Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 października 202318:09

Król puszczy wrócił nad górną Odrę. Żubrowisko w Raciborzu Brzeziu zasiedlone [FOTO i WIDEO]

Król puszczy wrócił nad górną Odrę. Żubrowisko w Raciborzu Brzeziu zasiedlone [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Podskok, Pontycja, Potulanka II i Pośmiewna - jeden byk i trzy krowy z Jankowic zajęły, 06.10., żubrowisko w Raciborzu-Brzeziu. Jego utworzenie łącznie z ośrodkiem edukacyjnym to inicjatywa wiceministra Michała Wosia, z leśnikami współgospodarza uroczystości. Zobaczcie ten moment na wideo.

Cztery żubry z Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach, należącego do Nadleśnictwa Kobiór, przyjechały do Raciborza z końcem września, przeszły kwarantannę, a 6.10., w południe, weszły na 10-hektarowe żubrowisko, zajmujące las w Raciborzu-Brzeziu, na granicy z Pogrzebieniem. Powitanie żubrów, bo tak nazwano uroczystość, to pierwszy etap inwestycji Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Rybnik w naszym mieście. Wiosną będzie gotowy ośrodek edukacyjny. Już teraz można spacerować leśną ścieżką o długości 1,5 km wokół zagrody żubrów i wypatrywać osobników. Docelowo ma ich być 10. - Pierwszy akt prokreacji już się odbył - mówił dziś nadleśniczy z Rybnika, Tomasz Olszewski. Żubry z Brzezia mają swoich stałych opiekunów, poza normalną karmą w postaci mieszanki zbóż i wody, lubią też korzonki, marchewki, buraki, kasztany i żołędzie. 

W uroczystości powitania żubrów udział wzięli wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który jeszcze jako minister środowiska zainicjował tworzenie brzeskiego żubrowiska, dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica oraz dyrektor regionalny Damian Sieber, a także prof. Wanda Olech-Piasecka, uznawana za światowy autorytet w kwestii hodowli żubrów. To ona wskazała miejsce, gdzie powinna powstać zagroda. Obejmuje pagórkowaty teren z żyzną glebą, pełen roślin wchodzących w skład menu tych zwierząt.

- Nowopowstała zagroda żubrów wpisuje się w plan ochrony żubrów. Dzięki przeniesieniu żubrów z ośrodka w Jankowicach, powstaje nowe stado tych zwierząt, co minimalizuje dla nich różne zagrożenia i ogranicza przenoszenie się chorób. Mają one destrukcyjny wpływ na przegęszczone populacje żubra europejskiego. Powstanie nowej zagrody polepszy warunki zarówno dla żubrów w Nadleśnictwie Kobiór, jak i naszych – brzeskich. Warte podkreślenia jest także to, że nawiązuje to do dawnych dziejów, kiedy w lasach okalających Racibórz były spotykane tak jak dziś: jelenie, sarny i dziki, ale także tury, niedźwiedzie i właśnie żubry.
Sprowadzenie żubrów na teren Nadleśnictwa Rybnik to także doskonała okazja do pokazania społeczeństwu jak ważna jest funkcja edukacyjna i społeczna lasu dla Lasów Państwowych. Szacuje się, że na terenie Nadleśnictwa Rybnik mieszka ponad pół miliona mieszkańców. Dzięki utworzeniu Pokazowej Zagrody Żubrów i okalającej je ścieżki edukacyjnej powstaje kolejne miejsce, gdzie można uczyć się o lesie, ochronie przyrody i naturze na świeżym powietrzu - informują Lasy Państwowe w specjalnie wydanej, okolicznościowej publikacji.

Jak dotrzeć?

mapa_dojazdu

Regulamin korzystania ze ścieżki edukacyjnej

1. Wszystkie osoby korzystające ze ścieżki edukacyjnej:
a) Przestrzegają przepisów zawartych w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach.
b) Zapoznają się z regulaminem, jak również do przestrzegania jego postanowień.
c) Utrzymują ład i porządek w trakcie korzystania ze ścieżki oraz za pozostawiają porządek i czystość po zakończeniu pobytu.

2. Na terenie ścieżki edukacyjne, zabrania się:
a) hałasowania,
b) korzystania z rowerów oraz innych pojazdów mechanicznych,
c) zrywania roślin oraz niszczenia drzew,
d) dokarmiania żubrów,
e) wyprowadzania psów,
f) przechodzenia przez ogrodzenie,
g) schodzenia z wyznaczonego szlaku,
h) korzystania z otwartego ognia,
i) palenia papierosów oraz innych produktów tytoniowych,
j) niszczenia urządzeń turystycznych, znaków lub tablic.

3. Ścieżka edukacyjna służy osobom indywidualnym i grupom zorganizowanym.

4. Korzystanie ze ścieżki jest bezpłatne.

5. Każdy dorosły uczestnik korzysta ze ścieżki edukacyjnej na własną odpowiedzialność
a osoby niepełnoletnie, o ograniczonej lub nie posiadające zdolności do czynności prawnych na odpowiedzialność opiekuna. Za ewentualne wypadki na ścieżce odpowiadają użytkownicy. W razie wypadku należy niezwłocznie wezwać pomoc (numer alarmowy 112)

6. Opiekunowie grup zorganizowanych dzieci, młodzieży i dorosłych są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych.

7. Osoby niszczące urządzenia edukacyjne oraz pozostałe wyposażenie ścieżki lub ich opiekunowie prawni ponoszą odpowiedzialność materialną za wyrządzone szkody.

8. W czasie burz i silnych wiatrów korzystający ze ścieżki edukacyjnej powinni opuścić teren leśny i udać się w bezpieczne miejsce.

9. Nadleśnictwo Rybnik nie odpowiada za ukąszenia oraz inne nieprzewidziane zdarzenia wynikłe na skutek spotkania z dzikimi zwierzętami.

10. Podczas opadów deszczu i w warunkach wysokiej wilgotności lub śniegu należy zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość śliskiego podłoża.

11. Podczas wędrówki po naszej ścieżce edukacyjnej pamiętajmy o przestrzeganiu ustanowionych zasad co pozwoli na zachowanie tego terenu w nienaruszonym stanie. W zamian możemy oczekiwać, że przyroda pozwoli nam mile spędzić czas, będziemy ją poznawać i podziwiać jej piękno.

Autor: g.waw, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Sport27 kwietnia 202423:54

Emocje w Bełsznicy. Rozwój górą [FOTO]

Emocje w Bełsznicy. Rozwój górą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

27 kwietnia, w słoneczne, aczkolwiek wietrzne sobotnie popołudnie na boisku w Bełsznicy doszło do starcia pomiędzy miejscowym Rozwojem a zespołem z Krzanowic. Było to spotkanie XXI kolejki A klasy Podokręgu Racibórz.

(greh)
Reklama
Sport27 kwietnia 202423:37

Czarni Gorzyce bez punktów w Raciborzu [FOTO]

Czarni Gorzyce bez punktów w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

Wiele emocji dostarczyło sobotnie (27.04.) spotkanie wyjazdowe Czarnych Gorzyce z coraz lepiej radzącą sobie Unią Racibórz.

opr. (greh), fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Sport28 kwietnia 202419:30

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W trakcie weekendu nie zabrakło sportowych emocji. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.