Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 stycznia 201310:44

Od 2013 roku łatwiej o zameldowanie

Od 2013 roku łatwiej o zameldowanie - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Mszana:

Od 1 stycznia 2013 r. kwestie związane z obowiązkiem meldunkowym można załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie. Od Nowego Roku nie trzeba najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim móc się zameldować. Wszystkie te czynności wykonamy w tym samym urzędzie, w którym będziemy dokonywać meldunku.

Ułatwienia w kwestiach meldunkowych przewiduje ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Od 1 stycznia 2013 r. zniesione zostały niektóre zapisy dotyczące obowiązku meldunkowego. Zgodnie z nowymi przepisami nie musimy najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim urzędzie móc się zameldować. Wszystkie te czynności wykonamy w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu.

Od Nowego Roku przy dokonywaniu meldunku, nie ma obowiązku podawania informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania książeczki wojskowej. Zniesione zostają również sankcje karne m.in. dla obywateli polskich czy obywateli UE, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Obecnie, zgodnie z przepisami, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego grozi m.in. grzywna.

Dłuższy będzie także termin na zgłoszenie meldunku. Z 4 dni, termin został wydłużony do 30 dni.

Zgodnie z oczekiwaniami obywateli można dopełnić formalności meldunkowych w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika. Oznacza to, że ustanowiony przez nas pełnomocnik będzie mógł nas m.in. zarówno zameldować, jak i wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego, trwającego ponad 3 miesiące.

Ponadto od 1 stycznia 2013 roku zniknął obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nie przekraczający trzech miesięcy.

Właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie mają obowiązku weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Nie ma także obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów.

Zgodnie z ustawą obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem stycznia 2016 roku.

Źródło: Urząd Gminy Mszana

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności3 marca 202613:13

Zdarzenie drogowe w Rydułtowach. Kierowca zasłabł i uderzył w latarnię

Zdarzenie drogowe w Rydułtowach. Kierowca zasłabł i uderzył w latarnię - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności3 marca 202616:33

Czasowe zamknięcie odcinka drogi wojewódzkiej nr 932 w Marklowicach

Czasowe zamknięcie odcinka drogi wojewódzkiej nr 932 w Marklowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 marca 202613:05

KSeF w praktyce. Marcowe szkolenia dla przedsiębiorców i branż w Wodzisławiu Śląskim

KSeF w praktyce. Marcowe szkolenia dla przedsiębiorców i branż w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Kultura i Edukacja2 marca 202623:00

Słowo w centrum uwagi. Ruszają eliminacje do 71. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Słowo w centrum uwagi. Ruszają eliminacje do 71. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności3 marca 202611:32

Stypendia i nagrody dla artystów. Wnioski do 15 kwietnia

Stypendia i nagrody dla artystów. Wnioski do 15 kwietnia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 marca 202616:09

Pałac Dietrichsteinów jako przestrzeń twórczych eksperymentów – muzeum z ministerialnym wsparciem

Pałac Dietrichsteinów jako przestrzeń twórczych eksperymentów – muzeum z ministerialnym wsparciem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Aktualności4 marca 202612:02

Nowe wzory wniosków budowlanych obowiązują od 4 marca

Nowe wzory wniosków budowlanych obowiązują od 4 marca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności4 marca 202611:14

Wodzisławska biblioteka z ministerialnym wsparciem na projekt literacko-edukacyjny

Wodzisławska biblioteka z ministerialnym wsparciem na projekt literacko-edukacyjny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.