Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 czerwca 202418:26

Zmarł ks. Jerzy Dudek. Był emerytowanym proboszczem w Czyżowicach

Zmarł ks. Jerzy Dudek. Był emerytowanym proboszczem w Czyżowicach - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Gorzyce:

- 20 czerwca, w wieku 73 lat, w 48. roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. Jerzy Dudek (rocznik święceń 1977), emerytowany proboszcz parafii Chrystusa Króla w Czyżowicach, a w ostatnich latach mieszkający na terenie parafii św. Antoniego z Padwy w Rybniku - podała Archidiecezja Katowicka.

Śp. ks. Jerzy Dudek urodził się 12 sierpnia 1950 roku w Golejowie jako syn Erwina i Gertrudy zd. Harazim. Jego ojciec pracował w hucie „Silesia”, a matka w Przedsiębiorstwie Budowy Elektrowni w Rybniku; rodzice posiadali gospodarstwo rolne. Został ochrzczony 26 sierpnia 1950 roku w Parafii Chrystusa Króla w Golejowie (w 1977 roku Golejów stał się dzielnicą Rybnika). Tam także, mając 19 lat, przyjął sakrament bierzmowania.

Swoją edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej w Golejowie w 1957 roku. Po jej ukończeniu, od 1964 roku uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Żorach. W 1969 roku zdał egzamin dojrzałości i wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Od września 1973 roku do maja 1974 roku odbywał staż pracy w gospodarstwie rolnym w Kokoszycach, a w sierpniu 1975 roku rozpoczął roczny staż katechetyczny w Parafii Świętego Wojciecha w Radzionkowie. Studia filozoficzno-teologiczne zakończył obroną pracy magisterskiej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie w 1976 roku.

Święcenia diakonatu otrzymał 7 marca 1976 roku w Katowicach-Panewnikach, a święcenia prezbiteratu 7 kwietnia 1977 roku w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Szafarzem święceń był bp Herbert Bednorz.

Pierwszym miejscem posługiwania księdza Jerzego Dudka jako wikariusza była Parafia Świętego Franciszka w Wapienicy (1977-1979). Kolejnymi placówkami posługi wikariuszowskiej były: Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Boronowie (1979-1982), Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Wodzisławiu Śląskim-Wilchwach (maj-grudzień 1982), Parafia św. Jana Nepomucena w Przyszowicach (1982-1985), Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszowie-Krzyżkowicach [wtedy Wodzisław Śląski-Krzyżkowice] (1985-1987), Parafia Bożego Narodzenia w Rudzie Śląskiej-Halembie (1987-1990), Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie (1990-1991), Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Miasteczku Śląskim (wrzesień-grudzień 1991), Parafia Świętej Jadwigi Śląskiej w Rybniku (1991-1995).

W 1995 roku został mianowany administratorem Parafii Chrystusa Króla w Czyżowicach. Rok później objął w tej parafii urząd proboszcza. Ksiądz Jerzy Dudek w czasie posługi w Czyżowicach prowadził budowę nowego kościoła, a także zadbał o rozbudowę probostwa i cmentarza. W 2016 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Rybniku.

Zmarł 20 czerwca 2024 roku, w wieku 73 lat, w 48. roku kapłaństwa. Msza święta eksportacyjna została odprawiona 24 czerwca 2024 roku w Parafii Świętego Antoniego z Padwy w Rybniku. Jego pogrzeb odbędzie się 25 czerwca 2024 roku w Parafii Chrystusa Króla w Czyżowicach, gdzie zostanie pochowany.

Autor: Archidiecezja Katowicka, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 stycznia 202611:10

Trwają nabory do Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim

Trwają nabory do Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności26 stycznia 202622:50

Lodowisko miejskie w Rodzinnym Parku Rozrywki zamknięte do odwołania

Lodowisko miejskie w Rodzinnym Parku Rozrywki zamknięte do odwołania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Aktualności27 stycznia 202613:11

Zmiany na linii 50 Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

Zmiany na linii 50 Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności28 stycznia 202611:26

Niewybuchy na dawnym targowisku miejskim w Wodzisławiu Śląskim

Niewybuchy na dawnym targowisku miejskim w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Aktualności27 stycznia 202612:37

34. finał WOŚP w Wodzisławiu Śląskim. Mieszkańcy znów pokazali wielkie serca

34. finał WOŚP w Wodzisławiu Śląskim. Mieszkańcy znów pokazali wielkie serca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności26 stycznia 202611:22

Rusza nowy kurs bachaty w Wodzisławskim Centrum Kultury

Rusza nowy kurs bachaty w Wodzisławskim Centrum Kultury - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Aktualności26 stycznia 202623:05

Samorządy alarmują w sprawie sytuacji ochrony zdrowia

Samorządy alarmują w sprawie sytuacji ochrony zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności26 stycznia 202622:45

Policjanci zabezpieczali 34. finał WOŚP

Policjanci zabezpieczali 34. finał WOŚP - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 stycznia 202612:26

Tanecznym krokiem odliczali do matury [FOTO i WIDEO]

Tanecznym krokiem odliczali do matury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności28 stycznia 202614:45

ZUS wysyła deklaracje PIT za 2025 r.

ZUS wysyła deklaracje PIT za 2025 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Aktualności28 stycznia 202610:48

Lodowisko Miejskie w Wodzisławiu Śląskim ponownie dostępne dla mieszkańców

Lodowisko Miejskie w Wodzisławiu Śląskim ponownie dostępne dla mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.