując o udział w projekcie, władze gminy zwróciły uwagę na XIX-wieczną kolonię „familoków" zaprojektowanych przez słynnych niemieckich architektów modernistycznych, m.in. W. Müllera, H.Poelziga i A. Bechera. Radlińska kolonia „Emma" (bo taką nazwę posiadała przed wojną) to zespół unikalnych w regionie budynków.
„Niestety idea kolonii jako otwartego „osiedla-ogrodu" przez lata odeszła w zapomnienie. Kolonia nie spełnia dziś swej dawnej socjologicznej funkcji, nie integruje mieszkańców. Dokonująca się restrukturyzacja górnictwa sprawiła, że obiekty mogące pełnić funkcję miejskiej starówki stały się zwykłymi spółdzielczymi obiektami mieszkalnymi. Część obiektów po przejściu w prywatne ręce, jest dziś bardzo zaniedbana i psuje ogólny krajobraz dzielnicy" - czytamy w materiałach aplikacyjnych.
Władze Radlina uważają, że „odpowiednie wykorzystanie potencjału Kolonii Emma mogłoby skutkować powstaniem atrakcji na miarę katowickiego Nikiszowca. Przede wszystkim jednak pomogłoby budować regionalną tożsamość, burzyć narosłe przez lata stereotypy i odkrywać na nowo zapomniane piękno śląskiej architektury".
„Design w terenie" jest elementem projektu: „Design Silesia II"; projektu systemowego Samorządu Województwa Śląskiego zaplanowanego do realizacji w ramach Poddziałania 8.2.2 Regionalne Strategie Innowacji PO KL. Wszystkie podjęte działania finansowane są ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany jest przez ASP w Katowicach. Uroczyste otwarcie warsztatów odbędzie się dzisiaj, w poniedziałek 24 września o godz. 17.00. Wernisaż zaplanowano na piątek 28 września w Radlinie, także o godz.17.00.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz