Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 lutego 202412:53

Uczniowie z Rybnika i Wodzisławia Śląskiego w Explory 2024

Uczniowie z Rybnika i Wodzisławia Śląskiego w Explory 2024 - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Talenty ze Śląska w półfinale prestiżowego konkursu dla młodych badaczy. Startuje Explory 2024. Wśród uczestników uczniowie z Rybnika, Czerwionki-Leszczyn i Wodzisławia Śląskiego.

Mają zaledwie po kilkanaście lat, a już zmieniają swoje otoczenie. Ich projekty zachwycają i zadziwiają. Program Explory to szansa na pokazanie innowacyjnych pomysłów szerszej publiczności oraz skonfrontowanie ich z ekspertami. Pod koniec stycznia ruszyła XIII edycja największej w Polsce inicjatywy wpierającej utalentowaną młodzież. Do najnowszego sezonu uczniowie z całego kraju zgłosili rekordową liczbę 323 projektów, z których 161 weźmie udział w Półfinale Konkursu Explory 2024. Wśród nich 24 ze Śląska. Kolejny etap już wiosną.

Pod koniec stycznia 2024 Explory otworzyło online (na swoim Facebooku) najnowszy, XIII sezon Programu. Właśnie wtedy ogłoszona została lista 161 projektów z całej Polski, zakwalifikowanych do Półfinału dla młodych wynalazców i innowatorów. W tym gronie znalazły się 24 pomysły ze Śląska, m.in. stworzenie mapy zanieczyszczeń atmosfery czy inteligentny system zarządzania ruchem wahadłowym na drogach. Nowa edycja to kolejna okazja dla młodzieży w wieku 13-20 lat m.in. na rozwijanie projektów naukowych, badawczych i inżynierskich, szansa na udział w kreatywnych warsztatach i inspirujących wykładach, możliwość pozyskania dofinansowania na wsparcie projektu czy wyjazdy z polskimi delegacjami na konkursy międzynarodowe.

Dla uczestników programu, głównym punktem jest Konkurs Explory. W gronie zakwalifikowanych do wiosennego półfinału znalazł się m.in. projekt „Microbiological Rocket Sonde”, czyli stworzenie sondy wystrzelonej w rakiecie z ekologicznym napędem paliwa hybrydowego. Zadaniem sondy ma być zbieranie próbek składu mikrobiologicznego atmosfery i tworzenie mapy zanieczyszczeń na ogólnodostępnej stronie internetowej. Autorami pomysłu są Franciszek Rudzki, Michał Czechowski i Seweryn Pacer z Jastrzębia-Zdroju. Z kolei Artur Nowak, Wojciech Wróblewski oraz Robert Zarzecki z tego samego miasta, do konkursu zgłosili się z propozycją specjalnego systemu złożonego z kamer, sygnalizatorów i sztucznej inteligencji do zarządzania ruchem wahadłowym na drogach, który ma zwiększać bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Pozostali uczniowie m.in. z Sosnowca, Zabrza, Gliwic czy Katowic, skupiali się też na tematach wokół ekologii oraz innowacyjnych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami.

- Bardzo się cieszymy, że XIII edycję Programu Explory rozpoczęliśmy rekordem zgłoszeń do Konkursu Explory - tłumaczy Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory. -Wybór najciekawszych projektów spośród puli tak świetnych pomysłów nie był łatwy, ale mamy pewność, że zakwalifikowane projekty wyróżniają się innowacyjnością i kreatywnością, a ich autorzy to talenty z największym potencjałem. Cieszymy się, że na tej liście nie zabrakło projektów ze Śląska. Nie możemy doczekać się rozwoju prac naszych uczestników i już pracujemy nad kwietniowym wydarzeniem - dodaje.

Oprócz tego, podczas otwarcia sezonu Explory, zaprezentowane zostały plany na najbliższą edycję. W harmonogramie pojawiły się m.in. programy wsparcia (program mentoringowy i powracający po latach program stażowy) czy szkolne festiwale naukowe. Ogłoszoną nowością ma być czerwcowy „Explory Tour” po Polsce, podczas którego kilka miast w kraju odwiedzi żółty bus Explory, by wspólnie z przedstawicielami samorządów, partnerami oraz młodzieżą, tworzyć pomysły na innowacyjne rozwiązania dla lokalnych problemów i wyzwań.

Całość wydarzenia, transmitowanego na Facebooku Explory, zakończyła rozmowa Laureatów z 2021 i 2023 roku – Martyny Łuszczek i Piotra Węgrzyna – ich projektowe historie i osiągnięcia miały pomóc tegorocznym uczestnikom konkursu w zachęceniu ich do dalszej pracy nad własnymi pomysłami.

Organizatorem Programu Explory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Z naszego regionu w konkursie startują:

- Paweł, Mikołaj, Karolina Warnicka - Analiza generowania tras ruchu dla osób o specjalnych potrzebach na podstawie zdjęć 360° w sieci - Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku op. Maciej Sajkowski;

- Łukasz Szymura, Wiktoria Hoffman, Amelia Zemela - Sanatorium dla pszczół - Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach, op. Małgorzata Szymura;

- Maurycy Frydecki, Przemek Bortlik - Inteligentny czujnik obecności człowieka w automatyce domowej - Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, op. Wiesław Pawlica.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202420:39

Nowe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów

Nowe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.