75 lat szkoły w Mszanie

Społeczność Zespołu Szkół w Mszanie świętuje w tym roku jubileusz 75-lecia Szkoły Podstawowej. Obchody odbędą się w najbliższy poniedziałek, 14 października. Rozpocznie je o godz. 8.00 msza św. w kościele pw. św. Jerzego.
Na godz. 9.00 planowana jest uroczysta akademia w szkole. Gośćmi jubileuszu będą obecni oraz emerytowani nauczyciele, dyrektorzy i inni pracownicy placówki, uczniowie i rodzice oraz władze gminy i władze oświatowe.
Szkoła Podstawowa w Mszanie została wybudowana w 1938 roku. Wcześniej czteroklasowa szkoła powszechna znajdowała się w budynku dawnego Urzędu Gminy, znajdującego się wówczas w pobliżu kościoła. Dziś obiektu tego już nie ma, w jego miejscu powstał parking.
Ze względu na ciasnotę i trudne warunki w starej szkole, społeczeństwo Mszany zdecydowało się na budowę nowej szkoły. Prace zostały ukończone w 1938 roku. Budynek powstał na gruntach rolników Józefa i Wincentego Tatarczyków.
Wyposażono go w piece kaflowe i meble. Jak odnotowano w starych kronikach: "na dole była pracownia z warsztatami, kuchnia i jadalnia z podłogą drewnianą. Wodę czerpano ze studni. Do szkoły dołączone było mieszkanie dla kierownika i woźnego. Znajdowały się w nim łazienka z wanną, bieżąca woda, piece kaflowe. Szkoła była najpiękniejsza w całej gminie."
Pierwszym kierownikiem SP został Edward Kisielewski. Wkrótce szkoła otrzymała imię św. Kazimierza i własny sztandar. Jednak nauka trwała tylko rok, gdyż 1 września 1939 r. nad wsią pojawiły się niemieckie samoloty i nastał sześcioletni okres wojennej okupacji. Podczas wojny zawieszono naukę w języku polskim, a w budynku kwaterowało wojsko niemieckie. O normalnych lekcjach nie było mowy.
25 marca 1945 r. to pamiętna data dla mieszkańców wsi. Front przesunął się w kierunku Berlina, wróg musiał opuścić nasze ziemie. Mszana znowu była wolna. Jednak działania wojenne spowodowały kompletne zniszczenie nowego budynku szkolnego. Szkody były tak wielkie, że uniemożliwiły naukę w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu. Piękny do jesieni 1938 roku gmach szkoły straszył teraz pustkami wybitych okien i rumowiskiem zawalonych ścian. Pociski artyleryjskie uczyniły wyłomy w murach i dachu szkoły. "Wybito wszystkie szyby, w wielu klasach podłożono ogień, który je doszczętnie zniszczył. Pastwą płomieni padły meble, sprzęty, pomoce naukowe i wiele innych cennych rzeczy, w tym kronika szkolna. Drzwi do klas szukano w okolicznych okopach. Wszędzie były porozrzucane resztki słomy, puszki po konserwach i amunicja pozostawiona przez wycofujące się wojsko okupanta."
Pierwszy po wojnie dzwonek zabrzmiał w mszańskiej podstawówce tuż przed wakacjami - 11 czerwca 1945 roku. Po wojnie wrócili Eustachy Dudziński - kierownik szkoły na Granicach i Wanda Hanuszkiewicz - Sitek, która zajęła się również spisywaniem dzieci szkolnych z całej wsi. Mieszkańcy ruszyli do odbudowy szkoły. Pomagały nawet dzieci i młodzież. W roku szkolnym 1945/46 załatano dziury, wstawiono szyby w oknach. Od października 1945 roku uczęszczało do szkoły 346 uczniów.
Dzięki poświęceniu i zaangażowaniu poszczególnych kierowników szkoły, począwszy od bardzo zasłużonego dla mszańskiej oświaty Ernesta Steuera, przez Leona Szarka, Huberta Hermana, Roberta i Marię Pawelów szkoła nabierała odpowiedniego wyglądu.
W latach 60-tych w szkole otwarto bibliotekę, która w 1965 roku liczyła 2960 pozycji. W 1973 roku powołano Zbiorczą Szkołę Gminną w Mszanie. Jej dyrektorem został mgr Stanisław Kałamacki. Dnia 9 maja 1977 r. Komitet Rodzicielski zafundował szkole sztandar i nadano jej imię gen. Karola Świerczewskiego. Wiele dobrego dla naszej szkoły zrobiła pani dyrektor Wanda Bednarz pełniąca swoją funkcję w latach 1982 - 1999. Dzięki niej szkoła zyskała sobie opinię dobrej placówki oświatowo - wychowawczej. Dnia 8 listopada 1991 roku szkoła "odzyskała" pierwszego patrona - św. Kazimierza i dawny sztandar. W roku 1995 oddano do użytku salę gimnastyczną z zapleczem i cztery nowe sale lekcyjne.
W roku 1999 dyrektorem szkoły została pani Dorota Pukowiec. Od 2004 roku pełni ona funkcję dyrektora Zespołu Szkół w Mszanie, gdyż decyzją władz Gminy Mszana połączono Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Mszanie w jedną placówkę.
fot.UG Mszana
Komentarze (0)
Dodaj komentarz