Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 września 201309:23

Nowa atrakcja w Czechach. Nowe Witkowice -wyjątkowy projekt przemysłu kreatywnego łączy w Ostrawie przeszłość z przyszłością

Nowa atrakcja w Czechach. Nowe Witkowice -wyjątkowy projekt przemysłu kreatywnego łączy w Ostrawie przeszłość z przyszłością - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Dolne Witkowice, dawne zakłady hutnicze, w których w ciągu 170 lat pracy wyprodukowano 90 mln ton surówki żelaza oraz 42 mln ton koksu, przebudziły się z trwającego 14 lat snu. - Po ostatnim spuście surówki z Wielkiego Pieca nr 1. w 1998 roku, gwar pracowników ucichł i bramy fabryki zamknięto na cztery spusty. My teraz ponownie uchylamy drzwi, znosimy bariery, burzymy płoty i portiernie, aby móc do nas wszystkich zaprosić”, mówi Petr Koudela, dyrektor stowarzyszenia stowarzyszenia realizującego projekt Dolní oblast Vítkovice. W niepowtarzalnej, industrialnej atmosferze Nowych Witkowic powstaje przestrzeń dla edukacji, nauki i badań, zaplecze do organizacji kongresów oraz miejsce, w którym mieszkańcy Ostrawy i turyści będą chętnie spędzać wolny czas.

W oczekiwaniu na właściwy pomysł

Po zakończeniu pracy wielkich pieców pojawił się cały szereg pytań. W jaki sposób utrzymać i wykorzystać rozległe przemysłowe tereny? W jaki sposób może Ostrawa skorzystać na nie przynoszących zysku nieczynnych zakładach przemysłowych, które jednocześnie mają niezaprzeczalną wartość historyczno-techniczną? „Nie chcieliśmy tylko usuwać i burzyć, jednocześnie także nie chcieliśmy, aby perła ostrawskiego przemysłu przekształciła się w muzeum, które zwiedza się pasywnie. Wręcz przeciwnie – chcieliśmy, aby z wyjątkowego dziedzictwa przemysłowego Ostrawy mogły aktywnie korzystać obecne i przyszłe generacje. Sprawić, aby Dolne Witkowice stały się niekwestionowaną częścią centrum miasta, przestrzenią atrakcyjną do spędzania wolnego czasu,” tłumaczy Jan Světlík, prezes holdingu Vítkovice i autor projektu Nowych Witkowic. Dlatego dla Dolnych Witkowic znaleziono nowe przeznaczenie.

Na zajęcia do zbiornika gazu

Intensywne przygotowania osiągnęły zamierzony skutek w roku 2011, kiedy rozpoczęto rewitalizację trzech najważniejsczych budynków – Wielkiego Pieca nr 1, Zbiornika Gazu i VI Centrali Energetycznej. „Na Wielki Piec nr 1 (VP1) już wjeżdżają windą specjaliści i ciekawi turyści, w wielozadaniowej auli Gong odbywają się konferencje, kongresy, spotkania robocze oraz imprezy kulturalne i edukacyjne, zaś do Małego Świata Techniki w VI Centrali Energetycznej (obecnie U6) ściągają tłumy dzieci z rodzicami lub nauczycielami“, wyjaśnia Petr Koudela. Do VP1, Gongu i U6 dołączy w 2014 roku zaprojektowany przez znanego czeskiego architekta Josefa Pleskota nowy gmach Świata Techniki - Science and Technology Centrum. „Interaktywnie i zabawnie” to hasło atrakcji mającej na celu popularyzację nauki i techniki.

W ramach szeregu różnych projektów zmienia Dolny Obszar Witkowic swoje oblicze

Choć obecnie najbardziej aktualną jest przebudowa Dolnego Obszaru Witkowic, stowarzyszenie realizuje także cały szereg innych projektów, w ramach których pięknieje Landek Park – muzeum górnictwa w najstarszej kopalni węgla kamiennego w Ostrawie i okolicach lub Hala Karolina na terenie dawnej koksowni w centrum miasta. Tworzące spójna przestrzeń wzdłuż brzegu rzeki Ostrawicy Landek Park, Hala Karolina i Dolny Obszar Witkowic zostaną w przyszłości połączone systemem ścieżek i tras rowerowych oferując mieszkańcom Ostrawy i turystom wiele możliwości wypoczynku i rekreacji.

Wielki piec nr 1 zmienił się w VP1.

Trasa zwiedzania prowadzaca śladami produkcji surówki żelaza oferuje piękne widoki na Ostrawę i okolicę. Motto: światowy unikat – po raz pierwszy możesz zwiedzić także wnętrza wielkiego pieca.

Dawny zbiornik gazu zmienił się w Wielofunkcyjną Aulę Gong.

W wyniku wrażliwej przebudowy zbiornika powstała nietypowa przestrzeń przeznaczona do organizacji konferencji oraz imprez kulturalnych, towarzyskich i oświatowych. Motto: wybitna architektura.

VI centrala energetyczna zmieniła się w tzw. Mały Świat Techniki U6. Nietypowa przestrzeń do nauki i interaktywne muzeum w zabawny sposób przedstawia naukę i technikę. Motto: Nauka przez zabawę – dotykaj, próbuj, ucz się.

Godziny otwarcia:

Zwiedzanie Narodowego Zabytku Kultury oraz wejście na VP1
- otwarte codziennie, zwiedzanie rozpoczyna się o godzinie 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 (początek zwiedzania przy recepcji Wielofunkcyjnej auli Gong, Dolny Obszar Witkowic)
GONG – czynny codziennie od 10:00 do 18:00
U6 - czynne codziennie od 10:00 do 18:00
Landek Park –otwarte codziennie od 9:00 do 18:00, zwiedzanie rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie

www.dolnivitkovice.cz

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności4 maja 202412:10

Majówka w Wodzisławiu Śląskim. Frekwencja dopisała [FOTO i WIDEO]

Majówka w Wodzisławiu Śląskim. Frekwencja dopisała [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Wczoraj, 3 maja, w Wodzisławiu Śląskim nie brakowało atrakcji. Dzień rozpoczął się od uroczystych obchodów święta Konstytucji 3 Maja połączonych z Mszą świętą oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem Powstańców Śląskich. Później, w Parku Miejskim odbył się piknik rodzinny.

red., fot. Natalia Maciejek/UM
Reklama
Sport5 maja 202419:05

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Weekend nie poskąpił piłkarskich emocji. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja6 maja 202408:52

Procesja na otwarcie sezonu konnego w gminie Godów [FOTO]

Procesja na otwarcie sezonu konnego w gminie Godów [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

1 maja ulicami trzech sołectw gminy Godów przeszła procesja konna ku czci św. Józefa Robotnika, będącego patronem rzemieślników.

red., fot. FB/Gmina_Godów
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.