Czy można dostać dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę?

Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej MOJA WODA dedykowany jest dla osób zainteresowanych wykorzystywaniem wód opadowych i roztopowych.
Przy średnich opadach w ciągu 15 minut z dachu o powierzchni 100 m2 możemy zebrać 200 litrów wody (wielkość przeciętnej wanny). W ciągu roku jesteśmy w stanie zebrać nawet kilkanaście metrów sześciennych.
Deszczówka nie nadaje się do picia i przygotowywania posiłków. Jest to woda miękka, kwaśna o pH=6 oraz nie zawiera magnezu i wapnia. Można ją używać do celów gospodarczych np. podlewania roślin, mycia pojazdów, tarasów czy kostki brukowej, napełniania basenów, spłukiwania toalety a nawet prania (np. tekstyliów ogrodowych).
W Polsce retencjonuje się ok. 6 % wody (w skrócie retencja to gromadzenie wody z zamiarem jej późniejszego wykorzystania).
Polska należy do krajów o najniższych zasobach wodnych w całej UE. Jesteśmy poniżej „stresu wodnego" (na jednego mieszkańca przypada od 1 do 1,6 tys. m3 rocznie zmagazynowanej wody), który wynosi 1700 m3 wody na mieszkańca na rok (stresem wodnym określa się zagrożenie niedoborem wody).
Jednym ze sposobów na poprawienie obecnego stanu są programy wspieranie "małej retencji", czyli niewielkich zbiorników na wody opadowe i roztopowe w gospodarstwach domowych.
Dofinansowanie można wykorzystać na zakup, montaż, instalacja i uruchomienie:
- zbiornika na wodę opadową o pojemności min. 2 m;
- instalacji rozsączającej;
- przewodów odprowadzających wodę z rynien do zbiornika;
- elementów do nawadniania lub innego wykorzystania gromadzonej deszczówki;
- elementów pozwalających na zagospodarowanie opadów na terenie działki (np. oczek wodnych).
W ramach programu NIE OTRZYMAMY natomiast dofinansowania do wymiany rynien czy ewentualnej dokumentacji projektowej i budowlanej.
Program Moja Woda wystartował w 2020, zakończenie przewidziano na rok 2024. W roku 2022 naboru w ogóle nie uruchomiono. Obecnie trwają prace nad kolejnym naborem. Można podejrzewać, iż w IV kwartale 2023 r. zostanie uruchomiony ostatni, a w najlepszym wypadku przedostatni nabór wniosków do tego programu.
Dokładne kwoty dofinansowaniaw tegorocznej edycji nie są jeszcze znane. Jeżeli będą to sumy podobne do tych z lat poprzednich, to będzie można uzyskać maksymalnie 5 000 zł (nie więcej niż 80 % całości inwestycji). Minimalna wartość całego przedsięwzięcia będzie musiała przekraczać 2000 zł.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz