Modernizacja gazociągu Radlin-Racibórz - poznaj szczegóły!

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. przygotowuje się do budowy gazociągu relacji Radlin – Racibórz. Nowy fragment sieci gazociągowej będzie liczył prawie 21 kilometrów długości i 300 mm średnicy, a gaz będzie nim tłoczony pod ciśnieniem wynoszącym 6,3 MPa. Zastąpi wymagającą modernizacji sieć przesyłową, powstałą w latach 80-tych.
Przebiegał będzie wzdłuż już istniejącego gazociągu na trasie od węzła gazowego w Radlinie przy ul. Letniej, do węzła przy ul. Leśnej w Raciborzu, przez gminy: Wodzisław Śląski, Radlin, Pszów, Kornowac oraz Racibórz. Dzięki takiej lokalizacji inwestycja nie będzie powodowała nowych ograniczeń dla właścicieli gruntów. Wręcz przeciwnie, pozwoli ona na zmniejszenie strefy ochronnej gazociągu. Przez teren Radlina zgodnie z projektami będzie przebiegał mierzący 3,53 km odcinek sieci przesyłowej. Trasa gazociągu zostanie trwale oznakowana żółtymi słupkami z betonu lub z PCV.
Na terenach oddziaływania eksploatacji górniczej gazociąg zostanie dodatkowo wyposażony w kompensatory liniowe, a w miejscu skrzyżowań z przeszkodami terenowymi dodatkowo zabezpieczony przez specjalne rury ochronne. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2015 – 2016.
O inwestorze
Inwestor tego zadania Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., to jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Kluczowym zadaniem spółki jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego.
Korzyści z realizacji inwestycji
Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Radlin - Racibórz pozwoli znacząco wzmocnić bezpieczeństwo dostaw gazu na granicy województw śląskiego i opolskiego. To także realne korzyści dla mieszkańców gmin, przez które gazociąg będzie przebiegał. Po modernizacji będzie on przede wszystkim bezpieczniejszy i niezawodny, zwiększy się też jego przepustowość, dzięki czemu zostanie dostosowany do gazociągów z nim współpracujących.
Wszyscy właściciele nieruchomości, na których zlokalizowany będzie nowy gazociąg otrzymają zaś wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu oraz odszkodowania za ewentualne szkody powstałe w trakcie budowy, na przykład straty w uprawach, zniszczenia struktury gleby, czy jej rekultywację. Wysokość odszkodowań zostanie określona na podstawie operatów szacunkowych, przygotowanych dla każdej z nieruchomości, przez niezależnych rzeczoznawców majątkowych.
Na inwestycji skorzystają wszyscy mieszkańcy Radlina. Dzięki odprowadzanemu co roku podatkowi od nieruchomości, w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie miasta do jego budżetu wpłyną znaczące kwoty pieniędzy, które mogą ułatwić rozwój i modernizację tego terenu np. poprzez remonty szkół, budowę dróg, czy inne ważne dla mieszkańców przedsięwzięcia. Budowa sieci gazociągowej zwiększy też atrakcyjność terenów przeznaczonych pod nowe inwestycje.
Obecnie strefa ochronna gazociągu wynosi - w zależności od rodzaju zabudowy - od 15 do 25 metrów od jego osi w każdą stronę. Na tym obszarze nie mogą znajdować się żadne zabudowania. Ponieważ projektowany gazociąg będzie wykonany z użyciem najnowszych dostępnych technologii i materiałów, a tym samym bezpieczniejszy, strefa kontrolowana zmniejszy się do 3 metrów od osi gazociągu. Dzięki temu duże obszary do tej pory niezagospodarowanego terenu będą mogły zostać przeznaczone pod zabudowę.
Postępy w realizacji inwestycji
Obecnie opracowywana jest przez Biuro Studiów i Projektów Gazownictwa „GAZOPROJEKT” S.A. dokumentacja projektowa związana z inwestycją, zbierane są także zgody właścicieli nieruchomości, przez które będzie przebiegał zmodernizowany gazociąg.
W związku z inwestycją w sali OSP Głożyny przeprowadzone zostały już trzy otwarte spotkania dla mieszkańców. Podczas spotkań, które miały miejsce w grudniu 2012 roku, marcu 2013 roku oraz 30 stycznia 2014 roku przedstawiciele inwestora - firmy GAZ-SYSTEM S.A., projektanta oraz władz miasta odpowiadali na pytania mieszkańców, związane z budową gazociągu.
W lutym 2014 roku przedstawiciele firmy GAZOPROJEKT S.A. spotkali się zaś indywidualnie z zainteresowanymi mieszkańcami Radlina i opowiedzieli im o szczegółach technicznych inwestycji i jej przebiegu przez poszczególne nieruchomości.
Standardy realizacji inwestycji
Warto podkreślić, że w trosce o bezpieczeństwo i niezawodność przesyłu gazu oraz wymagania ochrony środowiska GAZ-SYSTEM S.A. podczas realizacji inwestycji stosuje nowoczesne i sprawdzone technologie. Wykorzystuje przy tym najlepszej jakości materiały oraz najnowocześniejsze systemy zabezpieczeń. Przy budowie gazociągu Radlin - Racibórz zastosowane zostaną rury stalowe o zwiększonej wytrzymałości i specjalna izolacja, spawanie wykonywane będzie automatycznie lub półautomatycznie, zaś sam gazociąg zostanie poddany hydraulicznym próbom ciśnieniowym, a każda spoina będzie kontrolowana przez specjalistyczne badania. Daje to gwarancję bezawaryjnej eksploatacji, zabezpieczając przed emisją gazu do środowiska, wód powierzchniowych czy podziemnych.
Odpowiedzialne inwestycje
Wszystkie inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są realizowane z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz zgodnie z wymogami prawa polskiego i unijnego. Dla wszystkich budowanych gazociągów opracowywane są decyzje środowiskowe oraz realizowane zawarte w nich wytyczne. Ponadto prowadzony jest stały monitoring zanieczyszczeń emitowanych do powietrza, wody i gleby, a materiały wykorzystywane do budowy gazociągów posiadają niezbędne atesty i certyfikaty.
Informacje na temat gazociągu można uzyskać na stronie internetowej oraz u inwestora:
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Oddział w Świerklanach
ul. Wodzisławska 54, 44-266 Świerklany
tel. 32 43 92 500
e-mail: sekretariat.swierklany@gaz-system.pl
fot.biuro prasowe GAZ-SYSTEM S.A.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz