Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 października 201310:10

75 lat szkoły w Mszanie

75 lat szkoły w Mszanie - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Mszana:

Społeczność Zespołu Szkół w Mszanie świętuje w tym roku jubileusz 75-lecia Szkoły Podstawowej. Obchody odbędą się w najbliższy poniedziałek, 14 października. Rozpocznie je o godz. 8.00 msza św. w kościele pw. św. Jerzego.

Na godz. 9.00 planowana jest uroczysta akademia w szkole. Gośćmi jubileuszu będą obecni oraz emerytowani nauczyciele, dyrektorzy i inni pracownicy placówki, uczniowie i rodzice oraz władze gminy i władze oświatowe.

Szkoła Podstawowa w Mszanie została wybudowana w 1938 roku. Wcześniej czteroklasowa szkoła powszechna znajdowała się w budynku dawnego Urzędu Gminy, znajdującego się wówczas w pobliżu kościoła. Dziś obiektu tego już nie ma, w jego miejscu powstał parking.

Ze względu na ciasnotę i trudne warunki w starej szkole, społeczeństwo Mszany zdecydowało się na budowę nowej szkoły. Prace zostały ukończone w 1938 roku. Budynek powstał na gruntach rolników Józefa i Wincentego Tatarczyków.

Wyposażono go w piece kaflowe i meble. Jak odnotowano w starych kronikach: "na dole była pracownia z warsztatami, kuchnia i jadalnia z podłogą drewnianą. Wodę czerpano ze studni. Do szkoły dołączone było mieszkanie dla kierownika i woźnego. Znajdowały się w nim łazienka z wanną, bieżąca woda, piece kaflowe. Szkoła była najpiękniejsza w całej gminie."
Pierwszym kierownikiem SP został Edward Kisielewski. Wkrótce szkoła otrzymała imię św. Kazimierza i własny sztandar. Jednak nauka trwała tylko rok, gdyż 1 września 1939 r. nad wsią pojawiły się niemieckie samoloty i nastał sześcioletni okres wojennej okupacji. Podczas wojny zawieszono naukę w języku polskim, a w budynku kwaterowało wojsko niemieckie. O normalnych lekcjach nie było mowy.

25 marca 1945 r. to pamiętna data dla mieszkańców wsi. Front przesunął się w kierunku Berlina, wróg musiał opuścić nasze ziemie. Mszana znowu była wolna. Jednak działania wojenne spowodowały kompletne zniszczenie nowego budynku szkolnego. Szkody były tak wielkie, że uniemożliwiły naukę w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu. Piękny do jesieni 1938 roku gmach szkoły straszył teraz pustkami wybitych okien i rumowiskiem zawalonych ścian. Pociski artyleryjskie uczyniły wyłomy w murach i dachu szkoły. "Wybito wszystkie szyby, w wielu klasach podłożono ogień, który je doszczętnie zniszczył. Pastwą płomieni padły meble, sprzęty, pomoce naukowe i wiele innych cennych rzeczy, w tym kronika szkolna. Drzwi do klas szukano w okolicznych okopach. Wszędzie były porozrzucane resztki słomy, puszki po konserwach i amunicja pozostawiona przez wycofujące się wojsko okupanta."

Pierwszy po wojnie dzwonek zabrzmiał w mszańskiej podstawówce tuż przed wakacjami - 11 czerwca 1945 roku. Po wojnie wrócili Eustachy Dudziński - kierownik szkoły na Granicach i Wanda Hanuszkiewicz - Sitek, która zajęła się również spisywaniem dzieci szkolnych z całej wsi. Mieszkańcy ruszyli do odbudowy szkoły. Pomagały nawet dzieci i młodzież. W roku szkolnym 1945/46 załatano dziury, wstawiono szyby w oknach. Od października 1945 roku uczęszczało do szkoły 346 uczniów.

Dzięki poświęceniu i zaangażowaniu poszczególnych kierowników szkoły, począwszy od bardzo zasłużonego dla mszańskiej oświaty Ernesta Steuera, przez Leona Szarka, Huberta Hermana, Roberta i Marię Pawelów szkoła nabierała odpowiedniego wyglądu.

W latach 60-tych w szkole otwarto bibliotekę, która w 1965 roku liczyła 2960 pozycji. W 1973 roku powołano Zbiorczą Szkołę Gminną w Mszanie. Jej dyrektorem został mgr Stanisław Kałamacki. Dnia 9 maja 1977 r. Komitet Rodzicielski zafundował szkole sztandar i nadano jej imię gen. Karola Świerczewskiego. Wiele dobrego dla naszej szkoły zrobiła pani dyrektor Wanda Bednarz pełniąca swoją funkcję w latach 1982 - 1999. Dzięki niej szkoła zyskała sobie opinię dobrej placówki oświatowo - wychowawczej. Dnia 8 listopada 1991 roku szkoła "odzyskała" pierwszego patrona - św. Kazimierza i dawny sztandar. W roku 1995 oddano do użytku salę gimnastyczną z zapleczem i cztery nowe sale lekcyjne.

W roku 1999 dyrektorem szkoły została pani Dorota Pukowiec. Od 2004 roku pełni ona funkcję dyrektora Zespołu Szkół w Mszanie, gdyż decyzją władz Gminy Mszana połączono Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Mszanie w jedną placówkę.

UG Mszana

fot.UG Mszana

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 kwietnia 202411:12

Mieczysław Kieca ponownie prezydentem Wodzisławia Śląskiego

Mieczysław Kieca ponownie prezydentem Wodzisławia Śląskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Mieczysław Kieca
Aktualności21 kwietnia 202414:40

Koleje Śląskie uruchamiają Velo Cug

Koleje Śląskie uruchamiają Velo Cug - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał prasowy
Aktualności22 kwietnia 202412:30

WIK porozmawia o Slow City, czyli mieście innowacyjnym

WIK porozmawia o Slow City, czyli mieście innowacyjnym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Dorota Piecha/UM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202419:00

Nowa ulica w Rydułtowach ma już swą nazwę [FOTO]

Nowa ulica w Rydułtowach ma już swą nazwę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. UM Rydułtowy
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202411:35

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

Niespokojny wtorkowy poranek w regionie. Na ulicy Raciborskiej w Rydułtowach lądował śmigłowiec LPR. Choć w internecie i na wielu grupach WhatsApp pojawiła się informacja o potrąceniu, to do niego nie doszło. U pasażera jednego z przejeżdzających ulicą samochodów doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Poszkodowany trafił do szpitala w Jastrzębiu-Zdroju.

red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202411:40

Powiatowa Olimpiada będzie nosić imię Tadeusza Skatuły

Powiatowa Olimpiada będzie nosić imię Tadeusza Skatuły - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności22 kwietnia 202418:38

Nowy autobus w Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej [FOTO]

Nowy autobus w Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dzisiaj, 22.04., do taboru Wodzisławskiej Komunikacji Autobusowej oficjalnie włączony został kolejny nowoczesny autobus. To Iveco Crossway LowEntry wart 1,2 mln zł. To jednak dopiero początek wzmacniania zasobów powiatowej komunikacji. Już wkrótce na drogi powiatu mają wyjechać kolejne 4 nowe autobusy: 2 o napędzie elektrycznym i 2 hybrydowe, a w perspektywie są kolejne.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.