Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 lipca 202417:10

Wspólna strategia dla Odry. Spotkanie z przedstawicielami nadodrzańskich WFOŚiGW

Wspólna strategia dla Odry. Spotkanie z przedstawicielami nadodrzańskich WFOŚiGW - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Przeciwdziałanie zanieczyszczeniu rzeki Odry i wspólna strategia działań – to główny temat spotkań ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z przedstawicielami pięciu nadodrzańskich Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prezesem i zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewodą Dolnośląskim i Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego. Spotkanie, zorganizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odbyło się 9 lipca 2024 r. we Wrocławiu.

Rząd podejmuje systemowe działania, mające na celu usunięcie pierwotnych przyczyn katastrofy Odry w 2022 r. Obejmują one zarówno rozwiązania legislacyjne, jak i środki techniczne związane z odsalaniem.

MKiŚ monitoruje sytuację na Odrze oraz koordynuje międzyresortowe prace związane z utworzeniem kompleksowego systemu zarządzania ryzykiem pojawiania się toksycznych zakwitów „złotej algi”. W tych pracach biorą udział przedstawiciele resortu infrastruktury, przemysłu, rolnictwa, MSWiA oraz odrzańskich urzędów wojewódzkich, w tym dolnośląskiego w ramach cotygodniowych spotkań Międzyresortowego Zespołu ds. Odry.

Głównym narzędziem do bieżącego monitorowania ryzyka powstania zakwitu „złotej algi” jest monitoring interwencyjny przeprowadzany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dane dotyczące poziomu zagrożenia oraz liczebności „złotej algi” są udostępnione na stronie internetowej gov.pl/web/odra. Umożliwia zwiększenie transparentności oraz zapewnianie udziału zainteresowanym stronom.

Powstała Wspólna strategia NFOSiGW i WFOŚiGW na lata 2025-2028, teraz powstają indywidualne strategie, temat Odry będzie także w nich uwzględniony.

Spotkanie z WFOŚIGW

- Mimo zagrożenia powstrzymaliśmy kolejną katastrofę na Odrze na skalę, jaka miała miejsce w 2022 r. To wynik prac sztabu odrzańskiego i współpracy na różnych poziomach instytucjonalnych i międzyresortowych. Czas od zarządzania kryzysowego, które zastałam w MKiŚ, przejść do rozwiązywania systemowego problemu - powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska.

Jak podkreślała, po katastrofie z 2022 roku Odra potrzebuje całego pakietu systemowych działań, zarówno legislacyjnych, jak i doraźnych rozwiązaniach technicznych.

- Dlatego z przedstawicielami nadodrzanskich WFOŚiGW rozmawiamy o tym, jakie wspólne działania możemy podjąć i podejmujemy dla Odry - podkreśliła ministra.

W trakcie dyskusji poruszono m.in. kwestię podejmowanych działaniach legislacyjnych i wdrażanych środkach mających na celu obniżenie poziomu zasolenia rzeki. Podniesiono także kwestie poprawy warunków hydrologicznych Ordy i jej dopływów, odbudowy ichtiofauny rzeki oraz obniżenia zawartości biogenów w wodach rzeki.

- Cel jest jasny, chcemy czystej Odry. Pracujemy nad zmniejszeniem zasolenia, renaturyzacją i zmniejszeniem ilości zanieczyszczeń, które trafiają do rzeki. To skomplikowany proces, ale razem to zrobimy - mówiła ministra.

Wspólna strategia działań
W trakcie spotkania przedstawiciele NFOŚiGW i WFOŚiGW dyskutowali także o wdrażaniu Wspólnej strategii działań na lata 2025-2028 oraz przygotowaniu indywidualnych Strategii działań NFOŚiGW i Strategii działań WFOŚiGW.

W spotkaniach udział wzięli przedstawiciele Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Opolu, Zielonej Górze, Szczecinie i Katowicach, a także prezes zarządu NFOŚiGW Dorota Zawadzka i zastępca prezesa NFOŚiGW Robert Gajda, Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz.

Dyskusja o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem Odry

W dalszej części w spotkaniach szefowa resortu klimatu i środowiska uczestniczyła także w dyskusji na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem Odry.

W debacie głos zabrali m.in. Prezes Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg we Wrocławiu, Dyrektor PZW Okręg we Wrocławiu, Prezes Zarządu Fundacja Ekorozwoju FER, Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Usług Wodnych oraz Dyrektor RZGW we Wrocławiu.

Autor: NFOŚiGW, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202422:52

Czołowe zderzenie na Rybnickiej spowodowało ogromne utrudnienia

Czołowe zderzenie na Rybnickiej spowodowało ogromne utrudnienia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.