Kadeci z Rydułtów złożyli ślubowanie

21 uczniów klasy pierwszej Oddziału Przygotowania Wojskowego z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach ślubowało dziś na głównym placu miasta. Kadeci złożyli przysięgi i rozpoczęli swoją drogę do służby wojskowej.
Ślubowanie tradycyjnie rozpoczęto mszą świętą w kościele św. Jerzego. Następnie uczniowie w asyście Orkiestry Wojskowej z Bytomia oraz licznie przybyłych gości przemaszerowali na rydułtowski rynek, gdzie złożyli przysięgę na sztandar szkoły:
„Ja, uczeń klasy wojskowej, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, strzec honoru młodego Polaka, nosić mundur z dumą i chwałą, polecenia nauczycieli chętnie wykonywać, bronić dobrego imienia szkoły, pilnie zdobywać wiedzę i umiejętności, służyć bliźnim w potrzebie, nigdy nie zawieść pokładanych we mnie nadziei. Tak mi dopomóż Bóg”.
Ślubowanie złożyło 21 uczniów. Uroczystość przebiegała z ceremoniałem wojskowym. Uczniowie, którzy złożyli przysięgę, otrzymali z rąk starosty Leszka Bizonia naszywki na mundury.
- Dziś ważny dzień. Właściwie jedna z ważniejszych chwil w życiu młodych ludzi. Ślubowanie. Chciałbym zwrócić uwagę, że ślubowanie, które dzisiaj złożycie, to znacznie więcej niż tylko słowa. To zobowiązanie. Zobowiązanie do godnej postawy, do godnego noszenia munduru. Niech ten mundur będzie symbolem Waszej dumy, ale też pokory wobec zadań, które przed Wami staną. Życzę Wam wytrwałości, sukcesów w nauce i służbie. Życzę również, żeby ta wojskowa przygoda, którą rozpoczęliście, miała piękny ciąg dalszy – mówił starosta.
Klasy mundurowe w rydułtowskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych funkcjonują od 2015 r. Przez ten czas z oferty edukacyjnej skorzystało kilkuset młodych mieszkańców naszego powiatu i okolic. Od roku szkolnego 2022/2023 technikum, które kształci na kierunku logistyka o specjalności wojskowej, posiada status certyfikowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej oddziału przygotowania wojskowego. Absolwent klasy o tym profilu znajduje zatrudnienie w przedsiębiorstwach logistycznych, handlowych, spedycyjnych itp. jako specjalista do spraw zaopatrzenia i zbytu, spedytor lub magazynier. Stanowiska logistyczne tworzone są w większości przedsiębiorstw, zarówno produkcyjnych jak i usługowych. W ramach specjalności wojskowej kształcenie w tym zawodzie prowadzone jest w oddziale przygotowania wojskowego. Obejmuje zajęcia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne odbywające się na terenie wojskowej jednostki patronackiej. Uczniowie OPW zyskują dodatkowe przygotowanie do podjęcia pracy w wojskowych służbach mundurowych i możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej. Warunkiem rekrutacji do OPW jest zaliczenie próby sprawności fizycznej.
W uroczystości udział wzięli m.in. starosta Leszek Bizoń, wicestarosta Barbara Chrobok, członek zarządu Arkadiusz Skowron, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Iwona Wajsman, włodarze Rydułtów, radni miejscy i powiatowi, a także wojskowi – wśród nich ppłk. Andrzej Kuc, komendant Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany