W trosce o zabytki - rewitalizacja Urzędu Miasta

Budynek Urzędu Miasta przy ulicy Bogumińskiej stoi w tym miejscu już od 1879 roku. Piękne gotyckie ornamenty, strzeliste okna, ceglana elewacja – to jego główne atuty. Jednak wiadomo, czas nikogo i niczego nie oszczędza. Również ponad stuletni budynek przy ulicy Bogumińskiej nie opiera się upływowi czasu. Nic więc dziwnego, że należy o niego zadbać. Jak zresztą o każdy zabytek w naszym mieście, bo przecież budynek administracji gminnej to zabytek.
O to zatroszczyły się władze Wodzisławia Śląskiego, pod czujnym okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To właśnie on nadzoruje rewitalizację, której poddawany jest wodzisławski magistrat. Wszystko po to, aby ponownie mógł zachwycać swoim urokiem i stanowić jedną z wizytówek naszego miasta.
Co zostanie odświeżone, wymienione, oczyszczone? Przed wykonawcą nie lada zadania, z których powinien wywiązać się do 30 października tego roku. - Prace, związane z rewitalizacją głównego budynku magistratu obejmują między innymi dospoinowanie, czyszczenie, hydrofobizację cegieł, z których zbudowany jest zabytkowy budynek. Oprócz tego planowane jest również wymienienie stolarki drzwiowej zewnętrznej i okiennej, tak, aby idealnie komponowała się z ceglanymi ścianami. Wykonawca ma również zadbać o to, aby teren przylegający do budynku Urzędu Miasta był dopasowany do jego stylistyki – wyjaśnia Barbara Chrobok, rzecznik prasowy UM w Wodzisławiu Śląskim.
Jest to I etap rewitalizacji budynków Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim. Koszt rewitalizacji budynku 4 to 1133490,20 zł. Przewidziany jest również II etap, kiedy odświeżony zostanie budynek 4a. W tym przypadku w skład prac wejdzie między innymi wymiana stolarki okiennej, instalacji c. o. oraz docieplenie dachu.
Łączny koszt całej inwestycji wyniesie 1541870,78 zł. Większa część nakładów, poniesionych na rewitalizację budynków zostanie, zgodnie z umową, umorzona z pożyczki zaciągniętej w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska w 2003 roku. Tym samym miasto nie będzie zobligowane do spłaty zadłużenia zaciągniętego w celu budowy oczyszczalni ścieków „Karkoszka”.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz