W Skrbeńsku dyskutowano na temat zmian klimatycznych

Gmina Godów była gospodarzem konferencji, zorganizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Tematem konferencji było pytanie: "Zmiany klimatu to fakt - przystosować się czy zapobiegać?"
Debata odbyła się 12 maja w Ośrodku Kultury w Skrbeńsku, malowniczym sołectwie Gminy Godów położnym tuż przy granicy z Czechami. Była czwartą z serii pięciu konferencji z cyklu „Kierunek - zielona transformacja”, finansowanej w ramach Projekt Doradztwa Energetycznego.
Każdą z debat Fundusz stara się organizować w innym subregionie województwa. W przypadku Subregionu Zachodniego padło na Gminę Godów i Skrbeńsko, co jest ogromnym wyróżnieniem dla naszej społeczności. Tym bardziej cieszymy się z realizacji konferencji w Skrbeńsku, że dopisała frekwencja, która w opinii organizatorów była jedną z najlepszych w całym cyklu. Organizatorzy i goście docenili również walory malowniczo położnej miejscowości, która w tym roku - przypomnijmy - obchodzi jubileusz 250-lecia.
A podczas konferencji WFOŚiGW w Katowicach reprezentowany był przez Zastępcę Prezesa Zarządu Iwonę Gejdel-Targosz. W konferencji uczestniczyli także: Mateusz Pindel - Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach, Łukasz Osmalak - Poseł na Sejm RP, Michał Kopański - II Wicewojewoda Śląski, Bronisław Karasek- Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Mariusz Adamczyk - Wójt Gminy Godów.
Iwona Gejdel-Targosz, otwierając konferencję i witając uczestników, mówiła o roli Funduszu w zielonej transformacji województwa oraz o znaczeniu wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska.
Eksperckie dyskusje
Spotkania w ramach cyklu „Kierunek - zielona transformacja” to również doskonała okazja dla ekspertów Funduszu do rozmowy z samorządowcami i przedsiębiorcami, aby przygotować ostateczną Listę Przedsięwzięć Priorytetowych na 2026 rok, odpowiadającą realnym potrzebom. Dlatego Łukasz Frydel - Kierownik Zespołu Ochrony Atmosfery omówił planowaną przez WFOŚiGW w Katowicach Listę Przedsięwzięć Priorytetowych na rok 2026. Z kolei Szymon Twardoń - Doradca Energetyczny, przedstawił ofertę finansową WFOŚiGW w Katowicach oraz inne zewnętrzne źródła finansowania na działania związane z poprawą efektywności energetycznej i adaptacją do zmian klimatu.
Łagodzić skutki, czy adoptować się do zmian?
Wioletta Dobras - Doradca Energetyczny w WFOŚiGW w Katowicach, w ciekawy sposób opowiedziała o tym, czym są zmiany klimatu, jak postępują oraz czy można je powstrzymać, czy jedynie łagodzić ich skutki czy też się do nich adaptować. Odpowiedź mogła być jedna - tak gdzie można skutki należy łagodzić, a w sytuacjach, w których na to za późno, trzeba się do zmian adaptować. Damian Kołakowski - Zastępca Dyrektora w Departamencie Infrastruktury i Środowiska Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, podzielił się doświadczeniami GZM w zakresie działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu, a Piotr Glapa - Naczelnik Wydziału Komunalnego w UM Racibórz, przedstawił wyzwania i szanse stojące przed miastem w kontekście działań adaptacyjnych podejmowanych na poziomie samorządowym.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany