Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 maja 202411:50

20 lat Polski w UE: Pałac Dietrichsteinów

20 lat Polski w UE: Pałac Dietrichsteinów - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Pałac Dietrichsteinów to jedna z najstarszych klasycystycznych budowli w Polsce. Perełka ziemi wodzisławskiej. Ten zabytek odzyskał swój dawny blask wskutek pozyskanych środków zewnętrznych. Między innymi dzięki 13,53 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej dziś z dumą Wodzisław Śląski może się chwalić tym zmodernizowanym obiektem. Zapoznaj się z jedną z kilkuset inwestycji, która powstała w mieście dzięki środkom z UE.

Po wymagających staraniach miasta o kompleksową modernizację Pałacu Dietrichsteinów, marzenia nareszcie się spełniły. W 2018 roku Miasto Wodzisław Śląski dowiedziało  się, że jedna z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w Polsce zostanie wyremontowana dzięki zdobytym środkom unijnym. Dofinansowanie z uwzględnieniem budżetu państwa wyniosło wówczas 11 150 445,72 zł, czyli 95 proc. kosztów całej inwestycji. Już 5 października wspomnianego roku wyłonionemu w przetargu wykonawcy został przekazany plac budowy.

Prace

W ramach projektu zostały przeprowadzone prace konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne obiektu. Działania te przyczyniły się do realizacji celu głównego projektu, jakim było zwiększenie atrakcyjności pałacu i znajdującego się w nim Muzeum, a poprzez to również do zwiększenia atrakcyjności Wodzisławia Śląskiego.

Przedmiotem inwestycji był remont konserwatorski pałacu w zakresie elewacji, przebudowy i rozbudowy dachu - rekonstrukcji dachu łamanego, adaptacji poddasza, budowy szybu windowego, klatek schodowych oraz adaptacji części pomieszczeń na nowe funkcje, takie jak np. sala koncertowa z zapleczem, wraz z przebudową schodów do pałacu oraz budową podjazdów dla niepełnosprawnych.

Główną ideą projektową było odtworzenie przypuszczalnego wyglądu pałacu Dietrichsteinów i nadanie mu bardziej reprezentacyjnej formy poprzez zastosowanie dachu mansardowego z lukarnami. Dach został odtworzony w oparciu o podobne do oryginalnych obiekty i motywy architektoniczne. Zastosowanie dachu mansardowego pozwoliło na pełniejsze wykorzystanie powierzchni poddasza. Projektanci zaplanowali dach mansardowy typu polskiego, z wysokim przełamaniem oraz przełamaniem dolnej połaci. W przełamaniu mansardy można zlokalizować otwory dla wylotów i wlotów systemów wentylacji i klimatyzacji. W dachu, w dolnej części, zaprojektowano lukarny z dachem pulpitowym jednospadowym, a w górnej części wole oka.

Fantastyczne informacje

We wrześniu 2021 roku miasto otrzymało informację, że w remontowanym Pałacu Dietrichsteinów powstanie SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. To jeden z programów realizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki za pośrednictwem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. W ramach programu, Kopernik miał przekazać wodzisławskiemu zabytkowi Wystawę - kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania oraz Majsternię - wskazówki do stworzenia przestrzeni, a także zestawy zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami.

Kilkunastomilionowe dofinansowanie

W modernizację budynku miasto zainwestowało ponad 18,5 mln zł, z czego dotacja unijna pozyskana w 2018 r. to 12 mln zł wraz z środkami krajowymi. Przed ponownym otwarciem zaplanowanym na lipiec 2022 roku, udało się zwiększyć kwotę dofinansowania o niemal 4 mln zł. Pełna kwota wyniosła 15 116 565, 83 zł w tym 13 525 348, 38 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i 1 591 217, 46 zł z budżetu państwa.

Ponowne otwarcie Pałacu

Ostatni weekend lipca 2022 roku, zgodnie z przewidywaniami, przeszedł do lokalnej historii jako magiczny. W dniach od 30 do 31 lipca mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego mogli wreszcie, po 4 latach całkowitej rewitalizacji, ponownie zagościć w niekwestionowanej perełce ziemi wodzisławskiej, Pałacu Dietrichsteinów. Obecnie Pałacem Dietrichsteinów w całości zarządza Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Przeznaczenie pomieszczeń

Parter pałacu w całości jest kondygnacją muzealną. W tym miejscu zostały wyeksponowane wystawy stałe, uwzględniające historię miasta i regionu.

Piętro I, które w przeszłości było częścią administracyjną i udzielano tam ślubów, po modernizacji służy wodzisławianom w innym celu. Obiekt zyskał sale reprezentacyjną i koncertową, w których realizowane są spotkania oraz konferencje, a także koncerty na 100-150 osób oraz sale wystawiennicze z wystawami czasowymi poświęconymi historii Wodzisławia Śląskiego.

Na kolejnym piętrze znajdują się pomieszczenia administracyjne oraz Centrum Nauki i Techniki „SOWA”, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W tym miejscu znajduje się również współczesna sala audiowizualna, z zespołem toalet oraz klatką schodową z windą.

Ostatnie piętro służy pracownikom Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, jako sale warsztatowe. Znajdują się tam pracownie opracowania i konserwacji zbiorów, pomieszczenia magazynowe, archiwa i pomieszczenie porządkowe.

Wstęp do Pałacu Dietrichsteinów jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:

poniedziałek: nieczynne,
wtorek: 8:00-14:00,
środa: 8:00-14:00,
czwartek: 8:00-14:00,
piątek: 14:00-20:00,
sobota: 9:00-15:00,
niedziela: 12:00-18:00

aaa.[26]

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności13 czerwca 202413:26

Przedszkolaki w świecie prawa w Radlinie

Przedszkolaki w świecie prawa w Radlinie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama
Aktualności14 czerwca 202410:29

18-letni motocyklista poszkodowany w zdarzeniu w Syryni

18-letni motocyklista poszkodowany w zdarzeniu w Syryni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 czerwca 202410:49

Pracuj w Wydziale Mienia i Nadzoru Właścicielskiego

Pracuj w Wydziale Mienia i Nadzoru Właścicielskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Natalia Maciejek/UM
Reklama
Sport13 czerwca 202412:49

Największe święto radości i przyjaźni w powiecie wodzisławskim za nami [FOTO]

Największe święto radości i przyjaźni w powiecie wodzisławskim za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

11 czerwca na stadionie obok Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim odbyła się po raz dwudziesty Powiatowa Olimpiada dla Osób z Niepełnosprawnościami, która od tego roku nosi imię Tadeusza Skatuły. Jubileuszowa edycja wydarzenia obfitowała w wiele atrakcji. Przede wszystkim jednak po raz kolejny uczestnicy wydarzenia udowodnili, że dobra zabawa, współpraca i przyjaźń mogą być ważniejsze niż rywalizacja o lepszy wynik.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 czerwca 202419:11

Wodzisław Śląski na weekend. Sprawdź program wydarzeń

Wodzisław Śląski na weekend. Sprawdź program wydarzeń - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Dorota Piecha/UM
Aktualności14 czerwca 202418:41

Zdobądź dotację na deszczówkę

Zdobądź dotację na deszczówkę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. unsplash.com
Aktualności14 czerwca 202410:45

Oddaj krew na Wilchwach. Akcja już w niedzielę

Oddaj krew na Wilchwach. Akcja już w niedzielę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/D. Matioszek
Reklama
Reklama
Aktualności14 czerwca 202412:16

Nowoczesny sprzęt trafił na służbę do strażaków

Nowoczesny sprzęt trafił na służbę do strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Kultura i Edukacja14 czerwca 202418:17

Dźwięki Mody. Niezwykły pokaz za nami [FOTO]

Dźwięki Mody. Niezwykły pokaz za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. PSM Wodzisław Śląski
Kultura i Edukacja14 czerwca 202419:00

Gminny Przegląd Piosenki w Skrzyszowie za nami [FOTO]

Gminny Przegląd Piosenki w Skrzyszowie za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

W środę, 12.06., w Skrzyszowie odbył się Gminny Przegląd Piosenki, podczas którego można było podziwiać najlepszych wokalistów i wokalistki z gminy Godów. Po raz pierwszy patronem wydarzenia zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Skrzyszowie został Zbigniew Wodecki.

opr. (greh), fot. FB/Gmina_Godów
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.