Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 marca 202610:23

Kohut pisze do Tuska. Chcą przeskoczyć Nawrockiego ws. języka śląskiego

Kohut pisze do Tuska. Chcą przeskoczyć Nawrockiego ws. języka śląskiego - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Objęcie ochroną języka śląskiego i wilamowskiego nie musi odbywać się wyłącznie drogą ustawową. Polska od 2009 roku jest stroną Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych. Dokument ten daje rządowi możliwość podejmowania bezpośrednich działań na rzecz ochrony języków regionalnych. Z takich rozwiązań korzystały już m.in. Węgry, Holandia czy Wielka Brytania.

„Pół miliona obywateli Polski nie doczekało się podpisu prezydenta. Na szczęście istnieją inne narzędzia, które pomogą objąć ochroną język śląski i język wilamowski. O to właśnie chodzi: o zachowanie naszego dziedzictwa i jego realną ochronę. Coś co w Europie jest naturalne. Mamy dość proszenia się o to co nam się zwyczajnie należy. Nie bydzie nom Nawrocki godoł jak momy godać, a kim my som. W miłości do Śląska przeskoczyliśmy ciemne karty historii, przeskoczymy i prezydenta-nacjonalistę.” - powiedział europoseł Łukasz Kohut.
 
W tej sprawie sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych skierowała do rządu dezyderat dotyczący objęcia ochroną społeczności posługujących się językiem śląskim i wilamowskim na podstawie zapisów Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych.
 
Europoseł Łukasz Kohut w piśmie skierowanym do premiera Donalda Tuska zaapelował o podjęcie działań właśnie w tym trybie. 

PISMO 

Autor: mat.nadesłany, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Sport15 marca 202615:04

Decydująca końcówka w Nędzy. Tobiasz Wodecki bohaterem Silesii [FOTO]

Decydująca końcówka w Nędzy. Tobiasz Wodecki bohaterem Silesii [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Lubomia:

W sobotnim meczu klasy okręgowej kibice zgromadzeni na stadionie w Nędzy obejrzeli spotkanie pełne walki, emocji i zwrotów akcji. W starciu LKS 1908 Nędza z LKS Silesia Lubomia nie zabrakło ostrych starć, dwóch czerwonych kartek oraz bramek, które ostatecznie przesądziły o zwycięstwie gości.

Oskar Tomeczek
Reklama
Aktualności15 marca 202622:35

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Podczas weekendu kibice nie mogli narzekać na brak sportowych emocji. Grali piłkarze od II ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności16 marca 202610:32

Zwiększy się bezpieczeństwo podróżnych na stacji kolejowej w Olzie

Zwiększy się bezpieczeństwo podróżnych na stacji kolejowej w Olzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: PKP PLK, fot. bazakolejowa.pl
Reklama
Aktualności16 marca 202611:15

Zmiany na linii 53 Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

Zmiany na linii 53 Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Kultura i Edukacja16 marca 202611:05

Nie przegap! Rejestracja na III edycję konferencji WNET trwa do końca marca

Nie przegap! Rejestracja na III edycję konferencji WNET trwa do końca marca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.